Srpski Fashion Company preuzeo poslovanje Sportine na Balkanu
Nakon što su vlasnici Sportine najavili da će poslati slovenački dio kompanije u prinudnu likvidaciju, sada su pronašli novog vlasnika za balkanske lokacije.
Vlasnici lanca prodavnica odjeće Sportina – 75,1 odsto je u vlasništvu Alfi fonda, a preostala četvrtina u vlasništvu kompanije Fashion – zaključili su ugovor o prodaji kompanije iz Lesca.
Srpska kompanija Fashion Company (poznata i kao Fashion & Friends) preuzeće Sportinine akcije i lokacije na Balkanu, nezvanično saznaje Forbes Slovenija.
Treba imati u vidu da je riječ o drugoj kompaniji u odnosu na onu koja je bila vlasnik četvrtine kompanije.
Fashion Company je regionalni konkurent Sportine. Sa velikim brojem prodavnica prisutni su na šest tržišta Jugoistočne Evrope, koja se preklapaju i sa slovenačkom maloprodajom tekstila. Ima ih čak u istom tržnom centru u srpskoj prijestonici.
Potraga za novim vlasnikom Sportine počela je prije više od pola godine. Uz Fashion Company, u igri za preuzimanje je bio i N Sport. Još jedna srpska firma koja se inače bavi distribucijom sportske i modne odjeće.
U međuvremenu, vlasnici Sportine već su poslali slovenački dio kompanije u prinudnu likvidaciju. To znači da će povjerioci (dobavljači, banke, zakupci…) odlučiti o novom otpisu dugova. Zadržaće 14 prodavnica i Parfois nakit, pisale su ranije Finance.
Fashion Company
Prema podacima Agencije za privredne registre Srbije, preduzeće je osnovano 1993. godine. Stopostotni vlasnik je poznati srpski biznismen Milija Babović, direktor je njegov sin Stefan.
Pored preduzeća u tekstilnoj industriji, Babović je vlasnik ili suvlasnik još nekoliko preduzeća iz različitih djelatnosti, objašnjavaju novinari Forbes Srbija.
Modna kompanija zapošljava 743 radnika, i u 2023. godini ostvarili su 11.769.381.000 dinara ili oko 100 miliona eura prihoda. To je manje nego godinu ranije, kada su njihovi prihodi iznosili 14.652.100.000 dinara, odnosno nešto više od 125 miliona eura.
Međutim, prošle godine im je povećana neto dobit i iznosi 506.724.000 dinara ili 4,3 miliona eura. To je skoro 30 odsto više u odnosu na 2022. godinu kada su ostvarili 319 miliona dinara, odnosno oko 3,3 miliona eura dobiti.
Srpski trgovac tekstilom dio je grupe koja uključuje nekoliko filijala – u Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Hrvatskoj, Rumuniji, BiH, Albaniji i dvije u Srbiji (u jednoj od kojih imaju manjinski udio) – i Fashion Foundation.
Grupacija zapošljava 1.338 ljudi. Prihodi grupe u prošloj godini iznosili su 18.936.015.000 dinara, odnosno skoro 162 miliona eura (prethodne godine su ostvarili 23.471.381.000 dinara, odnosno oko 200 miliona eura).
Prezaduženi
Podsjećamo, grupa je već bila u stečaju 2022. Tada su je sadašnji vlasnici kupili od Bahtijara Bajrovića za jedan euro i 16 miliona eura duga pretvorili u kapital. Ipak, na kraju 2022. Sportina je imala finansijske i poslovne obaveze veće od 70 miliona eura.
Za Sportinu Bled kažu da je u Sloveniji dobro prošao u posljednjem kvartalu prošle godine, ali je i 2023. završila u minusu.
U 2023. godini, sa prihodima od 60 miliona eura, ostvarila je neto gubitak od osam miliona eura, a prošle godine – kako pišu Finance – sa sličnom prodajom, gubitak od pet miliona eura.
Ovo uglavnom stvara slovenački dio mreže, zbog čega Sportina sada zatvara KSIZ prodavnice sa vrhunskom odjećom. Sportina je u svom vrhuncu imala više od 300 radnji širom Balkana, a njen vlasnik Bajrović jedan je od najbogatijih Slovenaca. 2010. završio je na 13. mjestu liste magazina Menadžer, koji je njegovu imovinu procijenio na 50,8 miliona eura.
Aljoša Črnko, Forbes Slovenija