Sin Brana Mićunovića preuzima Zeta film, Komisija odobrila ponudu

Komisija za tržište kapitala odobrila je Đorđu Mićunoviću i povezanim licima javnu ponudu za preuzimanje akcionarskog društva (AD) Zeta film sa sjedištem u Budvi.
Đorđe je sin kontroverznog biznismena Branislava Brana Mićunovića, koji je preminuo u aprilu prošle godine.
„Komisija za tržište kapitala, na 104. sjednici održanoj 27. decembra 2024. godine, donijela Rješenje o odobrenju obavezne javne ponude za preuzimanje akcionarskog društva Filmsko preduzeće Zeta film AD Budva (simbol trgovine: ZETF) od strane sticaoca Đorđa Mićunovića sa povezanim licima“, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Montenegroberze.
Komisija je na istoj sjednici donijela rješenje o obustavi trgovanja akcijama Zeta filma do okončanja javne ponude za preuzimanje.
Na mjestu nekadašnje zgrade Zeta filma izgrađen je hotel Merit Starlit.

Brano Mićunović bio je većinski vlasnik budvanske kompanije Zeta film, kojeg je sa bratanićem Predragom Mićunovićem kupio 2024. godine u procesu masovne vaučerske privatizacije.
Prema podacima Centralnog depozitarnog klirinškog društva, Predrag Mićunović ima 52,16 odsto akcija Zeta filma, na Zbirnom kastodi račun 1 skriveno je 24,41 odsto. Đorđe Mićunović trenutno ima oko 13,8 odsto, a njegova sestra Andrea Kustudić 2,62 odsto akcija Zeta filma.
Zeta film je osnovan 1956. godine, kao jedino preduzeće za proizvodnju i promet filmskih ostvarenja u Crnoj Gori i za to preduzeće se vezuju počeci crnogrske kinematografije i distribucije filmova.
Na mjestu nekadašnje oronule zgrade Zeta filma stotinjak metara od Starog grada u Budvi, izgrađena je višespratnica i uveliko se reklamira prodaja apartmana u budućem kondo hotelu Merit Starlit.

Hotel će imati 44 hotelske sobe, 49 rezidencijalna apartmana, te dva restorana, spa i fitnes centar i kazino.
Kako se navodi na sajtu Merit Starlita, 30 od 49 rezidencijalnih apartmana su već prodati.
SAD mu uvele sankcije zbog veza sa kriminalom
Brano Mićunović je imao razvijen biznis u Crnoj Gori, ali je najčešće pominjan kao osoba koja je rukovodila organizovanim kriminalom, što je on više puta demantovao.
Sredinom novembra prošle godine, Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele su sankcije njemu i biznismenu Miodragu Daki Davidoviću, zbog, kako je navedeno, povezanosti sa kriminalom i zlonamjernim uticajem Rusije u regionu.
To je podrazumijevalo blokadu njihove imovine u SAD ili one koju kontrolišu njima bliske osobe u toj državi.
U obrazloženju odluke navodi se da je Mićunović decenijama vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori.
“Najpoznatiji je po ilegalnom švercu cigareta koji je korumpirao i podrivao nezavisnost demokratskih institucija Crne Gore”, piše u saopštenju.
Mićunovića su teretili da je sa nekom od vlada na Zapadnom Balkanu i sadašnjim ili bivšim vladinim zvaničnikom, učestvovao u koruptivnim radnjama.
Taj Nikšićanin bio je optužen za ubistvo sugrađanina Radovana Kovačevića u oktobru 2000. godine, ali je 2007. godine pravosnažno oslobođen optužbe, jer ga niko od onih sa mjesta događaja nije identifikovao kao osobu koja je pucala.
Mićunović je bio i jedan od optuženih u Bariju za šverc cigareta tokom devedesetih godina, ali je postupak pred tamošnjim sudom obustavljen zbog zastare.
Istragom je bilo obuhvaćeno petnaestak osoba iz Crne Gore i Italije, a među njima i tadašnji premijer Milo Đukanović. Svi su kasnije, i zbog formalnih razloga, oslobođeni optužbi.
Mićunović je bio suvlasnik i vlasnik više kompanija iz oblasti kockarskog i građevinskog biznisa u Crnoj Gori.