Evropa uzvraća Trumpu: Lista proizvoda koje će oporezovati

Članice Evropske unije (EU) dale su zeleno svjetlo za uvođenje carina od 25 posto na brojne američke proizvode, objavilo je predstavništvo Evropske komisije u Sloveniji. Potpuna lista američkih proizvoda na koje će Komisija uvesti dodatne poreze još nije poznata.
Kako prenosi STA, mjere uključuju, između ostalog, carine od 10 i 25 posto na uvoz riže, kukuruza šećerca, putera od kikirikija, brusnica, te duvana i duvanskih proizvoda iz SAD. Prema nezvaničnim informacijama, carine od 25 posto odnosiće se, između ostalog, na uvoz niza proizvoda od čelika i aluminijuma, kao i na uvoz mesa i mesnih prerađevina (perad i govedina), jaja, meda, određenog povrća i voća, te kafe.
Euronews među proizvodima navodi i bademe i sok od narandže, živinu, soju i jahte.
Kada će biti uvedene tarife?
Carine će biti uvedene 15. aprila, a Brisel je najavio da ih može povući u bilo kojem trenutku ako SAD pristanu na pregovore. Većina preostalih anticarinskih mjera koje EU uvodi kao odgovor na proširene američke carine na uvoz čelika i aluminijuma stupiće na snagu sredinom maja. U međuvremenu, očekuje se da će se dodatne tarife od 25% na soju i bademe primjenjivati do 1. decembra.
Prema procjeni Komisije, tarife će donijeti 22 milijarde eura godišnje u budžet EU, što je nešto manje od finansijskog uticaja američkih carina (26 milijardi eura).
Kako prenosi Politico, jedino se Mađarska na današnjem glasanju usprotivila predlogu carina.
Naredne sedmice novi paket
Današnji tarifni paket je evropski odgovor na američke carine na čelik i aluminijum, koje su stupile na snagu 12. marta. Kasnije su SAD uvele carinu od 25% na uvoz vozila u SAD, a od danas su na snazi i recipročne carine od 20% na gotovo svu robu koju evropske kompanije izvoze u SAD (sa izuzetkom farmaceutskih proizvoda, na primjer).
Komisija sada priprema drugi paket mjera, za koji se očekuje da će biti predstavljen početkom sljedeće sedmice.
U današnjoj izjavi za medije, Brisel ponavlja da su “američke carine neopravdane i štetne, nanose ekonomsku štetu objema stranama, ali i globalnoj ekonomiji”.

Tehnološki divovi mogu odahnuti
U kojem bi od narednih koraka Brisel mogao dozvoliti i velikim tehnološkim kompanijama (tzv. Big Tech) i digitalnim uslugama, vašingtonskom Ahilovom petom, da padnu pod njegovu vlast, prenio je Politico. Evropska unija ima 157 milijardi eura suficita u trgovini sa SAD, što znači da više izvozi nego što uvozi. Međutim, s druge strane, ima deficit u uslugama od 109 milijardi eura, uključujući digitalne usluge. Američki tehnološki divovi kao što su Epl (Apple), Majkrosoft (Microsoft), Amazon, Gugl (Google) i Meta dominiraju na nekoliko vrsta tržišta u Evropi.
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der (Ursula von der Leyen) spomenula je tehnologiju kao jednu od “karata” na koju EU može igrati kada je govorila o prijetnji carinama na sjednici Evropskog parlamenta u utorak.
Ali EU nije jedinstvena oko toga šta da radi s ovom mapom. Njegovo tehnološko zakonodavstvo, posebno osnovni zakoni o digitalnim tržištima i digitalnim uslugama (DMA i DSA), nije dizajnirano da služi kao alat za odmazdu. Pokušaji nametanja viših poreza tehnološkim gigantima u prošlosti su propali.
Vlade bi mogle smanjiti svoju potrošnju na velike tehnološke kompanije revidiranjem politike javnih nabavki, ali u mnogim slučajevima Evropa nema sopstvenu alternativu. Neke prijestonice, poput Dablina, već upozoravaju da bi napad na američku tehnologiju ozbiljno oštetio ekonomiju EU.
Direktno ciljanje na Big Tech takođe bi razbijesnilo tehnološke izvršne direktore poput Ilona Maska (Elon Musk), Džefa Bezosa (Jeff Bezos) i Marka Zakerberga (Mark Zuckerberg), koji su gajili bliske veze s Trampom, izvještava Politico.
Andreja Lončar, Bojana Humar, Forbes Slovenija