Crna Gora dobija prvi ekološki termoizolacioni materijal na bazi pepela i plastike

Preduzeće Montway u partnerstvu sa Metalurško-tehnološkim fakultetom Univerziteta Crne Gore je pokrenuo pionirski istraživačko-razvojni projekat “Novi ekološki prihvatljivi termoizolacioni materijali na bazi pepela i otpadne plastike – Zeleni Hub” usmjeren na razvoj inovativnog termoizolacionog materijala na bazi industrijskog otpada. Riječ je, kako je saopšteno, o ekološki prihvatljivom materijalu koji koristi elektrofilterski pepeo iz Termoelektrane Pljevlja i otpadnu plastiku (HDPE i PP) – dvije komponente koje se danas dominantno skladište ili sagorijevaju, stvarajući negativan uticaj na životnu sredinu.
„Korišćenjem napredne metode geopolimerizacije, ovaj otpad se transformiše u funkcionalni građevinski proizvod koji može zamijeniti cementno vezivo u termoizolacionim malterima“, navedeno je u zajedničkom saopštenju Montway-a i Metalurško-tehnološkog fakulteta.
Projekat ima za cilj da definiše optimalnu recepturu i proces proizvodnje koji obezbjeđuje nisku toplotnu provodljivost, odgovarajuću mehaničku otpornost, dugotrajnost i nisku apsorpciju vode. Laboratorijska testiranja obuhvatiće ispitivanje fizičko-hemijskih osobina sirovina, karakterizaciju finalnog proizvoda, testove trajnosti i procjenu ekološke prihvatljivosti primjenom standardnih testova izluženja.
„Projekat Green Hub je primjer kako nauka i industrija mogu zajedno ponuditi rješenja koja su i održiva i tržišno konkurentna. Vjerujemo da će rezultati projekta doprinijeti smanjenju količine otpada, promociji cirkularne ekonomije i razvoju zelene gradnje u Crnoj Gori. Ovim projektom Crna Gora ne samo da dobija inovativno rješenje za problem otpada, već pravi važan iskorak ka zelenijoj i energetski efikasnijoj budućnosti“, rekli su iz projektnog tima.
Projekat se sprovodi kroz četiri ključna radna paketa – menadžment, unaprijeđenje istraživačke infrastrukture, istraživanje i diseminaciju – tokom 36 mjeseci. Očekuje se da će krajnji proizvod zadovoljiti međunarodne standarde za termoizolaciju uz značajno niži karbonski otisak u poređenju sa tradicionalnim građevinskim materijalima.
Projekat je finansirao Fond za inovacije Crne Gore.