Do Kvon se izjasnio da nije kriv po optužbama za prevaru u SAD-u

featured image

3. jan 2025. 14:16

Do Kvon (Do Kwon), južnokorejski preduzetnik koji stoji iza dvije kriptovalute koje su izgubile procijenjenih 40 milijardi dolara vrijednosti 2022. godine, izjasnio se u četvrtak da nije kriv po krivičnim optužbama za prevaru u SAD-u.

Južnokorejski kriptotajkun ove sedmice je izručen SAD iz Crne Gore, nakon što su crnogorski sudovi, za godinu i devet mjeseci od kada je uhapšen, više puta oprečno odlučivali o njegovoj ekstradiciji. Njegovo izručenje je tražila i Južna Koreja, a konačnu odluku o tome donio je ministar pravde Bojan Božović po presudi Ustavnog suda.

Savezni tužioci na Menhetnu su u četvrtak objavili optužnicu sa devet tačaka, optužujući Kvona, koji je suosnivač Terraform Labs-a sa sjedištem u Singapuru i tvorac valuta TerraUSD i Luna, za prevaru sa hartijama od vrijednosti, prevaru putem elektronske komunikacije, prevaru s robom i zavjeru za pranje novca, prenio je Reuters.

Kvon (33) je nosio maslinasto zelenu košulju dugih rukava i crnu trenerku dok je njegov advokat Endru Česli (Andrew Chesley) iznosio izjavu da nije kriv, tokom saslušanja pred američkim sudijom Robertom Lerburgerom (Robert Lehrburger) u saveznom sudu na Menhetnu.

Sudija je naložio da Do Kvon ostane u pritvoru, nakon što je Česli rekao da za sada neće tražiti kauciju. Očekuje se da se Do Kvon ponovo pojavi na sudu 8. januara.

Kvon je prošlog juna pristao da plati civilnu kaznu od 80 miliona dolara i da mu bude zabranjeno obavljanje transakcija sa kriptovalutama, kao dio nagodbe od 4,55 milijardi dolara koju su on i Terraform postigli sa američkom Komisijom za hartije od vrijednosti (SEC).

U optužnici objavljenoj u četvrtak, kancelarija američkog tužioca na Menhetnu navodi da je Kvon obmanuo investitore 2021. godine u vezi sa TerraUSD-om, takozvanim stejblkoinom (stablecoin) dizajniranim da održi vrijednost od 1 dolara.

Navodno je investitorima tvrdio da je kompjuterski algoritam poznat kao „Terra protokol“ povratio vrijednost digitalnog novčića kada je u maju 2021. godine pao ispod 1 dolara, dok je zapravo dogovorio da firma za visokofrekventno trgovanje tajno kupi milione dolara tog tokena kako bi vještački povećala njegovu cijenu.

Tužilaštvo tvrdi da je ta lažna tvrdnja, zajedno sa drugima, podstakla maloprodajne i institucionalne investitore da kupuju Terraform proizvode i povećavaju vrijednost Lune, tradicionalnijeg tokena razvijenog od strane Kvona, čija se vrijednost mijenjala, ali je bila usko povezana sa TerraUSD-om, na 50 milijardi dolara do proljeća 2022. godine.

„Veći dio ovog rasta bio je rezultat Kvonovih smjelih obmana o Terraformu i njegovoj tehnologiji,“ navodi se u optužnici, prenosi Reuters.

Kada je vrijednost TerraUSD-a ponovo počela da pada u maju 2022. godine, firma za trgovanje je upozorila da „ovog puta nije tako jednostavno“ podići cijenu, prema navodima iz optužnice.

TerraUSD i Luna su propali tog mjeseca, povukavši sa sobom vrijednost drugih kriptovaluta, uključujući bitkoin, i izazvali širi haos na tržištu kriptovaluta.

Tužilaštvo nije identifikovalo trgovačku firmu. Advokati SEC-a su u građanskom slučaju tvrdili da je Jump Trading podržavao TerraUSD u maju 2021. godine. Jump nije odmah odgovorio na zahtjeve za komentar.

Pritvaranje u Crnoj Gori

Na suđenju po tužbi SEC-a, federalna porota na Menhetnu je prošlog aprila proglasila Kvona i Terraform odgovornim za prevaru investitora u kriptovalutama. Advokat Terraform-a je u završnim argumentima naveo da su kompanija i Kvon bili iskreni u vezi sa svojim proizvodima i načinom na koji funkcionišu, čak i kada su propali.

Kvon nije prisustvovao tom suđenju jer je od marta 2023. godine bio pritvoren u Crnoj Gori zbog optužbi za falsifikovanje dokumenata. On je u utorak predat američkim vlastima na aerodromu u Podgorici. Terraform je proglasio bankrot u januaru prošle godine.

Kvon je jedan od nekoliko mogula u oblasti kriptovaluta koji su suočeni sa saveznim optužbama nakon što je pad cijena digitalnih tokena u 2022. godini doveo do kolapsa brojnih kompanija.

Sem Benkman-Frid (Sam Bankman-Fried), osnivač berze FTX, žali se na svoju presudu i kaznu od 25 godina zatvora iz marta prošle godine zbog krađe 8 milijardi dolara od klijenata.

Aleks Mašinski (Alex Mshinsky), osnivač i bivši izvršni direktor platforme za kripto pozajmice Celsius Network, priznao je prošlog mjeseca krivicu za dvije tačke optužnice za prevaru.