Reflektujuća odjeća može da zbuni senzore za sprečavanje sudara s pješacima

TEHNOLOGIJA Forbes 19. jan 2025. 00:23
featured image

19. jan 2025. 00:23

Reflektujuća odjeća koja čini ljude uočljivijim za vozače može ih učiniti „nevidljivim“ za automatske sisteme za sprečavanje sudara.

Iako tehnologija za izbjegavanje sudara postaje sve bolja u prepoznavanju i zaustavljanju pred pješacima noću – u periodu kada se dešava većina fatalnih nesreća s pješacima – neki sistemi moraju biti unaprijeđeni kako bi izbjegli zbunjivanje odjećom koja je namijenjena povećanju vidljivosti i bezbjednosti.

To su glavni zaključci nove studije. Objavio je Institut za osiguranje i bezbjednost na putevima (Insurance Institute for Highway Safety – IIHS). To je neprofitna organizacija finansirana od industrije osiguranja.

„Ovi rezultati ukazuju na to da neki proizvođači automobila treba da poboljšaju svoje sisteme automatskog kočenja u slučaju opasnosti od sudara s pješacima“, naveo je Dejvid Harki (David Harkey), predsjednik Instituta, u saopštenju. „Neprihvatljivo je da odjeća koju pješaci, biciklisti i radnici na putevima nose radi bezbjednosti može otežati tehnologiji za sprečavanje sudara da ih prepozna“.

Rezultati testova

Istraživači u publikaciji „Studija slučaja o performansama sistema automatskog kočenja za pješake noću u različitim uslovima osvjetljenja i odjeće“ procjenjivali su uticaj odjeće visoke vidljivosti i pojačanog osvjetljenja puta na performanse sistema automatskog kočenja za pješake (AEB) ugrađenih u tri SUV modela iz 2023. godine – Honda CR-V, Mazda CX-5 i Subaru Forester.

Testovi su izvedeni s lutkama koje su nosile četiri različite vrste odjeće. Potpuno bijelu, potpuno crnu, jaknu s visoko reflektujućim materijalom i crnu odjeću s reflektujućim trakama poput one koju nose radnici na putevima. Svaka vrsta odjeće testirana je u različitim noćnim uslovima osvjetljenja.

Subaru Forester se zaustavio bez udarca u lutku pješaka. I izbjegao je sudar u svim testovima osim u jednom, prema riječima istraživača. Udario je lutku u odjeći s reflektujućim trakama u jednom testu u određenim uslovima osvjetljenja. „Čak i tada, vozilo je usporilo više od 80%“, navodi se u studiji.

Honda CR-V i Mazda CX-5 udarile su lutku u većini testova. A nijedno vozilo nije usporilo kada je lutka nosila odjeću s reflektujućim trakama koje su isticale njene udove.

Generalno, performanse ova dva vozila bile su mješovite u ostalim scenarijima, navodi se u izvještaju Instituta.

Ljudi bolje uočavaju

„Mjesto i kretanje reflektujućih traka na zglobovima i udovima pantalona i jakni omogućavaju vozačima da brzo prepoznaju šablon kretanja kao ljudsku figuru“, izjavio je Dejvid Kid (David Kidd), viši naučni istraživač Instituta i autor studije. „Nažalost, pomjerajuće trake nisu imale isti efekat na testiranim sistemima za automatsko kočenje za pješake i vjerovatno su zbunile njihove senzore“.

Nije bilo jasno zašto su sistemi Honda i Mazda imali poteškoća s prepoznavanjem reflektujućih traka. Ili koliko drugih sistema bi moglo imati problema s identifikovanjem pješaka koji nose ovu vrstu odjeće, navode istraživači studije. Dodali su da je ovo problematično, s obzirom na to koliko radnika na putevima i hitnih službi koristi sličnu odjeću za smanjenje rizika. Institut je istakao potrebu za daljim istraživanjima.

„Ovo je zabrinjavajuća slijepa tačka“, dodao je Harki.

Tanya Mohn, saradnica Forbesa

High-Visibility Clothing May Foil Pedestrian Crash Prevention Sensors