Grijesi Rut Medof: Je li supruga kralja Poncijeve šeme prikrivala kriminal?
U ekskluzivnom odlomku knjige “Madoff: The Final Word”, supruga kriminalca odgovornog za najveću Poncijevu šemu u istoriji prikazana je kao – lažljivica. Kao knjigovođa, ona je decenijama redovno usklađivala brojke na računu koji je čuvao prevaru tešku 68 milijardi dolara. Ovo je pogled u priču zašto “Ruti Buks (Ruthie Books)” i njena dva sina nikada nisu optuženi za kriminal.
Rut „Ruti Buks“ (Ruti knjige) Medof (Ruth Madoff). Tako su među sobom FBI agenti zvali suprugu zloglasnog Bernija Medofa (Bernie Madoff). Nadimak joj sigurno dobro leži, ako uzmemo u obzir da je lagala kao mafijaš na sudu tokom intervjua za američku emisiju “60 Minutes“ – jednog od rijetkih koji je dala medijima nakon hapšenja njenog supruga 2008. godine.
U emisiji, emitovanoj 2011. godine, Medof je novinaru rekla da je u kompaniji Bernard L. Madoff Investment Securities (BLMIS) radila kao recepcionerka i knjigovođa od 1961. do 1963. godine, nakon čega je kompaniju napustila kako bi ostala kod kuće sa svojim sinovima. “Kasnije, kada su i momci tamo počeli raditi,” rekla je, “živjeli smo jako blizu i imala sam u zgradi kancelariju gdje sam se bavila dekoracijama, domaćinstvom, računima za brod. Nakon 1963. nisam više radila kao knjigovođa.”
Kao i u svakoj Poncijevoj šemi, Berni Medof je privlačio novac pozivajući se na gigantske dobitke onih koji su već “investirali”. Ipak, ako želite da vaši klijenti ostanu zadovoljni – čak i dok ih godinama varate – morate imati više menadžerskog talenta nego što mislite. Finansijski spisi (s njenim rukopisom) i svjedočanstva bivših zaposlenih otkrivaju da je Rut naveliko održavala neke od ključnih bankarskih računa u sklopu prevare, i to decenijama nakon 60-ih: sve do početka 2008. godine kada se čitavo klupko odmotalo.
“Sjećam se kako sam gledala emisiju i samo razmišljala, ‘Bože, pa ona sjedi u programu i laže o tome što je radila u kompaniji!“, prepričava bivša tužiteljka Lisa Baroni koja je bila na čelu višegodišnjih istraga pokrenutih protiv porodice Medof i zaposlenih. “Nije govorila istinu”.
Niko se u to vrijeme nije previše obazirao na tvrdnje koje je “Ruti Buks” iznijela na televiziji, ali federalni agenti istinu su znali još početkom 2009. godine, i to zahvaljujući informacijama koje su dobili od Frenka DiPaskalija (Frank DiPascali), jednog od najbližih saradnika Bernija Medofa – i glavnog doušnika za istražitelje. “Kada smo ga pitali što je Rut radila u BLMIS-u, Frenk je odgovorio da vjeruje da je ona usklađivala račun Chase 703,” rekao je jedan agent FBI-ja koji je s doušnikom razgovarao 2009. i svoje opservacije zabilježio u povjerljivom sažetku.
Sporni račun
Taj “703” bio je nadimak računa u banci Džej Pi Morgan Čejs (JPMorgan Chase) s kojeg je tekao praktično sav novac iz prevare. U ovom kontekstu “usklađivanje” znači gledanje da bankarski izvodi odgovaraju drugim zabilješkama kompanije o novcu koji dolazi i odlazi. Drugim riječima, Rutin posao bio je paziti da brojke odgovaraju i da su knjige uredne.
Iako su i Rut i Berni uvijek insistirali da ona nije znala ništa ni o čemu, treba još jednom ponoviti da je račun 703 bio srž čitave prevare. Samo između 1986. i 2008. na taj račun su legli depoziti i transferi od oko 150 milijardi dolara, a gotovo sav taj novac bio je od investitora. (Prevarom se smatra samo 68 milijardi dolara, jer je to bio fantomski iznos koji su klijenti imali na svojim izvodima kada je Berni napokon priveden pravdi).
U samo jednom danu je 100 miliona dolara vrtoglavom brzinom letjelo između računa u Čejsu i računa jednog od najvećih investitora. Šta je Rut prolazilo kroz glavu dok je iz dana u dan sabirala iznose iz kancelarije u kojemu se, kako tvrdi, “bavila dekoracijama i domaćinstvom?” Još kao srednjoškolka dobila je reputaciju velikog talenta za matematiku i ovakva brzina prenosa novca morala joj je zapeti za oko. Je li ikada o tome pitala svog supruga? Ne znamo.
Doušnik DiPaskali govorio je da je Rut često “postavljala pitanja o čekovima koji nisu prošli ili nisu imali ispravne brojeve“. Ipak, nekoliko mjeseci prije rušenja čitave šeme 2008. godine, Rut je drastično smanjila svoje aktivnosti, dodao je.
DiPaskali je bio korumpiran – priznao je krivicu po 10 tačaka optužnice za prevaru, a umro je od raka pluća dok je čekao presudu – ali svejedno je imao odličnu reputaciju među agentima, koliko je moguće imati ako ste cinkaroš. Tokom više od četiri godine obavio je oko 75 dugih razgovora s istražiteljima koji kažu da ga nikada nisu uhvatili u laži. Nije bio ni blizu jedini zaposleni koji je mogao govoriti o Rutinim aktivnostima na računu 703. Zaposleni BLMIS-a Erik Lipkin (Eric Lipkin), koji se kompaniji pridružio 1992, a kasnije priznao krivicu za lažiranje dokumenata, 2018. je upitan koliko dugo je Rut vodila knjige. “Stalno,” odgovorio je Lipkin. “Često je bila u kancelariji”.
Nije svaki zaposleni koji je upro prst u “Ruti Buks” bio osuđen za kriminal. Jedna svjedokinja u slučaju Madoff Five nikada nije nizašto optužena. To je Vinifred Džekson (Winifred Jackson), koja je u Madoff Securitiesu radila preko 10 godina, a pomagala je u radu na računu 703. Počela je raditi 1987. godine, a kaže da je Rut tada bila glavna osoba za uređivanje računa: “Ispravljala je brojke i radila korekcije gdje je bilo potrebno.”
To naravno ne znači da je Rut znala kako njen suprug vodi Poncijevu šemu. Nema nikakvih dokaza da je znala. Zašto je onda u TV emisiji lagala o vođenju knjiga? I, ako to uzmemo u obzir, zašto bismo joj trebali vjerovati oko ičega bitnog?
“Ona nije bila u biznisu,” insistirao je Berni iz zatvora, gdje je služio kaznu od 150 godina za svoje zločine. “Nije nizašto optužena. Nije bila pod istragom.” Zapravo, Rut Medof definitivno jeste bila pod istragom.
Iako je njena uloga u čitavoj prevari možda bila marginalna, njen otac Sol Alpern (Saul Alpern), inače računovođa, konstantno se spominje u priči o počecima prevare. Sol je Bernija upoznao s mnogim početnim investitorima ranih 60-ih.
“Sol je bio inkubator,” kaže Stiven Garfinkel (Steven Garfinkel), bivši agent FBI-ja koji je istraživao porodicu nakon što je Medof uhapšen. “Sol je okupljao prevarante kao što rizični investitori iz Silicijumske doline okupljaju IT-jevce.”
Bernijeva zaštita
Rut i njeni sinovi Mark i Endrju (Andrew) tvrde da su za prevaru prvi put saznali 10. decembra 2008. – dan prije Bernijevog hapšenja – kada im je on navodno sve priznao prije odlaska na korporativnu zabavu. Oni kažu da im je Berni rekao da će se predati naredne sedmice, zbog čega su ga sinovi sami prijavili. Mnogi agenti vjeruju da je ta priča bila laž koju je osmislio Medof da bi sinove prikazao kao poštene građane, ali za to nema konkretnih dokaza.
U svakom slučaju, Rut se sigurno nije ponijela junački. Njena prva reakcija bila je da podigne 10,5 miliona dolara s jednog od svojih računa povezanih s kompanijom. Tri sedmice ranije podigla je još 5 miliona dolara. Navodno nije shvatila – ili joj nije bilo bitno – da priznanje njenog supruga znači da cijela stvar mora stati istog trena: nema više korporativne kreditne kartice ili dizanja novca koji će se morati vratiti prevarenim investitorima.
Ni “momci”, kako su ih svi zvali, nisu djelovali pretjerano zabrinuto oko gomile nevinih – iako pohlepnih – investitora čije džepove je ispraznio njihov otac. Obojica su do zadnjeg trenutka tvrdili da su nevini – Mark je 2010. počinio samoubistvo, dok je Endrju podlegao bolesti 2014. – i borili se protiv toga da se desetine miliona dolara vrate vladinom fondu koji je nadzirao vraćanje ukradenog novca. Štaviše, insistirali su da im pripada preko 100 miliona dolara kompenzacije. Tek 2017. – osam godina nakon što je njihov otac priznao krivicu – sklopljena je pogodba kojom su njihovi nasljednici pristali isplatiti 23 miliona dolara.
Nijedan član porodice Medof nakon Bernijevog hapšenja nije ponudio sarađivati s američkim državnim advokatima. Nakon što je Berni navodno priznao krivicu, Rut i njegov brat Piter Medof (Peter Madoff) (izvršni direktor kompanije za pitanja usklađenosti) nisu učinili ništa.
Bivši FBI agent Garfinkel istraživao je sinove i vjeruje da je trebalo da bude podignuta optužnica protiv obojice. “Apsolutno,” kaže danas. “Bili su na tom putu prije Markovog samoubistva. Vjerovao sam da su dokazi tu – ne nužno da su znali da se radi o Poncijevoj šemi – ali iz perspektive koristi koju su imali od određenih transakcija na izvodima računa.” Na računima Endrjua i Marka redovno su se pojavljivali lažni i unazad datirani trgovinski zapisi. Lažirani izvodi računa pojavljivali su se svaki put kada bi oni morali prikazati veliku imovinu za potrebe lične kupovine nekretnina. Te lažne spise Mark i Endrju dobijali bi u BLMIS-u.
Ipak, na kraju su tužioci zaključili kako nema dovoljno dokaza da bi se bez sumnje dokazalo kako su sinovi znali da njihov novac dolazi iz ogromne prijevare. “Namjerno sljepilo” teško je dokazati na sudu. Ono što se ne može negirati je da je definitivno trebalo da znaju. Obojica su imali praktično iskustvo na berzi. Štaviše, spisi pokazuju da je u posljednjih 10 godina postojanja BLMIS-a gotovo 800 miliona dolara prebačeno iz lažnog investitorskog biznisa u navodno legitimne jedinice za trgovanje koje su vodili Mark i Endrju – pod nadzorom strica Pitera – a ti biznisi tih su godina grcali u dugovima. Razni odsjeci BLMIS-a postali su finansijski incestuozni. Do kraja priče više ništa nije bilo čisto.
Uništavanje imejlova
U sklopu istrage američke Komisije za hartije od vrijednosti i berzu (SEC), Berni je 2005. godine dobio zahtjev agencije za spisima – uključujući sve primljene i poslane imejlove iz sandučića šačice zaposlenih, među kojima su bili i njegovi sinovi. To je izazvalo ogromno uništavanje dokumentacije, rekao je agentima DiPaskali. Endrju, Mark, Piter i Piterova kći Šana (Shana) (savjetnica kompanije za pitanja usklađenosti) počeli su masovno uništavati “problematične” imejlove, koje je DiPaskali za FBI definisao kao bilo koji imejl “u kojemu se pominju klijenti ili koji bi mogao izazvati dodatna pitanja revizora”. Piter Medof s vremenom je priznao krivice za podnošenje lažne dokumentacije SEC-ju, kao i varanje na porezima. Odslužio je oko devet godina od desetogodišnje zatvorske kazne i pušten je na slobodu 2020. godine. Šana je za dlaku izbjegla optužnicu. Ranije ove godine odbila je da razgovara o svemu vezanom za karijeru u BLMIS-u. “Nastavila sam sa životom,” rekla je, “i u dobroj sam fazi. Ne treba da se vraćam na to.”
DiPaskali je FBI-ju takođe naglasio da su on i Berni o svakodnevnim poslovima vezanima za održavanje Poncijeve šeme često razgovarali “pred Endrjuom, Piterom i Markom, i skoro svima u BLMIS-u. Nijedna tema nije bila zabranjena. Nije se koristio nikakav šifrovani jezik.” Kada bi rekao Medofu da ima problema s kreiranjem željenih lažnih profita za klijente, Berni bi DiPaskaliju rekao: “Gle, pogledaj otvaranje od juče i upotrijebi to,” prisjeća se. Potom bi se okrenuo Endrjuu i pitao: “Kako je tržište izgledalo juče?” Bilo ko s ikakvim iskustvom na berzi morao je znati da je riječ o naknadnom biranju dionica i korišćenju tih cijena kao temelja za lažno “trgovanje.”
“Na ivici sam,” rekao je Berni DiPaskaliju u danima prije hapšenja 2008. “Cijeli ovaj biznis bio je prevara.” Sedam dana kasnije, rekao je DiPaskali FBI-ju, ušao je u Bernijevu kancelariju i tamo vidio kako on razgovara s Piterom “o istoriji BLMIS-a i kako je prevara sezala sve do prva dva investitora izvan porodice 60-ih godina, a Piter nije izgledao šokirano time što čuje.”
Nakon svega
Rut Medof danas ima 83 godine i živi u ustanovi za pomoć oboljelima nedaleko od Njujorka. Još ima svoje obožavatelje. “Volim Rut,” rekla je 2011. Elejn Solomon (Elaine Solomon), koja je nekad radila kao Bernijeva sekretarica. “Mislim da je Rut u svemu ovome bila najveća žrtva. Oni koji pričaju da je Rut trebalo da zna – probajte ući u nečiju kožu prije nego tako nešto komentarišete. Izgubila je sve. Ljubav svog života od 50 godina. Svoje sinove, svoje prijatelje.”
Čak i Rutin suprug, kojeg su optuživali da je sociopat, tvrdio je da mu je žao zbog mnogo stvari. “Ono što sam učinio bilo je užasno,” rekao je iz zatvora. “Nikada sebi neću oprostiti. Ali nije da sam to planirao. Da jesam,” dodao je uz smijeh, “obavio bih bolji posao.”
Adaptirano iz knjige “Madoff: The Final Word”, autora Richarda Behara
Richard Behar, saradnik Forbesa
The Sins Of Ruth Madoff
(Prevela: Nataša Belančić)