Najbolji crnogorski somelijer Bojan Vukasojević: Crna Gora se razvija kao vinska destinacija

featured image

24. jan 2025. 14:05

Potencijal koji Crna Gora ima za proizvodnju vrhunskih vina je ogroman i uz podršku institucija, marketing destinacije i kontinuirani kvalitet proizvoda samo će rasti kao vinska destinacija.

To je u razgovoru za Forbes Crna Gora ocijenio somelijer Bojan Vukasojević, koji je Crnu Goru predstavljao na takmičenju za najboljeg somelijera Evrope i Afrike koje je održano u Beogradu.

Ovaj Nikšićanin je proglašeni najboljim crnogorskim somelijerom na državnom takmičenju u septembru prošle godine.

Foto: Privatna arhiva

Predstavljali ste našu zemlju na takmičenju za najboljeg somelijera Evrope i Afrike koje je održano u Beogradu. Kakvi su Vaši utisci? 

Ovogodišnje prvenstvo Evrope i Afrike za najboljeg somelijera je definitivno događaj koji je uz Vinsku viziju otvorenog Balkana obilježio godinu za nama u svijetu vina. Oba događaja su održana u Beogradu u novembru 2024. I oba događaja su okupila najveće evropske poznavaoce vina, vinske kritičare, master somelijere i nosioce titula Master of Wine, vlasnike prestižnih svjetskih vinarija, najbolje somelijere država Evrope. Bilo mi je izuzetno zadovoljstvo naći se u tom društvu i na Evropskom takmičenju predstavljati svoju državu. Osim takmičarskog dijela program je bio ispunjen sa pregršt edukacionih segmenata, masterclassova, degustacija, obilazaka velikih vinarija. Jedno veliko iskustvo i u takmičarskom i u edukacionom smislu, ujedno i priprema za sva sljedeća internacionalna takmičenja koja dolaze.

Koliko je bilo učesnika na takmičenju i koje ste zadatke morali da ispunite?

Takmičio se ukupno 41 kandidat, većinom predstavnici evropskih zemalja koje su članice ASI – Internacionalne asocijacije somelijera, uz nekoliko takmičara iz Afrike i zemalja Bliskog Istoka. Titula je na kraju otišla u Estoniju.

Zadaci su bili jako raznovrsni, od teorijskog dijela i testova, preko slijepih degustacija kako vina tako i ostalih alkoholnih pića, pa do praktičnog dijela gdje smo pred komisijom trebali da pokažemo kako se snalazimo u određenim zadatim situacijama, i naravno svaki zadatak je bio ograničen kratkim vremenskim rokovima. Važno je napomenuti da posao somelijera obuhvata mnogo širi spektar znanja i vještina koja se ne tiču samo vina. Pa je i dosta zadataka na takmičenju bilo povezano sa drugim alkoholnim pićima, koktelima, hranom i uparivanjem iste sa vinom, snalaženje u određenim situacijama sa gostima u restoranu, itd.

Tako da osim teorije i poznavanja materije, kao i istančanih čula mirisa i ukusa, jako važan dio jeste i praksa rada u restoranima, servisa, ali i iskustva sa drugih takmičenja. Dobar somelijer u jednom restoranu u stvari treba da bude enciklopedija znanja iz svake oblasti ugostiteljstva.

Foto: Association de la Sommellerie Internationale

Od kad se bavite somelijerstvom?

Već dugo godina unazad sam počeo da se interesujem za vina i da samostalno istražujem tu oblast uporedo sa drugom poslovima koje sam obavljao u ugostiteljstvu. Dugo mi je trebalo da se potpuno preorijentišem na svijet vina i zamijenim dotadašnji posao sa somelijerstvom, ali sam u toku tog vremena gradio svoje znanje i iskustvo, polagao internacionalne vinske kurseve i nakon toga sa solidnom bazom znanja upustio se u novu priču kojom se uspješno bavim već 5 godina.

Kada ste proglašeni najboljim crnogorskim somelijerom?

Državno takmičenje je održano u septembru prošle godine. Imali smo jednu pauzu što se tiče održavanja tih takmičenja u Crnoj Gori, zbog poteškoća u organizaciji, ali i manjka interesovanja takmičara i javnosti, tako da je ovo takmičenje održano poslije duže vremena. Organizacija je bila na visokom nivou, odličan odziv takmičara za naše uslove i na kraju prilika za učešće na Evropskoj smotri somelijera. Stekli su se svi uslovi da postane tradicionalno i nastavi se održavati svake sljedeće godine.

Foto: Privatna arhiva

Kako biste ocijenili vina koja se proizvode u Crnoj Gori? Mogu li crnogorska vina da pariraju naboljim svjetskim?

Potencijal koji mi ovdje imamo za proizvodnju vrhunskih vina je ogroman. Mnogo obradivih površina, idealni klimatski uslovi za određene sorte grožđa, uticaj Jadrana, i prije svega dugačka istorija vinarstva i vinogradarstva na ovim područjima. Svakako da nije u potpunosti iskorišćeno sve što nam je priroda dala i da može dosta bolje, ali u odnosu na prethodnih 20 godina, ogroman je napredak. Mnogo kvalitetnih proizvođača se pojavilo na tržištu sa primarnim fokusom na kvalitet grožđa i finalnog proizvoda. Uz podršku institucija, marketing destinacije i kontinuirani kvalitet proizvoda Crna Gora će samo rasti kao vinska destinacija.