Crnogorska plovidba završila 2024. sa minusom – Kratkoročne obaveze prevazilaze vrijednost imovine

BIZNIS Forbes Crna Gora 9. apr 2025. 19:40
featured image

9. apr 2025. 19:40

Crnogorska plovidba završila je 2024. godinu sa minusom od 778,6 hiljada eura, dok je godinu ranije ostvarena neto dobit bila preko 165 hiljada eura. Prihod za 2024. godinu iznosio je 8,7 miliona eura i manji je za 410 hiljada u odnosu na 2023., kad je kompanija prihodovala 9,11 miliona eura, piše Bankar.me.

Kratkoročne obaveze kompanije na kraju prošle godine iznosile su 37,27 miliona eura i porasle su više od dva miliona u odnosu na godinu ranije kada su bile 35,14 miliona. Stalna imovina ove državne kompanije iznosi 32,8 miliona eura. Iz navedenog se zaključuje da dugovi koji opterećuju kompaniju preko 10 odsto prevazilaze vrijednost stalne imovine kompanije – sa oba svoja broda.

Kompanija se već godinama suočava sa ozbiljnim finansijskim izazovima. Glavni problem su predstavljali dugovi nastali usljed kreditnog zaduženja za izgradnju brodova „Kotor“ i „Dvadeset prvi maj“, koji su finansirani kineskim kreditima preko Exim banke.

Početkom godine, država je uplatila i posljednje dvije rate za brodove izgrađene 2010. godine u Kini. Ova dva broda plove pod crnogorskom zastavom i angažovani su u međunarodnoj trgovini, te uglavnom prevoze robu poput žitarica, rude, uglja i drugih sirovina.

Međutim, u trenutku kada je zokružena priča oko višemilonskog kredita za brodove koji je opterećivao poslovanje kompanije, koja nije mogla sama da plaća rate, zbog čega je Exim banka prijetila da aktivira garancije, a država preuzela obavezu da taj dug izmiri, javio se novi problem.

Kasni otplata duga Prvoj banci

Kako saznaje portal Bankar, Crnogorska plovidba kasni u otplati duga Prvoj banci od oko 400.000 eura, i po navedenom kašnjenju sada Prva banka može da pokrene prinudnu naplatu, a kao zadnju opciju da uvede firmu u stečaj.

Ako firma bude blokirana usljed kašnjenja doći će do paralisanja poslovanja, a samim tim se dovodi u pitanje smisao poslovanja kompanije. To bi takođe značilo i da slijedi blokada računa Crnogorske plovidbe, zbog čega, između ostalog, kompanija neće moći da isplaćuje zarade zaposlenima. Ukoliko bi došlo do stečaja jedna od opcija bi bila i da zaposleni ostanu bez posla. U tom slučaju, najgori scenario sprema sa za dva broda koji su dati u najam, a to znači da će država ostati bez brodova tek što ih je otplatila.

Slično je bilo i sa Jugooceanijom. Pomorska kompanija u Crnoj Gori sa sjedištem u Kotoru, ugašena je početkom 2000-ih godina. Kompanija je tokom 1990-ih upala u ozbiljne finansijske probleme usljed ratnih dejstava na prostoru bivše Jugoslavije, prekida tržišnih veza i sankcija. Brodovi su postepeno prodavani da bi se pokrili dugovi, a mnogi pomorci ostali su bez posla. Pokušaji restrukturiranja nisu dali rezultate, pa je firma otišla u stečaj, a nakon toga i ugašena.

Duguju i državi

Osim toga, kako su „Vijesti“ objavile, Privredni sud potvrdio je važenje platnog naloga kojim se državnoj kompaniji naređuje da državi vrati dug po osnovu iz budžeta plaćene rate kredita kineskoj Exim banci, od oko 2,2 miliona eura uz zateznu kamatu i troškove postupka.

U presudi od 24. marta ove godine, navodi se da glavni dug Crnogorske plovidbe prema državi iznosi 2.231.953 eura (uključujući dospjelu obavezu prema kineskoj Export-import (Exim) banci, naknadu Centralne banke Crne Gore i troškove konverzije valute), a troškovi postupka 2.700 eura. Nije precizirano kolika je kamata, koja se, kako je navedeno, odnosi na period od 29.01.2021. do konačne isplate.

’’U cjelini se održava na snazi platni nalog ovog suda od 30.11.2021. godine, a odbija prigovor tuženog kao neosnovan. Tuženi je dužan da tužiocu nadoknadi troškove postupka od 2.700 eura u roku od osam dana po pravosnažnosti presudi’’, piše u odluci suda.

Ministarstvo finansija podnijelo je tužbu protiv Crnogorske plovidbe zbog duga po osnovu rate kredita za kupovinu dva broda (“Kotor” i “21. maj”), koju je država u ime ove kompanije platila kineskoj Exim banci 2021. godine. Privredni sud je na predlog tužioca, Ministarstva finansija, izdao platni nalog 30. novembra 2021. godine kojom je naloženo Crnogorskoj plovidbi da isplati 2.231.953 eura sa zakonskom kamatom i troškovima postupka. Na odluku suda Crnogorska plovidba je podnijela prigovor.

Ugovor o kreditu od oko 47,4 miliona dolara sa Exim bankom potpisan je u januaru 2010. godine, uz garanciju države. Kredit je odobren na 15 godina, sa fiksnom kamatnom stopom od tri odsto godišnje i grejs periodom od pet godina.

Kako Crnogorska plovodba nije uspijevala da izmiruje rate, u pomoć je više puta pritekla država. U drugoj polovini 2022. godine Agencija za zaštitu konkurencije (AZK) utvrdila da je Crnogorska plovidba jedna od nekoliko državnih kompanija koje su od Vlade dobile neusklađenu državnu pomoć i da nezakonito dobijena sredstva mora da vrati državi. Iz Ministarstva pomorstva početkom ove godine su kazali da Crnogorska plovidba državi duguje ukupno više od 34 miliona eura.