U Portonovom izgorjela jahta srpskog biznismena

Srpski biznismen Ivan Bošnjak vlasnik je jahte Ramonda koja je sinoć izgorjela u Portonovom.
To je „Vijestima“ saopšteno iz Uprave policije.
Taj 30 metara dugačak i sedam metara širok brod plovio je pod zastavom male karipske države Svetog Vinsenta i Grenadina.
Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama (UPSUL) saopštila je danas da je njihov pomorsko-operativni centar primio poziv sinoć u 18 sati i 25 minuta da gori jahta “Ramonda” u Portonovi marini.
„Požar na jahti ugašen je sinoć nakon višesatne borbe sa vatrom, a blagovemenom akcijom nadležnih službi spriječen je ekološki incident, odnosno potonuće jahte i izlivanje nafte u more“, saopšteno je iz UPSUL-a.
Kako su naveli, zbog potencijalne opasnosti od izlivanja nafte u more, pripadnici UPSUL-a su sve vrijeme bili pripravni, kao o inspektori sigurnosti plovidbe i PSC inspektori.
“Pripadnicu službi zaštite i spašavanja dežurali su cijelu noć u marini”, navodi se u saopštenju.
Ističe se da je požar gašen sa kopna jer je jahta bila na vezu u toj luci.
Firma bliska Vučićevoj Srpskoj naprednoj stranci

Bošnjak je jedan od vlasnika firme Milenijum tim (Millennium Team) koja je bliska Srpskoj naprednoj stranci Aleksandra Vučića, prema navodima medija iz Srbije.
Bošnjak ima udio od 50 odsto u Milenijum timu, kao i njegov poslovni partner Stojan Vujko.
Prema podacima iz biznis registara, kompanija je osnovana 2003. godine.
Ovo društvo za za inženjering, proizvodnju i usluge, na kraju 2023. godine je imalo 563 zaposlena. Prihodi, prema izvještaju za 2023 (za prošlu još nije objavljen) iznosili su 189,5 miliona eura, a neto dobit 11,9 miliona.
Nova.rs početkom godine je objavila da je Milenijum tim 2024. završio kupovinom nekadašnjeg građevinskog giganta Mostogradnja.
„To ide u prilog njihovoj želji da kompanija, koja doživljava ozbiljan finansijski uzlet tokom naprednjačke vlasti, bude novi Energoprojekt. Da su na tom putu pokazuje i pozamašan spisak firmi i njihove imovine, koje su pazarili najčešće na licitacijama organizovanim za prodaju preduzeća u stečaju i redovno po mnogo nižoj cijeni od stvarne vrijednosti“, navodi se u tekstu.
Dvojac Vujko-Bošnjak, kako se dodaje, svoju poslovnu imperiju je počeo da gradi kroz poslove gasifikacije, najčešće u Vojvodini. Dolaskom SNS-a na vlast, priključuju se naprednjačkom projektu “Beograd na vodi” i sada je gotovo da nema važnog infrastrukturnog projekta u zemlji na kom nisu angažovani. Takođe, veoma su česti kupci preduzeća u stečaju i njihove imovine, po znatno nižoj cijeni od stvarne vrijednosti
Mostogradnja ING, u stopostotnom vlasništvu firme Milenijum tim, bila je jedini učesnik na stečajnoj licitaciji za nekada čuvenu jugoslovensku građevinsku kompaniju Mostogradnja. Pošto je prihvatila početnu cijenu oko 10 miliona eura, postala je vlasnik upravne zgrade nekadašnjeg građevinskog giganta u centru Beograda u Vlajkovićevoj ulici, kao i industrijskog kompleksa u Batajnici i korisnik operativnih placeva na Savskom nasipu i u Ostružnici.
Vlasnici hotela Jugoslavija, instituta „Černi“ i „Goša“
Prije nekadašnjeg jugoslovenskog građevinskog giganta, Milenijum tim je kupio još jedan simbol bivše zajedničke države, čuveni hotel Jugoslavija. Naime, ovu beogradsku znamenitost za 27 miliona eura pazarila je MV Investment, takođe kćerka firma Milenijum tima. I na ovoj licitaciji pojavio se samo jedan kupac i posao završio po početnoj cijeni.
Još jedna institucija, nastala i razvijana u Jugoslaviji, završila je u rukama Milenijum tima. U pitanju je Institut “Jaroslav Černi”. Osnovan je 1947. godine, od 1999. je akcionarsko društvo, a smatra se jednom od vodećih naučno-istraživačka organizacija u Srbiji i regionu u oblasti voda.
“Černi” nije prvi državni institut koji je pazario poslovni dvojac Stojan Vujko – Ivan Bošnjak. Njihova kompanija je još 2018. godine kupila Institut “Goša”, registrovan za istraživanje i razvoj u prirodnim i tehničko-tehnološkim naukama. Platili su ga 970.000 eura da bi na njegovom mjestu gradili novi stambeno-poslovni kompleks na ukupno 22.387 kvadratnih metara.
Kroz kupovinu preko licitacije preduzeća koja su u stečaju Milenijum tim je postao vlasnik brojnih parcela što građevinskog, što poljoprivrednog zemljišta
Tako su u avgustu 2022. godine za 216 miliona dinara, što je manje od dva miliona eura, pazarili imovinu akcionarskog društva Navip na području Novog Sada, koja je procijenjena na 705 miliona dinara, odnosno oko šest miliona eura.
Milenijum tim je, kako je objavio portal 021.rs, na taj način kupio od države i 52 hektara građevinskog zemljišta u katastarskim opštinama Petrovaradin i Sremska Kamenica.
U januaru iste godine Milenijum je postao stopostotni vlasnik vinarije Šapat u Novom Slankamenu, po mnogima, jedne od najekskluzivnijih u Srbiji.
Dvije godine prije parcela u Vojvodini ova kompanija je preko povezanih firmi kupila gotovo 200 hektara poljoprivrednog zemljišta u okolini Leskovca. U pitanju su vinogradi, pašnjaci, njive i šume.
Prije Leskovca, Milenijum tim je svoje poslovno carstvo na jugu Srbije razgranao i u Vranjskoj banji i to u oblasti turizma. Sredinom septembra 2019. godine kupio je nikad završeni hotel, nešto kasnije i hotel Železničar, a na kraju Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju.
Nikad završeni hotel kupili su nakon višedecenijskog sudskog spora između Specijalne bolnice i Fonda PIO. Zemljište i nezavršeni hotel, kako su tada objavljivali mediji, pazarili su po cijeni od oko 250.000 eura, dok je procijenjena vrijednost objekta znatno viša, čak 3,2 miliona eura, a zemljišta 2,8 miliona.
Stručnjaci Savjeta za borbu protiv korupcije su se u izvještaju o prodaji nepokretnosti Fonda PIO ocijenili da je u prodaji objekta Specijalne bolnice za rehabilitaciju u Vranjskoj Banji bilo “indicija o organizovanom krivičnom djelu i unaprijed dogovorenoj kupovini ispod tržišne vrijednosti, za šta su odgovorni zaposleni iz Poreske uprave u Vranju, Republičke direkcije za imovinu i Gradskog zavoda za vještačenje iz Beograda”.
Nakon kupovine cjelokupnog jezgra Vranjske Banje, kompanija Milenijum tim je najavila da će izgraditi dva luksuzna hotela do 2023. godine, a za to im je odobrena i bespovratna državna pomoć od 10,1 miliona eura.
Radovi kasne, a Milenijum je od ukupno najavljenih 65 miliona eura do sada uložio oko 20 miliona, dok je od države dobio podsticaj od oko 1,6 miliona, kao i odobrenje da se rok za završetak investicije po treći put pomjeri, ovog puta za 2026. godinu, navodi Nova.rs.