U Kotoru predstavljen prvi nautički simulator proizveden u Crnoj Gori
Posjetioci su u okviru četvrte Međunarodne konferencije pomorskih nauka – KIMC 2024 u Kotoru, imali priliku da isprobaju svoje vještine na prvom nautičkom simulatoru proizvedenom u Crnoj Gori.
Nautički simulator razvijen je timskim radom Five Group i Univerziteta Crne Gore (UCG).
Iz Five grupe su saopštili da je ova inovacija, koja spaja virtuelnu stvarnost i znanje akademske zajednice u jednu tehnologiju, privukla pažnju stručnjaka, ali i ljubitelja savremenih tehnoloških rješenja.
Five grupa fokusira se na upotrebu naprednih tehnologija u različitim industrijama. Posebno značajnu ulogu u ovom projektu imala je, kako kažu, dugogodišnja saradnja upravo sa Pomorskim fakultetom u Kotoru koji je bio domaćin KIMC 2024, kao i Mašinskim fakultetom u Podgorici.
Digitalna replika Bokokotorskog zaliva
“Ovo je prvi nautički simulator domaće proizvodnje, koji će osim standardnih nautičkih komponenti biti jedinstven i po tome što sadrži digitalnu repliku Bokokotorskog zaliva, čime se na konkretnom slučaju pokazuje koliko savremene tehnologije mogu unaprijediti različite industrije”, rekao je osnivač Five grupe, Ivan Šoć.
Glavni inženjer na projektu Robert Janković istakao je da će simulator u prvoj polovini naredne godine biti spreman za komercijalnu upotrebu.
„Izrađen je tako da omogućava pomorcima da treniraju u maksimalno realističnom okruženju, prije nego što kroče na stvarne brodove”, kazao je Janković.
Pored nautičkog simulatora, kompanija planira razvoj brodomašinskog simulatora, kao i čitavog niza tehnologija koje će unaprijediti obrazovanje i obuku budućih pomorskih kadrova. Poručuju da im je cilj da pomorcima pruže savremene alate koji će ih adekvatno pripremiti za izazove rada na brodu.
„Imati ovakav simulator u obrazovnom procesu predstavlja ogromnu prednost. Ova tehnologija, koja bilježi ekspanziju širom svijeta, primjenjiva je ne samo u edukaciji, već i u promociji, pa čak i u turističke svrhe. Naš sljedeći korak je izrada hardverskog rješenja koje će upotpuniti ovaj softverski sistem, čime ćemo dobiti kompletan proizvod“, rekao je Šoć.
Kroz zajednički rad akademskog i privatnog sektora do naprednih rješenja
Saradnja između akademske zajednice i privatnog sektora od suštinskog je značaja kada je u pitanju razvoj inovativnih tehnoloških rješenja. Kroz ovu sinergiju spajaju se, kako je saopšteno, naučna istraživanja, stručnost i kreativnost sa preduzetničkim duhom i tržišnim potrebama.
“Ovo omogućava primjenu teorijskih znanja u praksi, otvarajući put ka razvoju novih tehnologija, unapređenju postojećih rješenja i stvaranju konkurentnih proizvoda. Kroz zajednički rad akademskog i privatnog sektora, ne samo da se podiže kvalitet obrazovanja budućih stručnjaka, već se stvara i platforma za tehnološki napredna rješenja koja mogu konkurisati na globalnom tržištu“, kazao je Miroslav Vukićević, profesor na Pomorskom fakultetu u Kotoru i član razvojnog tima.
Upravo ovaj nautički simulator predstavlja značajan iskorak u domaćoj tehnološkoj industriji, pokazujući da Crna Gora ima kapacitet da razvija inovativna rješenja koja mogu konkurisati na globalnom tržištu, poručili su iz Five grupe.