Mladi nastavili da nakon pandemije smanjuju unos alkohola

LIFESTYLE Forbes 3. maj 2024. 00:42
featured image

3. maj 2024. 00:42

Mlađe odrasle osobe koje konzumiraju velike količine alkohola, uzrasta od 21 do 29 godina, piju manje alkohola u odnosu na period prije pandemije Covid-19, pokazuje nova studija. To pruža dokaze da su navike generacije Z uticale na brendove alkohola, što je dovelo do toga da neki od njih pređu na bezalkoholna i pića sa niskim procentom alkohola.

Naučnici sa Univerziteta Karnegi Melon (Carnegie Mellon) pratili su 234 osobe koje piju među mladim odraslim osobama u periodu od februara 2018. do marta 2022. kako bi utvrdili kako je pandemija Covid-19 uticala na njihove navike pijenja.

Tokom i nakon pandemije, učesnici su konzumirali u prosjeku 12,8 manje alkoholnih pića mjesečno nego prije pandemije, uglavnom zbog manje konzumacije vikendom, koja je smanjena za skoro osam pića mjesečno, pokazala je studija objavljena u časopisu Nature Mental Health.

Naučnici su takođe primijetili smanjenje problema povezanih s alkoholom i negativnog ponašanja, ali nije bilo značajnih promjena u tome da li su učesnici koristili alkohol kao mehanizam suočavanja tokom perioda istraživanja.

Autori studije smatraju da je nedostatak društvenih okupljanja tokom pandemije dijelom zaslužan za rezultate, s obzirom na to da je alkohol bio dostupan učesnicima, ali su manje pili jer nisu izlazili u barove ili žurke s prijateljima, a ovi tendencije su nastavljene i nakon pandemije.

Studija je definisala opijanje kao namjerno opijanje najmanje četiri puta mjesečno (pet ili više pića za muškarce i četiri ili više pića za žene).

„Pandemija je bila zaista teška za mnoge ljude, ali za ovu grupu mladih ljudi koji su bili uključeni u teška opijanja, čini se da je pandemija imala dugoročne pozitivne efekte“, rekla je glavna autorka Kejsi Kresvel (Kasey Creswell), vanredna profesorica psihologije na Univerzitetu Karnegi Melon u izjavi.

Trezveni radoznali način života – što znači da osoba istražuje apstinenciju od alkohola – postaje sve popularniji trend među generacijom Z i milenijalcima, a hashtag #sobercurious ima više od 89.000 videa na TikToku gdje kreatori dijele svoja iskustva.

Skoro 30% studenata u 2018. izjavilo je da su se uzdržavali od alkohola, u poređenju sa 20% u 2002, prema studiji JAMA Network Open iz 2020. Nešto manje od 62% odraslih mlađih od 35 godina kaže da pije, prema anketi Gallup-a iz avgusta 2023, što je manje u odnosu na 72% prije dvije decenije.

Ovaj pad potrošnje alkohola mogao je dovesti do uspona bezalkoholne i niskoalkoholne industrije pića, za koju se očekuje da će porasti za 25% između 2022. i 2026. godine, prema podacima analitičke firme IWSR. Proizvođač piva Anheuser-Busch rekao je da planira da do 2025. godine bezalkoholna ili niskoalkoholna pića čine 20 posto svoje prodaje.

Gevin Hetersli (Gavin Hattersley), izvršni direktor Molson Coorsa – koji proizvodi Miller Lite, Coors Lite i Blue Moon – rekao je za CNBC da kompanija ulaže u bezalkoholna pića kao što su energetska pića i bezalkoholna piva kako bi pratila trendove zdravlja i wellnessa koje predvode mlađi odrasli.

Iako se ukupna konzumacija alkohola smanjila među stanovništvom u studiji Nature, individualno konzumiranje alkohola poraslo je 3,8% tokom pandemije. Prethodno istraživanje koje je sprovela Kresvel povezalo je jednokratno opijanje s povećanim rizikom od razvoja problema povezanih s alkoholom i otkrilo da se jedno piće obično koristi kao mehanizam suočavanja. Međutim, zbog odsustva povećanja problematičnog pijenja u okviru ove studije, „mislimo da je ovo povećanje individualnog pijenja manje indikativno da se nešto problematično događa, a više je rezultat ograničenja u društvenom okruženju“, rekla je Kresvel.

Trendovi poput suvog januara i trezvenog oktobra, koji podrazumijevaju apstinenciju od alkohola mjesec dana, postali su popularni. Iako je suvi januar počeo u Ujedinjenom Kraljevstvu, milioni Amerikanaca učestvuju svake godine. Oko 35% odraslih Amerikanaca učestvovalo je u izazovu 2022. godine, u poređenju sa 21% u 2019. prema međunarodnoj agenciji za podatke i analizu CGA Strategy.

TikTok je popularna platforma društvenih medija među generacijom Z, a procjenjuje se da je koristi više od 60% generacije. Hashtag #dryjanuary imao je 381,5 miliona pregleda na TikToku u januaru – TikTok je uklonio broj pregleda s tog hashtag-a ranije ove godine – a hashtag #sobercurious imao je više od 805 miliona pregleda.

Arianna Johnson, Forbes

Heavy Drinking Young Adults Are Cutting Back, Study Suggests: Here’s How The Alcohol Industry Is Still Cashing In