Počela primjena dodatnih carina u SAD – Najveći udar na Kinu

Za oko 60 država i Evropsku uniju (EU) od danas su počele da važe još više dodatne carine na uvoz robe u Sjedinjene Američke Države. Za EU nova stopa dodatnih carina iznosi 20 odsto. Kada je riječ o uvozu iz Kine, zajedno sa već ranije uvedenim mjerama, carine sada dostižu čak 104 odsto, piše STA.
Pad na svjetskim berzama
Evropske berze su dan počele u minusu. Francuski indeks CAC 40, njemački DAX, španski Ibex i londonski FTSE 100 zabilježili su pad od preko dva odsto na samom početku trgovanja.

Slična situacija bila je i na azijskim berzama. Na vodećoj berzi u Tokiju, indeks Nikkei, koji se bazira na vrijednosti 225 najznačajnijih akcija, do 9:30 po našem vremenu pao je četiri odsto. U Seulu je glavni indeks Kospi izgubio 1,7 odsto, dok su cijene akcija na Tajvanu u prosjeku pale za pet odsto. U Singapuru je indeks STI bio niži za 2,35 odsto u odnosu na utorak.
Trgovanje na kineskim berzama, međutim, pokazuje drugačiju sliku. Indeks Hang Seng u Hongkongu porastao je za 1,1 odsto, dok je u Šangaju indeks Shanghai Composite bio 1,3 odsto iznad početne vrijednosti.
Kina pogođena najjače
Upravo je Kina najviše pogođena novim mjerama SAD. Nakon 20-odstotnih carina uvedenih u martu, danas su trebale da stupe na snagu dodatne od 34 odsto. Međutim, pošto je Kina odgovorila istim mjerama (34% carine na američku robu), predsjednik Donald Tramp je odlučio da dodatno poveća carine za još 50 procentnih poena. Tako ukupne carine prema Kini sada iznose ogromnih 104 odsto.
Šok i negodovanje širom svijeta
Ovaj potez je izazvao šok i uznemirenost širom svijeta. Iako je Tramp nove carine nazvao „uzajamnim“, brojni stručnjaci upozoravaju da one nemaju veze sa reciprocitetom. Stope carina su daleko iznad prosjeka američkih carina na uvoz, a u stvari predstavljaju udio trgovinskog deficita SAD sa određenim partnerima u ukupnom uvozu iz tih zemalja, prenosi STA.
Uprkos šoku i nezadovoljstvu, većina američkih trgovinskih partnera, uključujući i EU, izrazila je spremnost za pregovore i izbjegavanje daljeg pogoršanja trgovinskog rata. Izuzetak je Kina, a Kanada je takođe najavila uvođenje 25-odstotnih carina na određene američke automobile.
Tramp ne popušta
Iz Vašingtona dolaze kontradiktorne poruke, ali Tramp ne povlači carine. Kao uslov za početak pregovora postavlja izjednačavanje trgovinske razmjene s partnerima ili postizanje trgovinskog suficita.
Sektorske carine već uvedene
SAD su već ranije uvele takozvane sektorske carine. U martu su stupile na snagu 25-odstotne carine na uvoz čelika i aluminijuma, a prošle sedmice dodatne carine iste visine za automobile. Te nove Trampove carine ne odnose se na ljekove, bakar, čipove, drvo, zlato, energente i određene rude koje nisu dostupne u SAD.
EU priprema protivmjere
O prvom paketu protivmjera na dodatne carine na čelik i aluminijum danas odlučuju članice EU. Evropska komisija predlaže do 25 odsto dodatnih carina na poljoprivredne i industrijske proizvode u vrijednosti većoj od 20 milijardi eura. Ukoliko mjere budu usvojene, dio bi stupio na snagu sredinom aprila, a ostatak sredinom maja.
Iz Ministarstva privrede Slovenije nisu najavili kako će ta zemlja glasati. Ističu, međutim, da podržavaju napore Komisije i cijene što se, u datoj situaciji, nije reagovalo prenagljeno, piše STA.
Tramp: Carine će biti legendarne
„Carine će biti legendarne – u pozitivnom smislu“, rekao je američki predsjednik Donald Tramp na večeri Republikanske stranke, prenosi BBC. „Mnoge zemlje su nas iskorišćavale godinama – sada je red na nas da iskoristimo njih“, poručio je.
Tramp je carine opisao kao „pomalo eksplozivne“ i „nevjerovatne“, tvrdeći da one SAD već donose skoro dvije milijarde dolara (oko 1,8 milijardi eura) dnevno.