Četiri posla u kojima vještine iz oblasti AI mogu biti vaša konkurentska prednost
Ako se još niste upustili u svijet generativne vještačke inteligencije i niste isprobali neke od najpopularnijih alata poput ChatGPT, DALL-E ili Descript, sada je pravo vrijeme da se okušate u korišćenju ovih alata i vidite kako vam mogu pomoći da unaprijedite svoj rad, kako u pogledu kvantiteta, tako i kvaliteta.
Po mom mišljenju, vještačka inteligencija vjerovatno neće zamijeniti vaš posao, ali neko ko zna kako da je koristi dobro, vjerovatno hoće.
Evo četiri posla u kojima poznavanje upotrebe alata za vještačku inteligenciju može biti vaša konkurentska prednost.
Analiza podataka
Jedno područje u kojem AI posebno briljira je automatizacija repetitivnih zadataka, pregled ogromnih količina podataka i izrada korisnih sažetaka. Data naučnici, analitičari i inženjeri mogu koristiti AI za optimizaciju čišćenja podataka, izvođenje prediktivnog modelovanja i otkrivanje kompleksnih obrazaca koji možda nisu odmah očigledni kroz tradicionalne metode analize.
Ako radite u oblasti analize podataka i želite da počnete da istražujete AI, postoje platforme poput Kursere gdje se možete prijaviti na sveobuhvatne kurseve o vještačkoj inteligenciji, mašinskom učenju i nauci o podacima. Takođe možete potražiti mentore i uključiti se u razne zajednice vezane za AI i nauku o podacima na platformama kao što su Reddit (r/MachineLearning), Stack Overflow, i LinkedIn grupe posvećene ovoj temi.
Dobra vijest je da svaka industrija može imati koristi od kvalitetnih podataka. Sve, od društvenih mreža do proizvodnje (i sve između), može imati koristi od informacija koje poslovi vezani za podatke pružaju, pa je učenje kako koristiti AI u ovom kontekstu zagarantovano dobra investicija za vašu karijeru.
Kreiranje sadržaja
Jedan od prvih poslova koji bi mogao pretrpjeti ozbiljne promjene zbog vještačke inteligencije je kreiranje sadržaja. I ovo je, takođe, oblast u kojoj tehnologija ima mnogo negativnih reakcija.
Kada je OpenAI objavio ChatGPT 2022. godine, izazvao je negodovanje među stvaraocima sadržaja koji su smatrali da AI može obezvrijediti originalnost i kreativnost u kreiranju sadržaja. Na mnogo načina, ovo je još aktuelna tema, a veliki dio kritika je opravdan.
Ali ako tražite posao u oblasti kreiranja sadržaja, bilo kao kreator sadržaja za društvene mreže ili kao digitalni marketar, važno je da se prilagodite i iskoristite potencijal AI alata poput ChatGPT-a. Čak i kratko pregledanje bilo koje platforme za zapošljavanje pokazuje da sve, od društvenih mreža do marketinga i novinarstva, sada zahtijeva određeno znanje o generativnim AI alatima.
Iako postoje etička razmatranja, generativna AI može biti blagodet za kreatore sadržaja koji žele brže da generišu potencijalno bolji sadržaj. Čak i ako se protivite tome da AI piše sadržaj, ovi alati mogu pomoći u generisanju ideja, automatizaciji repetitivnih zadataka poput izrade prvobitnih verzija sadržaja i čak optimizaciji strategija distribucije sadržaja na osnovu kvalitetnih podataka.
Podučavanje
Podučavanje je jedan od najstarijih poslova u svijetu, što ga čini posebno pogodnim za promjene. Iako su internet, alati za video konferencije poput Zuma (Zoom) i softveri za prezentacije poput PowerPoint-a promijenili način na koji doživljavamo obrazovanje, osnovni proces ostaje uglavnom isti.
Nije važno da li je u pitanju onlajn kurs ili profesor koji piše bilješke na tabli — format i dalje koristi isti pristup, gdje se jednim metodom uči raznolika grupa studenata sa različitim stilovima učenja i potrebama. I tu AI može promijeniti situaciju.
Prema Kesidi Horton (Cassidy Horton) iz Forbesa, AI ima potencijal da personalizuje učenje identifikovanjem specifičnih vještina i koncepata sa kojima studenti imaju problema, kako bi pružio „još personalizovaniju nastavu“. Umjesto da samo kaže studentu da je nešto pogrešno, AI može učiniti testiranje informativnijim tako što će obavijestiti i nastavnike i studente zašto je nešto tačno ili pogrešno.
Iako će AI u ovom slučaju biti dobar koliko i njegov skup podataka, može pomoći nastavnicima da bolje razumiju svoje studente i prilagode svoje metode u skladu sa tim. Dobra vijest je da već postoje godine kvalitetnih podataka, a mnoge edtech kompanije već rade na tome da pruže studentima personalizovanije i angažovanije iskustvo učenja.
Ljudski resursi (HR)
Odjeljenja za ljudske resurse već koriste AI da ubrzaju proces zapošljavanja i eliminišu ljudske pristrasnosti korišćenjem sistema za praćenje aplikacija. Dok su regruteri nekada morali ručno da pretražuju stotine papirnih radnih biografija svakodnevno, sada ATS-ovi podržani pomoću AI mogu automatski da pregledaju i rangiraju kandidate na osnovu unaprijed definisanih kriterijuma, značajno pojednostavljujući proces regrutovanja i smanjujući pristrasnost.
Kao što je ranije pomenuto, AI je spreman za revoluciju u obrazovanju, čineći učenje, razvoj i obuku ključnim područjem za transformaciju. Na primjer, umjesto korišćenja generičkog modula za obuku, AI može kreirati personalizovane programe koji odgovaraju individualnim potrebama zaposlenog, značajno povećavajući efikasnost programa.
Korisnost AI za HR tu se ne završava. Uz odgovarajuće podatke, AI može optimizovati programe angažovanja, automatizovati proces onboardinga i pratiti napredak zaposlenih efikasnije nego ikada.
Dakle, ako ste HR profesionalac koji je već upoznat (ili barem poznaje) sa AI alatima, možete preuzeti vođstvo u istraživanju koje alate možete koristiti kako biste ostvarili, ako ne i nadmašili, svoje ciljeve.
Možete se čak pozicionirati kao osoba koja ima znanje o novim alatima, čineći vas dragocjenim resursom za bilo koje HR odjeljenje koje želi da bude ispred vremena. Srećno!
Sho Dewan, saradnik Forbesa
4 Jobs Where AI Proficiency Can Be Your Competitive Edge