Japanski lunarni lender pao prilikom pokušaja slijetanja na Mjesec

featured image

7. jun 2025. 07:00

Japanska kompanija ispace saopštila je da je njen bespilotni lunarni lender vjerovatno pao prilikom pokušaja slijetanja na površinu Mjeseca u petak, što predstavlja još jedan neuspjeh dvije godine nakon propale inauguracione misije.

Kompanija sa sjedištem u Tokiju nadala se da će se pridružiti američkim firmama Intuitive Machines i Firefly Aerospace u ostvarenju uspješnih komercijalnih slijetanja na Mjesec, u okviru globalne trke u kojoj učestvuju i državne misije Kine i Indije, piše Reuters.

Iako ovaj neuspjeh znači višegodišnju pauzu za komercijalni pristup Japana Mjesecu, zemlja ostaje posvećena američkom programu Artemis, dok brojne japanske kompanije istražuju mogućnosti lunarne ekspanzije kao novu poslovnu priliku.

Kako su saopštili iz ispace-a, drugi lender pod nazivom Resilience imao je problema sa mjerenjem udaljenosti do površine i nije uspio da dovoljno uspori prilikom spuštanja. Nakon što je najvjerovatnije došlo do tvrdog slijetanja, kompanija nije uspjela da uspostavi komunikaciju sa lenderom.

„Postojala je čitava lepeza mogućih scenarija, uključujući probleme sa pogonskim sistemom, softverom ili hardverom, posebno sa senzorima“, izjavio je tehnički direktor kompanije ispace, Rjo Uđii (Ryo Ujiie), na konferenciji za novinare.

U prostoriji u kojoj je više od 500 zaposlenih ispace-a, akcionara, sponzora i državnih zvaničnika pratilo događaj, nastala je tišina kada su podaci sa leta izgubljeni manje od dva minuta prije planiranog trenutka slijetanja, tokom javnog prenosa u prostorijama banke Sumitomo Mitsui Banking Corp, partnera misije, u ranim jutarnjim satima u Tokiju.

Foto: Reuters/Manami Yamada

Akcije ispace-a nisu trgovane, zbog prevelikog broja naloga za prodaju, a izgledalo je da će završiti dan na dnevnom limitu pada, što bi predstavljalo pad od 29 odsto. Na zatvaranju u četvrtak, tržišna kapitalizacija kompanije iznosila je više od 110 milijardi jena (766 miliona dolara).

„Ne suočavamo se sa neposrednim finansijskim problemima zbog ovog događaja“, izjavio je finansijski direktor kompanije, Đumpei Nozaki (Jumpei Nozaki), na konferenciji, uz napomenu da kompaniju i dalje podržavaju investitori.

Tokom 2023. godine, prvi lender ispace-a takođe se srušio na površinu Mjeseca, zbog pogrešne procjene visine. Softverski problemi su u međuvremenu korigovani, dok je hardverski dizajn u Resilience-u uglavnom ostao isti.

Teret od 16 miliona dolara

Resilience je nosio četvorotočkaški rover koji je razvila luksemburška podružnica ispace-a, kao i pet dodatnih eksternih tereta ukupne vrijednosti 16 miliona dolara, uključujući naučne instrumente japanskih kompanija i jednog tajvanskog univerziteta.

Ciljano mjesto slijetanja bilo je područje Mare Frigoris, bazaltna ravnica udaljena oko 900 kilometara od sjevernog pola Mjeseca.

Da je slijetanje bilo uspješno, lender visok 2,3 metra i rover započeli bi planirane četrnaestodnevne istraživačke aktivnosti, uključujući prikupljanje regolita — sitnozrnatog materijala sa površine Mjeseca — u okviru ugovora sa američkom svemirskom agencijom NASA.

Resilience je u januaru dijelio lansiranje sa SpaceX-ovom raketom i lenderom Blue Ghost kompanije Firefly, koji je uzeo bržu putanju do Mjeseca i uspješno sletio u martu.

Kompanija Intuitive Machines, koja je prošle godine ostvarila prvo komercijalno slijetanje na Mjesec, u martu je uspješno spustila i svoj drugi lender Athena, iako je, kao i prvi put, završio u prevrnutom položaju.

Prošle godine, Japan je postao peta zemlja u svijetu koja je ostvarila meko slijetanje na Mjesec, nakon bivšeg Sovjetskog Saveza, Sjedinjenih Američkih Država, Kine i Indije, zahvaljujući lenderu SLIM nacionalne agencije Japan Aerospace Exploration Agency.

Japanska vlada je prošle godine potpisala sporazum sa NASA-om kojim se predviđa uključivanje japanskih astronauta u misije Artemis, i pruža podršku privatnim istraživačkim projektima za budući razvoj Mjeseca, uz oslanjanje na transportne kapacitete ispace-a.

„Očekivanja od ispace-a nisu splasnula“, poručio je japanski premijer Šigeru Išiba (Shigeru Ishiba) u objavi na mreži X.

Iako će ispace vjerovatno ostati najnaprednija japanska kompanija za lunarni transport, pojedine japanske firme mogle bi početi da razmatraju opcije saradnje sa stranim kompanijama za testiranje svojih vizija lunarnog istraživanja, ocjenjuje profesor Kazuto Saiki sa Univerziteta Ricumeikan, koji je učestvovao u SLIM misiji.

Za svoju treću misiju, planiranu za 2027. godinu, američka podružnica ispace-a razvija veći lender u okviru programa Commercial Lunar Payload Services za Artemis. Kompanija planira još šest misija u SAD-u i Japanu do 2029. godine.

„NASA sve više oslanja se na privatne kompanije kako bi poboljšala efikasnost troškova za ključne misije sa ograničenim budžetima“, rekao je izvršni direktor ispace-a, Takeši Hakamada (Takeshi Hakamada), osvrćući se na predložena budžetska smanjenja tadašnjeg predsjednika SAD Donalda Trampa (Donald Trump).

„Kako bismo ispunili očekivanja NASA-e, nastavićemo da podržavamo našu američku podružnicu u razvoju i aktivno učestvujemo u programu.“