Trampove carine mogle bi povećati cijenu pejsmejkera, pumpi za insulin i slušnih aparata

Pejsmejkeri, pumpe za insulin i slušni aparati – ovo su samo neki od osnovnih medicinskih uređaja na koje se oslanjaju bolnice i pacijenti, a koji bi mogli poskupiti zbog carina Donalda Trampa (Donald Trump).
Carine koje je uveo američki predsjednik Donald Tramp (Donald Trump) mogle bi dovesti do povećanja cijena ovih uređaja. Uprkos višemjesečnom lobiranju, proizvođači medicinske opreme nijesu uspjeli da dobiju izuzeće, kakvo su ostvarile farmaceutske kompanije. Pošto se čak 40% svih uređaja proizvodi u inostranstvu, teške posljedice osjetiće proizvođači opreme, bolnice, osiguravajuće kompanije i milioni ljudi čije zdravlje zavisi od ovih uređaja. Meksiko, gdje je carinska stopa postavljena na 25%, glavni je centar proizvodnje, dok se ostali uređaji prave u Evropi, gdje je stopa sada 20%.
Erik Veksler (Erik Wexler), izvršni direktor neprofitnog katoličkog zdravstvenog sistema Providens (Providence), sa sjedištem blizu Sijetla (Seattle), koji uključuje 51 bolnicu, rekao je za Forbes putem mejla da prve procjene pokazuju kako bi carine mogle povećati troškove između 10 i 25 miliona dolara godišnje. To je značajna cifra za zdravstveni sistem čija mreža obuhvata i preko 1.000 klinika, a koji je 2024. godine prijavio operativni gubitak od 644 miliona dolara.
Lanac snabdijevanja zdravstva je krhak
„Lanac snabdijevanja u zdravstvu je krhak“, rekao je Veksler, koji je u januaru preuzeo čelnu poziciju zdravstvenog sistema. On je podsjetio na probleme sa nabavkom maski i respiratora tokom pandemije, kao i na nestašicu infuzionih rastvora nakon što je prošle godine u uraganima uništen pogon proizvođača medicinske opreme Baxter.
Iako je Veksler pozdravio napore da se restruktuira snabdijevanje u zdravstvu i poveća domaća proizvodnja, ukazao je na kompleksne probleme koje ova politika Trampove administracije izaziva u sektoru zdravstva. „Potencijalno smanjenje sredstava iz Medikejda (Medicaid), uz dodatak carina, oslabiće zdravstvene sisteme širom zemlje i moglo bi dovesti do nacionalne krize u pogledu pristupa zdravstvenoj njezi, posebno za najranjivije slojeve stanovništva.“
Kako su lanci snabdijevanja složeni i međusobno isprepletani, čak i uređaji koji se sklapaju u SAD-u često zavise od djelova iz inostranstva. Elektronski uređaji, na primjer, mogu sadržati čipove uvezene iz Azije. „I komponente bi mogle biti podložne carinama“, rekao je Daglas Kent (Douglas Kent), izvršni potpredsjednik Udruženja za upravljanje lancem snabdijevanja. „Morate to razložiti do nivoa liste materijala, a ne samo gledati konačni proizvod.“
Lobističke grupe kao što su Američka bolnička asocijacija (American HospitalAssociation) i AdvaMed su snažno lobirale za izuzeće medicinskih uređaja u mjesecima koji su prethodili stupanju carina na snagu u srijedu. U izjavi od četvrtka, Akin Dihan (Akin Deehan), potpredsjednik Američke bolničke asocijacije za kvalitet i bezbjednost pacijenata, rekao je da je od ključne važnosti da izuzeća obuhvate medicinske proizvode koji nedostaju i za koje je strana proizvodnja dominantni izvor.
Poskupljenja su neizbježna
„Carine nijesu samo poskupljenja – one su stres-test za lanac snabdijevanja u zdravstvu“, rekao je Aš Šehata (Ash Shehata), čelnik američkog zdravstvenog sektora u kompaniji KPMG, za specijalizovani magazin Chief Healthcare Executive.
Ali poskupljenja su, zapravo, neizbježna – i to u svakoj industriji. Nedavno istraživanje Udruženja za upravljanje lancem snabdijevanja među 400 stručnjaka pokazalo je da 65% njih planira da poveća troškove za krajnje korisnike. Kent iz Udruženja rekao je za Forbes da očekuje da će se medicinski uređaji uklopiti u širi trend. U tom slučaju, to bi značilo ili više troškove za bolnice ili više cijene za potrošače kojima su ti uređaji neophodni.
„Na sektor se već vrši pritisak da smanji troškove zdravstvene zaštite, a sad se dodaje i ovaj dodatni stres“, zaključio je on.
Amy Feldman, Forbes
Trump’s Tariffs Could Raise The Price Of Pacemakers And Insulin Pumps