Direktor Međunarodnog aerodroma u Tirani: Nastavićemo rast, cilj je da dostignemo 12 miliona putnika ove godine

BIZNIS Promo 9. apr 2025. 12:51
featured image

9. apr 2025. 12:51

Međunarodni aerodrom Tirana 2024. je opslužio 10,7 miliona putnika, a cilj je u ovoj godini da dostignu 12 miliona, što je već dvocifreni rast.

To je u intervjuu za Forbes Crna Gora rekao glavni operativni direktor Međunarodnog aerodroma u Tirani, Pjervitorio Farabi (Piervittorio Farabi).

„Definitivno je naš cilj da uvedemo nove destinacije. U prva dva mjeseca imamo tri nova avio-kompanija partnera, ElAl i Arkia počinju početkom aprila, a Vueling počinje u julu“, najavio je  Farabi.

Sa 10,7 miliona putnika, Međunarodni aerodrom Tirana je prošle godine pozicioniran kao vodeći aerodrom na Zapadnom Balkanu – koji su ključni faktori uspjeha koji su omogućili ovo postignuće?

Broj od 10,7 miliona putnika bio bi nezamisliv prije nekoliko godina, što predstavlja rast za 48% u odnosu na 2023. godinu i utrostručeno u odnosu na 2019. godinu, koja se u industriji smatra referentnom godinom kao pred-pandemijska. Priznati smo kao najbrže rastući aerodrom u Evropi i dobili smo međunarodno priznanje za to. Sigurno smo ponosni na ovo postignuće, koje jača naše uvjerenje da se krećemo u pravom smjeru i da su se naše osmišljene strategije i odluke pokazale uspješnim.

Postoji nekoliko faktora koji su nas doveli ovdje. Prvi i najvažniji je činjenica da smo mnogo investirali u infrastrukturu. Posjetioci će željeti da posjete zemlju, ali ako nema infrastrukture, ne može biti posjetilaca; barem ne toliko mnogo. Od kada je Kastrati Grupa, naš jedini akcionar, preuzela koncesioni ugovor, završili smo ili pokrenuli projekte u svim oblastima za više od 100 miliona eura. Investicije su bile usmjerene na kapacitet vazdušnog prostora (dodatna parkirna mjesta, poboljšan sistem rulnih staza, produžena pista), na kapacitet terminala (posljednja faza će biti završena ove godine), digitalizaciju i automatizaciju (nove e-kapije za kontrolu pasoša, skeneri C3 sljedeće generacije, itd); sve sa ciljem da se našem osoblju omogući da efikasnije obradi više putnika.

Za avio-portfolio, naša strategija je bila da kombinujemo tradicionalne prevoznike sa niskotarifnim, kako bi naši putnici u svakom trenutku imali izbor i po veoma povoljnim cijenama. Kroz posvećenost i ulaganje u dugoročna partnerstva, uspjeli smo da proširimo našu ponudu ruta na 113 destinacija, omogućenu od strane 28 redovnih avio-kompanija i 17 sezonskih partnera.

Sa proširenjem terminala, očigledno su obogaćene i raznovrsne usluge koje se nude unutar njega, čineći ga udobnijim i bogatijim sa perspektive putnika. Takođe smo ojačali naše kapacitete ljudskih resursa, koji su krajnji omogućivač svakog napretka, morali smo da obnovimo naš tim, više nego udvostručimo radnu snagu i implementiramo najbolje prakse i nove procedure koje ranije nisu bile usvojene. Dok razgovaramo, naš tim za zemaljsko opsluživanje obrađuje 97% letova u dogovorenom vremenu obrta, indikator koji pokazuje našu posvećenost vrhunskim uslugama za naše partnere i putnike.

Foto: Aerodrom Tirana

Kakvi su planovi za ovu godinu? Planirate li da uvedete nove destinacije?

Nastavićemo naš rast. Što se tiče putnika, naš cilj je da dostignemo 12 miliona, što je već dvocifreni rast. Definitivno je naš cilj da uvedemo nove destinacije. U prva dva mjeseca imamo tri nova avio-kompanija partnera, ElAl i Arkia počinju početkom aprila, a Vueling počinje u julu. Postoji nekoliko novih destinacija koje su već spremne za rezervisanje; Nant i Bordo, koji se prvi put lete, i Lisabon i Tel Aviv, koji se vraćaju na Međunarodni aerodrome Tirana sa različitim avio-kompanijama partnerima.

Da li smatrate da će se javiti novi trendovi u pogledu posjetilaca?

Zvanični podaci jasno pokazuju porast posjetilaca iz regiona kao što su Bliski istok, mediteranske zemlje, istočna Evropa i takođe SAD. To je moguće samo uz dobro povezan aerodrom. Naši napori nisu bili samo u saradnji sa avio-kompanijama partnerima za proširenje ruta, već i u radu sa turoperatorima, turističkim organizacijama, različitim turističkim vlastima i omogućavaocima koji su nam pomogli da promovišemo Albaniju kao destinaciju za odmor, posao, investicije i još mnogo toga. Zvanična statistika bilježi oko 5 miliona stranaca koji su posjetili Albaniju preko Međunarodnog aerodroma Tirana u 2024. godini,  što znači da je, pored posjeta rođacima i prijateljima (VFR), broj znatiželjnih i istraživača Albanije porastao i da imamo uravnoteženiju potražnju. Takođe smo se okrenuli ka opsluživanju regiona; tokom 2024. godine imali smo 270.000 putnika iz susjednih zemalja koji su putovali sa Međunarodnog aerodrome Tirana i isti broj koji je dolazio.

Na aerodromu su u toku mnogi radovi. Šta u narednom periodu planirate da ostvarite, koje su investicije u planu?

Ambicija Kastrati Grupe je da aerodrom pretvori u nacionalni ponos, znamenitost i nasljeđe za generacije koje dolaze. Planirana kapitalna ulaganja za narednih nekoliko godina iznose 200 miliona eura. Infrastruktura se proširuje i Međunarodni aerodrome Tirana će na kraju imati terminal od 100.000 kvadratnih metara; zamislite da je, kada je Kastrati Grupa preuzela koncesiju, on bio samo 15.000 kvadratnih metara.

Gradimo više parking prostora pod zemljom, a nova fasada će dati moderan dodir potpuno kompatibilan sa živahnom zemljom. Već ovog ljeta će biti vidljiva promjena. Radovi na terminalu se odvijaju 24/7.

Na vazdušnom dijelu, dodajemo više parking pozicija za avione, proširujemo dolazni prostor, rehabilitujemo i renoviramo rulne staze i pistu, poboljšavamo platformu i gradimo nove objekte za avio-kompanije, rukovaoce i kompanije za održavanje. Na kraju ovih radova, pista će dostići dužinu od 3.000 metara.

Ključni projekat u završnim fazama pripreme ima veze sa održivošću i čistom energijom. Solarna farma od 50MWp biće naš putokaz da Međunarodni aerodrom Tirana postavimo na čelo evropske proizvodnje održive energije i, što je najvažnije, jedan od prvih aerodroma koji će postići NetZero, najveću inicijativu ICAO-a i globalnu težnju za postizanjem nulte neto emisije ugljenika do 2050. godine.

Foto: Aerodrom Tirana

Kakav uticaj aerodrom ima na rast turizma?

Doprinos turizmu za ekonomiju zemlje je bio ključan, za 2024. godinu zvanični podaci bilježe 26,1% BDP-a. Smatramo da dramatično povećanje kapaciteta aerodroma, proširenje mreže direktnih veza i ponuda prvog dodira sa albanskom kulturom i doček gostiju kao prvi utisak su ključni za podršku ovim rezultatima.

Naša misija je da maksimiziramo našu ulogu u ekonomiji zemlje, ali ne samo to, okrenuli smo se i ka opsluživanju regiona. Međunarodni aerodrom Tirana se može smatrati kapijom ka regionu Zapadnog Balkana jer direktno opslužujemo 113 destinacija, ali preko naših tradicionalnih avio-kompanija partnera kao što su LH Grupa, IAG, Star Alliance, itd, povezujemo Albaniju i region sa skoro 1.000 destinacija širom svijeta. To čini region dostupnim za više posjeta rođacima i prijateljima (VFR), turistički i poslovni saobraćaj. Samo direktno zaposlena radna snaga na Međunarodnom aerodromu Tirana je udvostručena u posljednje tri godine, ali indirektno obezbjeđujemo skoro 20.000 radnih mjesta u različitim industrijama povezanim sa aerodromskim operacijama.

Da li već razmatrate interkontinentalne letove, a posebno direktne veze sa SAD?

Naravno da razmatramo. Izgrađeni poslovni slučaj je veoma robustan i realan. Centralna Azija, istočna Evropa i posebno SAD su na našoj listi prioriteta. Proučili smo potražnju i radimo na potencijalnim opcijama za napredak što je prije moguće. Pored toga, radimo sa relevantnim zainteresovanim stranama i vlastima kako bismo napredovali sa svim proceduralnim zahtjevima koji su neophodni.


Foto: Aerodrom Tirana

Biografija:

Piervittorio Farabi je glavni operativni direktor (COO) na Međunarodnom aerodromu Tirana, gdje nadgleda strateški razvoj i svakodnevne operacije najvećeg i najbrže rastućeg aerodroma u Albaniji. Sa više od dvije decenije iskustva u avio-industriji i industriji transportne infrastrukture, Farabi je obavljao izvršne funkcije na velikim evropskim aerodromima, značajno doprinoseći njihovoj modernizaciji, efikasnosti i standardima usluga za korisnike. Prije nego što se pridružio Međunarodnom aerodromu Tirana, Farabi je opsežno radio širom Italije i regiona, upravljajući složenim aerodromskim operacijama i projektima proširenja infrastrukture, sa posebnim fokusom na inovacije, usklađenost sa propisima i održivost. Njegovo međunarodno i dugogodišnje operativno iskustvo pozicionirali su ga kao ključnog pokretača u transformaciji aerodroma u regionalno čvorište. Pod njegovim vođstvom, Međunarodni aerodrom Tirana je zabilježio izvanredan rast putničkog saobraćaja, uvođenje najsavremenijih tehnologija kao što su e-kapije i skeneri za bezbjednost sljedeće generacije, kao i značajna infrastrukturna ulaganja predvođena Kastrati Grupom. Farabi takođe blisko sarađuje sa ključnim akterima u avio-industriji, uključujući avio-kompanije, usluge zemaljskog opsluživanja i regulatorna tijela, kako bi osigurao nesmetano i bezbjedno putovanje putnika. Poznat po svom strukturiranom, na ljude orjentisanom stilu vođstva, Farabi je posvećen poboljšanju performansi aerodroma, istovremeno njegujući kulturu saradnje, održivosti i inovacija u timu Međunarodnog aerodroma Tirana.