Oznaku Montenegro Quality dobilo 27 predstavnika turističke privrede

AKTUELNO Forbes Crna Gora 19. dec 2024. 17:03
featured image

19. dec 2024. 17:03

Ukupno 27 predstavnika iz različitih sektora turističke privrede i drugih srodnih djelatnosti dobilo je oznaku kvaliteta Montenegro Quality, koja predstavlja priznanje visokih standarda i kriterijuma u turizmu.

Sertifikate je dodijelila Nacionalna turistička organizacija (NTO), uz podršku Ministarstva turizma.

Oznaku kvaliteta Montenegro Quality u ovoj godini su dobili hotel Hilton Podgorica, turistička agencija Monte Vista Travel, Bocasa restoran, Boutique hotel Casa del Mare Mediteraneo, hotel Conte, hotel Cattaro, Hyatt Regency Kotor Bay Resort, hotel Palas, mali hotel Palata Venezia, seosko domaćinstvo Tara, etno selo Montenegro, Oblun, seosko domaćinstvo Vujić, hotel Splendid, Akademija piva u ulici Moskovskoj i Stanka Dragojevića, Kings Park Hotel, JU Muzeji i galerije Podgorice, Carine hotel Kumbor, MS Katunjanin, hotel Swissotel, etno house Đurđevina, nacionalni restoran Crno jezero, mali hotel Vučje, apartmani Viktorija, seosko domaćinstvo Tri hrasta, i hotel Play.

„Oznaka Montenegro Quality dodjeljuje se u tri nivoa: zlatna, srebrna i bronzana. Svaka od ovih oznaka predstavlja nagradu za postignuti visok nivo kvaliteta, a odražava i posvećenost stalnom unapređenju turističke ponude Crne Gore“, navodi se u saopštenju.

Komisiju koja je ocjenjivala ispunjenost kriterijuma činili su predstavnici Ministarstva turizma, Privredne komore (PKCG) i NTO.

Ministarka turizma, Simonida Kordić kazala je da je ova oznaka, marka kvaliteta, značajan iskorak u planiranju i organizaciji turizma i turističke ponude.

„Na ovom nivou, mi to radimo prvi u cijelom regionu. Vrlo je značajno da se na ovaj način prvo prepoznaje, ali i nagrađuje onaj segment našeg tržišta koji zadovoljava najviše kvalitete u rangu svjetskih“, rekla je Kordić.

Foto: NTO

Ona je navela da se, sa druge strane, šalje vrlo važna poruka gostima o tome šta mogu da očekuju kada dođu ovdje, stvara se jedan model kako bi se adekvatno reagovalo na impulse sa tržišta koji su važni da budu prepoznati, jer je tržište u turizmu fluktuirajuće.

„Ono se često i brzo mijenja i ako nemate adekvatnu i brzu reakciju ne možete biti konkurentni. Zato je i ova oznaka kvaliteta zapravo jedan model obezbjeđivanja konkurentnosti naše turističke ponude i potpuno je u sklopu onoga što smatramo da je strateški pravac razvoja Crne Gore, a to je afirmacija autentičnog proizvoda i iskustva i dovođenje naše turističke ponude na jedan zaista visok nivo kvaliteta”, poručila je Kordić.

Direktorica NTO, Ana Tripković Marković, je tokom svečane dodjele sertifikata, rekla da je iskazano veliko interesovanje za ovaj projekat i da je ove godine 27 prijavljenih turističkih subjekata ispunilo visoke kriterijume i zasluženo osvojilo neku od oznaka.

Ona je poručila da se sertifikacija nastavlja i da je ideja da ova oznaka postane osnova kvaliteta crnogorske turističke ponude.

Foto: NTO

Tripković Marković je kazala da je NTO pokrenula ovaj projekat s ciljem unapređenja kvaliteta turističke ponude u Crnoj Gori i poboljšanja iskustva turista.

“Sertifikacija i standardizacija u turizmu igraju ključnu ulogu u osiguravanju visokog nivoa kvaliteta i konkurentnosti destinacija. Kroz jasno postavljene norme i kriterijume, one omogućavaju dosljednost u uslugama, što direktno utiče na zadovoljstvo gostiju. U tom sistemu podizanja kvaliteta podjednako su važni mali i veliki turistički subjeti, te oznaku kvaliteta dodjeljujemo u 15 osnovnih kategorija“, rekla je Tripković Marković.

Prema njenim riječima, sertifikovani objekti ne samo da podižu reputaciju destinacije, već i stvaraju povjerenje među turistima, koji znaju da mogu očekivati visok standard usluge.

„Stoga, ova oznaka nije samo simbol kvaliteta, ona je obećanje turistima, koje osigurava visoke standard i kvalitet usluga”, dodala je Tripković Marković.

Montenegro Quality samo je dio većeg projekta Integralno upravljanje kvalitetom u destinaciji, koji je NTO započela prethodne godine. Riječ je, kako je saopšteno, o projektu koji daje jasnu sliku o stanju kvaliteta turističke ponude u Crnoj Gori, jer je kroz njega prvi put izvršeno mjerenje online reputacije u svim crnogorskim opštinama.

Pored toga, NTO je omogućila izradu marketinških analiza turističkoj privredi i sprovela edukaciju u cilju daljeg unapređenja kvaliteta usluga i turističkog iskustva.

Foto: NTO

Tokom događaja predstavljeni su i prvi rezultati mjerenja online reputacije. Rezultati pokazuju da posjetioci ocjenjuju kvalitet turističke ponude sa visokom ocijenom 89,6, od maksimalnh 100 poena. Posebno dobru ocjenu imaju turističke atrakcije, a najbolje recenzije imaju Citadale u Starom gradu Budva, Mauzojel Petra II Petrovića Njegoša, Durmitorski prsten, Nacionalni park Lovćen i Crno jezero.

Projekat Integralno upravljanje kvalitetom u destinaciji za potrebe NTO sprovodi organizacija Feel IQM, koja je pridružena je članica Svjetske turističke organizacije i Svjetskog savjeta za putovanja i turizam, a nosilac je i brojnih nagrađenih projekata u svijetu.