Stroga pravila EU mogla bi dodatno podići cijenu kafe
Kafa je već dosegla visoke cijene zbog suše i krize na Crvenom moru zbog koje su otežane isporuke u Evropu, a sada joj prijete nova poskupljenja. Šef Lavace (Lavazza) Đuzepe Lavaca (Giuseppe Lavazza) upozorava da bi nova pravila Evropske unije o krčenju šuma mogla dodatno otežati uvoz i povećati cijene.
Šoljica kafe bi uskoro mogla postati puno skuplja zbog novih pravila proizvodnje kafe i sječe šuma, smatra čelni čovjek Lavace Đuzepe Lavaca. Zbog tih bi pravila Evropska unija mogla zabraniti uvoz zrna kafe od hiljada farmera koji su sadili na zemlji koja je nedavno deforestirana.
Iako su pravila o krčenju šuma donesena iz dobrih pobuda kako bi se očuvale šume i smanjio negativan uticaj krčenja šuma na lokalne zajednice, nekoliko čelnika industrije kafe implicira da su pravila loše sastavljena, te da ih je u nekim slučajevima gotovo nemoguće sprovesti, piše Euronews.
Prema novim pravilima, proizvođači kafe širom svijeta moraće satelitskim koordinatama digitalno mapirati svoje farme kako bi se vidjelo koliko su velike i jesu li zemljišta na njima nastala krčenjem šume.
Međutim, ključnim proizvođačima kafe u zemljama u razvoju poput Brazila, Vijetnama, Indonezije i Kolumbije biće gotovo nemoguće udovoljiti tim zahtjevima zbog nedostatka finansijskih sredstava i tehničke stručnosti potrebne za satelitsko mapiranje.
U razgovoru sa novinarima tokom teniskog turnira u Vimbldonu Lavaca je rekao da će to biti “užasno” za poslovanje. Dodao je da je riječ o nametanju velikih ograničenja koja će biti udar na tržište. “Za sve evropske pržionice to je vrlo izazovno. Promislite o poljoprivrednicima u Srednjoj Americi, mislim da je vrlo malo njih spremno uskladiti se s regulativom.”
Potencijalna selidba pogona iz EU
Granice farmi u mnogim su zemljama nejasne, to je generacijama bilo tako, stoga poljoprivrednici ne znaju tačno površine svojih farmi i nisu u mogućnosti pružiti informacije potrebne za satelitsko mapiranje.
Novi propisi EU vjerovatno će stvoriti i dodatno regulatorno opterećenje za uvoznike kafe koji će sada morati da sprovode opsežne provjere svojih partnera. To će vjerovatno povećati troškove i oduzimati vrijeme, što bi moglo nagnati pržionice kafe u EU da razmisle o napuštanju bloka i selidbi pogona u zemlje kao što su Kina ili SAD, što bi još više ograničilo zalihe kafe.
Cijene kafe u posljednje su vrijeme skočile zbog prirodnih faktora kao što je suša, ali i geopolitičkih, poput krize na Crvenom moru, što je znatno produžilo vrijeme otpreme i dovelo do zastoja u lancu snabdijevanja.
Generatori rasta cijena
Sahra Nguyen, osnivačica firme Nguyen Coffee Supply, specijalizovane vijetnamske pržionice i uvoznika kafe, objasnila je da će cijenu robuste podići nestašice zrna zbog suše. Očekuje i da će cijene robuste rasti zbog povećanja potražnje za njom uzrokovane nestašicom arabike na koju snažno utiču klimatske promjene. “Dinamike ponude i potražnje uticaće na cijene i na trgovanja na Interkontinentalnoj berzi (ICE). Osiguravanje zaliha firmi u slučaju nestašica, takođe može povećati cijenu”, kaže.
Regulativa o deforestaciji stupila je na snagu 29. juna prošle godine. Evropska komisija bila je podstaknuta širenjem poljoprivrednog zemljišta za stoku, proizvodnju drva, kakaa, soje, palminog ulja, kafe i proizvoda koji nastaju od tih sirovina kao što su koža, čokolada, guma ili namještaj.
“Prema uredbi, svaki operater ili trgovac koji tu robu stavlja na tržište EU ili s njega izvozi, mora dokazati da proizvodi ne potiču sa nedavno iskrčenih šuma i da nisu doprinijeli degradaciji šuma.”