Nova njemačka turistička influenserka zapravo je – AI četbot
Upoznajte Emu (Emma), novu njemačku influenserku za turizam na koju industrija putovanja nije ostala nimalo ravnodušna.
Ona je mlada, lijepa, govori 20 jezika, ima nalog na Instagramu. I veoma voli da putuje po svojoj zemlji.
Ali, nije stvarna.
Prvi put je predstavljena u videu Njemačke turističke zajednice. Opisana kao “inovativna, interaktivna ambasadorka brenda”, Ema je AI avatar kreiran da ubijedi turiste da posjete Njemačku.
“Zdravo, ja sam Ema”, kaže avatar, stojeći ispred vještačke Brandenburške kapije. “Uzbuđena sam što mogu da vas odvedem na nevjerovatno putovanje kroz ovu fascinantnu i inspirativnu zemlju”, dodaje iz lažnog voza koji prolazi lažnom njemačkom prirodom. U ruci drži fotoaparat, kosa joj vijori na vjetru.
“Lik Eme osmišljen je da bude moderna, kosmopolitska stanovnica Berlina koja se osjeća prirodno u digitalnom svijetu. U srednjim je tridesetima i voli tehnologiju i putovanja”, piše u saopštenju. “Dugoročna vizija je da Ema postane centralna, nezamjenjiva komponenta strategije zajednice za digitalnu komunikaciju”.
Saradnja s pravim influenserima se nastavlja
“Ema će funkcionisati zajedno s našim već ustaljenim strukturama influenserskog marketinga”, rekla je izvršna direktorka Njemačke turističke zajednice Petra Hedorfer. “U saradnji s ‘tradicionalnim’ influenserima prošle godine smo uspjeli da ostvarimo 148 miliona interakcija na društvenim mrežama”.
Hedorfer naglašava da Ema “ne može da zamijeni lična iskustva i doživljaje u Njemačkoj kao turističkoj destinaciji, ali može da optimizuje putovanje za putnike iz perspektive usluge”.
Dakle, riječ je o korisničkoj usluzi.
“Možete da pitate šta god želite, a ja ću vam sa zadovoljstvom odgovoriti”, kaže Ema veselo na kraju prvog videa. I ona to i misli. Tokom 24 sata komunicirala je sa 1.000 pratilaca na Instagramu i odgovarala na pitanja na internet stranici turističke zajednice.
Zašto? Zato što je Ema, kako se ispostavilo, četbot. Znači li to da je ona malčice, hm, pretjerala u svojoj biografiji?
Četbotovi koje pokreće mašinsko učenje najčešća su primjenjivana vrsta vještačke inteligencije u kompanijama. Oni pružaju automatizovane, brze odgovore na upite klijenata, a istovremeno smanjuju troškove. Njemačka turistička zajednica priznaje da “četbot zasnovan na vještačkoj inteligenciji na pitanja klijenata na našoj internet stranici odgovara još od 2020. godine”.
Veštačka inteligencija i industrija putovanja
AI četbotovi postaju sve češća pojava u industriji putovanja. Koriste ih Expedia, Tripadvisor, Booking.com i Kayak. Neizbježno je da će ih biti sve više.
Da li je onda cijela priča o Emi zapravo samo mnogo buke?
Čak i ako Njemačka turistička zajednica zaista i jeste preuveličala ulogu svoje najnovije “zaposlene”, oni jasno kažu da planiraju da uvedu još sličnih verzija. Emu opisuju kao “inauguralni projekt AI influensera” i sugerišu da će vrlo brzo ove virtualne dame “moći da pristupaju ne samo informacijama na stranici germany.travel, već i podacima u stvarnom vremenu iz turističke zajednice”.
Negativne reakcije
To je najvažnije pitanje: Može li lažna žena da pridobije turiste da u Njemačkoj troše svoj stvarni novac?
Neki posmatrači industrije su skeptični. “Njemačka želi da postavi standard u budućnosti vještačke inteligencije u marketingu destinacija”, piše Davit Habtemariam (Dawit Habtemariam) na stranici za putovanja Skift. “Ipak, moramo se zapitati može li nova njemačka AI influenserka da stvori publiku koja joj vjeruje. Takvi zadaci predstavljaju izazov čak i stvarnim ljudima”.
Pisci o putovanjima, blogeri i influenseri na društvenim mrežama su na Emu u početku reagovali izrazito negativno. “Danas je @germanytourism lansirao svoju novu kampanju, u kojoj AI influenserka putuje po AI Njemačkoj”, napisao je na Tredsu (Threads) Kris Dubin (Chris Dubin), američki influenser koji živi u Ženevi. “Ali ozbiljno, ŠTA su mislili? Ovo je uznemirujuće na toliko nivoa. I ne, nije svaka reklama dobra reklama”. Kanadska blogerka Klaudija Leroj (Claudia Laroye) na to je odgovorila kratko, ali jasno: “Jednostavno – nein!”.
I Emin Instagram profil obasut je nevjericom i bijesom. “Žao mi je, ali niko ne želi da gleda lažnu AI osobu u lažnoj AI verziji Njemačke i tu dobija savjete ili inspiraciju”, napisao je jedan korisnik. Drugi je dodao: “Molim vas da koristite prave ljude koji imaju pravu ljubav prema Njemačkoj”.
Ema je obojici (i još desetinama drugih) korisnika odgovorila identično: “Predstavljanjem Eme kao naše AI influenserke pravimo uzbudljiv iskorak u našoj digitalnoj strategiji!”.
Da, Emma o sebi često govori u trećem licu.
Njemci nisu prvi
Njemačka turistička zajednica nije prva koja je isprobala AI influensere. Prošle godine, italijansko Ministarstvo turizma je u marketinškoj kampanji digitalno “oživjelo” Botićelijevu Veneru kao virtualnu influenserku. Ipak, čini se da kampanja nije uspjela. Venere Italia sada ima 241.000 pratilaca, ali komentari ispod njenih objava uglavnom ne prelaze dvije cifre.
Što se tiče Eme, kritičari je najviše prozivaju zbog nedostatka autentičnosti. “Upotreba vještačke inteligencije za promociju vlastite države stvara lažan vajb”, napisao je jedan korisnik Instagrama.
Drugi se našalio: “Fali joj jedan prst na šolji. Mora da je iz Sarske”.
Ema je odmah odgovorila svojim uobičajeno vedrim cvrkutom: “Hvala na povratnim informacijama! Ja sam AI, što znači da mali detalji ponekad mogu nedostajati”.
Suzanne Rowan Kelleher, Forbes
Germany’s New AI Travel Influencer Is A Chatbot Still Working Out Some Kinks