Komičar Džon Stjuart se obrušio na vještačku inteligenciju i njen uticaj na radnu snagu

TEHNOLOGIJA Forbes 21. apr 2024. 01:29
featured image

21. apr 2024. 01:29

Prompt inženjering? Komičar Džon Stjuart (Jon Stewart) preferira termin „tip koji postavlja pitanja“.

U 15-minutnom segmentu u emisiji Dejli šou (The Daily Show) Stjuart se pozabavio revolucijom vještačke inteligencije, dovodeći u pitanje njenu korisnost, kritikujući dipfejk političke slike očigledno generisane vještačkom inteligencijom i lamentirajući nad uticajem koji vještačka inteligencija ima na radnu snagu – kako oduzima poslove tako i dodaje nove u koje nije baš siguran, kao što je prompt inženjer.

Prompt inženjering uključuje kreiranje uputstava koja vode generativne AI modele kao što su ChatGPT, Midjourney and Stable Diffusion.

„To je umjetnost izrade ciljanih pitanja ili uputstava koja usmeravaju vještačku inteligenciju da pronađe i ponudi vrhunski precizne odgovore u nevjerovatno brzim razgovorima u realnom vremenu“, objašnjava kolega iz Forbesa Džek Keli (Jack Kelly).

„Ovi profesionalci olakšavaju efikasnu komunikaciju između korisnika i vještačke inteligencije“.

Ta komunikacija može biti unosna, sa platama brzih inženjera u rasponu od 200.000 dolara do više od 300.000 dolara godišnje, objašnjava Keli.

Dok kreativci sa kojima sam razgovarala govore o promptingu kao saradnji čovjeka i mašine, koja može da zahtijeva razmišljanje i vrijeme, izgleda da Stjuart nije impresioniran promptingom kao poslom koji navodite u poreskoj prijavi.

„Usput, nikoga ne zavaravate dodavanjem riječi inženjer“, rekao je on. „Kao da je domar ’doktor brisanja“.

Stjuart, koji je počeo da vodi Dejli šou 1999. i napustio ga 2015. godine, poznat je po političkim vijestima i gotovo svemu što je vrijedno društvenog komentara. Vratio se u emisiju kao povremeni voditelj zbog ovogodišnjih izbora nakon odlaska Trevora Noa (Trevor Noah) u decembru 2022.

U vrijeme kada je dobitnik Emija otišao, vještačka inteligencija se ukorijenila u svakodnevnom životu, stvarajući splet uzbuđenja i straha.

Ali koliko god smijeha izazivao Stjuartov nastup, on se uglavnom fokusira na njegov ozbiljan skepticizam u pogledu podjele između onoga što veliki igrači vještačke inteligencije koji žele da zarade milijarde od tehnologije kažu da ona ima potencijal da uradi – poput rješavanja bolesti i klimatskih promena – i onoga što ona zapravo radi sada. I kako će cijela stvar uticati na radnike.

Ako volite da pratite burne debate, ne tražite dalje od naprijed-nazad oko AI: najveća tehnološka inovacija od pokretanja interneta, zli Skajnet ili nešto između?

Odgovor na Stjuartov nastup, što nije iznenađujuće, odražava tu podjelu.

Dok su neki na društvenim mrežama pozdravili njegov društveni komentar kao „briljantan“, jedan korisnik mreže X, rekao je da je on „ludita koji izaziva strah“. Drugi su, u najboljem slučaju, zamišljali kako će izgledati AI verzija Džona Stjuarta.

Leslie Katz, saradnica Forbesa

Jon Stewart Takes On AI, From The Serious To The Silly