Naočare koje podstiču mlade da više čitaju: Pred očima se smjenjuju slike

Naočare za proširenu stvarnost, pod imenom Snap Spectacles, generišu slike i zvukove iz knjiga koje korisnici čitaju. Ove naočare proizvod su saradnje Nacionalne biblioteke Singapura, kreativne agencije LePub i kompanije Snap Inc. koja stoji iza popularne aplikacije Snepčet (Snapchat).
Kako uređaj funkcioniše
Sočiva koriste OCR u realnom vremenu – tehnologiju za pretvaranje teksta u digitalni format, kao i generativnu vještačku inteligenciju koja proizvodi vizuelne prikaze. Uređaj u sebi već ima zvučnike, pa su vizuelni efekat samo dodatak u iskustvu čitanja.
Mašinsko učenje koristi se kako bi se prepoznao tekst i njegov sadržaj, ali i aktivirale odgovarajuće slike i zvukovi, uključujući škripu vrata, udaljene glasove ili zvukove iz prirode.
Uređaj, kako je saopšteno, najprije skenira tekst dok korisnik čita. Potom se pred očima pojavljuju slike uz prateće zvučne efekte. I to se sve dešava u skladu sa tempom čitanja. Na taj način stvara se atmosfera iz knjige, a čitalac se dodatno uvodi u priču.
Cio projekat je osmišljen da bi podstakao mlade da više čitaju
„Naš cilj nije da zamijenimo tradicionalno čitanje. Mi hoćemo da ga unaprijedimo tako što ćemo knjigama dati novu dimenziju. Ove naočare su poziv da ponovo otkrijemo radost dubokog, smislenog povezivanja s tekstom. Kada ljudi budu ‘upecani’ pričom, nadamo se da će željeti da je pročitaju do kraja“, kaže Štefan Švarc kreativni direktor agencije LePub.
Viši menadžer Snap AR studija iz Pariza, Anton Žilber, istakao je značaj novih načina interakcija sa svijetom.
„Misija Snap AR studija u Parizu je da edukuje i inspiriše svijet o mogućnostima proširene stvarnosti u umjetnosti, obrazovanju i kulturi“, rekao je Žilber.
Hristina Kovačević, Forbes Srbija