AI kompanije nemilice gutaju sadržaj, evo kako ih natjerati da za njega i plate
U borbi s AI startapovima koji koriste njihov sadržaj za obučavanje moćnih velikih jezičkih modela, izdavači često imaju izbor: mogu tužiti kompaniju za kršenje autorskih prava ili potpisati jednokratni ugovor za licenciranje svojih arhiva.
Sada nova klasa kompanija nudi treću opciju. Obećavaju pomoći izdavačima da budu plaćeni kada vještačka inteligencija citira ili sažima njihov rad i tako pružaju neku vrstu kompenzacije za izgubljene klikove i preglede stranica.
Jedna takva kompanija, TollBit, ponaša se kao neka vrsta digitalne naplatne kućice. AI kompanijama naplaćuje svaki put kada oni koriste sadržaj nekog izdavača. Druga je ProRata, koja razvija tehnologiju za pomoć AI kompanijama da kompenizuju izdavače zavisno od toga koliko njihovog sadržaja se pojavljuje u rezultatima AI programa. Tu je i ScalePost. Oni grade biblioteku licenciranog sadržaja, a AI kompanije plaćaju pristup.
Sve manji prihodi
Za izdavače je trenutno ulog iznuzetno veliki. AI teškaši poput OpenAI-ja, Anthropica i Perplexityja postali su zloglasni zbog ignorisanja protokola koje izdavači uvode kako bi spriječili uzimanje sadržaja. To je rezultiralo većim brojem tužbi u kojima se tvrdi da takvo uzimanje sadržaja krši zakon o autorskim pravima. Druge medijske kompanije odlučile su umjesto borbe ući u partnerstva. OpenAI, na primjer, plaća kompaniji DotDash Meredith najmanje 16 miliona godišnje za licenciranje sadržaja, izvijestio je Adweek. Thomson Reuters je zabilježio 33 miliona dolara prihoda od licenci.
Ipak, izdavači se brinu da promet koji donosi prihode sve manje dolazi na njihove stranice. Naime, AI sistemi upijaju sadržaje u stvarnom vremenu kako bi mogli pružati najnovije informacije, a pretraživači koje pokreće AI sve su popularnije.
“Nije nikakva tajna da su izdavači trenutno u problemima, zbog čega smo mi počeli tražiti prilike da dobijemo vrijednost za naš sadržaj kakvu on i zaslužuje,” kaže Burhan Hamid, izvršni tehnički direktor Tajma (Time). Tajm je jedna od 400 kompanija koje su počele koristiti TollBit. Hamid kaže da su na taj način dobili više informacija o tome koji botovi se pokušavaju pridružiti sadržaju.
I lideri u ovom prostoru, uključujući Sema Altmena (Sam Altman) iz OpenAI-ja i šefa Gugla (Google) Sundara Pičaija (Sundara Pichai), već su govorili o potrebi da se kreatorima plati za njihov rad u ovom novom dobu. U razgovoru za Dilbuk (Dealbook) samit Njujork tajmsa (New York Times) u decembru, Altmen kaže da vidi vrijednost u mikroisplatama. “Moramo pronaći nove ekonomske modele u kojima će kreatori imati nove izvore prihoda,” kaže Altmen. OpenAI nije odgovorio na upit za komentar.
“Postojaće tržište u budućnosti, vjerujem u to. Biće kreatora koji će stvarati sadržaj baš za AI modele i za to biti plaćeni,” rekao je Pičai na istom samitu. Ni iz Gugla nisu odgovorili na upit za komentar.
„Moramo olakšati interakciju mašina“
AI kompanije mogu koristiti TollBitovu platformu za pristup arhivima izdavača, filtrirajući sadržaj na koji izdavač možda nema prava ili sadržaj koji ne želi licencirati. Platforma pruža medijskim kućama analitiku podataka o tome koliko često botovi uzimaju sadržaj s njihovih stranica te postavlja “paywall za botove” koji automatski preusmjerava “web-scrapere” na drugu stranicu s upozorenjem da nemaju dopuštenje za pristup sadržaju. TollBit AI kompanijama naplaćuje transakcijsku naknadu i pruža im pristup tržištu licenciranih podataka i nadzornoj ploči za upravljanje tim podacima. Izvršni direktor Tošit Panigrai (Toshit Panigrahi), koji je osnovao kompaniju s bivšom koleginicom Olivijom Džoslin (Olivia Joslin) 2023. godine, izjavio je da TollBit pregovara s velikim AI kompanijama, ali nije ih imenovao.
“Moramo olakšati interakciju mašina bez uplitanja ljudi,” kaže Panigrai za Forbes.
Zanimanje investitora za ovo novo područje još je slabo u poređenju s milijardama dolara uloženih u same AI startapove i kompanije koje im osiguravaju računarsku ili procesnu moć. TollBit je prikupio oko 30 miliona dolara od kompanije Lightspeed Venture Partners i drugih ulagača. ProRata je prošlog mjeseca zaključila seriju A finansiranja u iznosu od 25 miliona dolara.
Kako odrediti cijenu?
Izdavači prepoznaju jasnu potrebu za takvom tehnologijom. Majk Bejmen (Mike Beyman), šef strategije i operacija u Adweeku, rekao je da se nada da će TollBit omogućiti lakši pristup sadržaju njegove kompanije za graditelje AI sistema koji možda nemaju kapaciteta za sklapanje pojedinačnih ugovora sa stotinama izdavača. “Moj cilj je osigurati da partneri koji žele sarađivati s nama imaju što manje prepreka za ulazak i da nas mogu pravedno i dogovorno kompenzovati za naš sadržaj,” rekao je.
Međutim, određivanje cijene za sadržaj korišćen u treniranju AI modela izazovan je i složen zadatak. Patrik Hejno (Patrick Hainault), potpredsjednik kompanije Mansueto Ventures, rekao je da bi različiti faktori poput unikatnosti ili aktuelnosti članka takođe trebalo da igraju ulogu u određivanju cijene sadržaja. “Određivanje cijena je teško čak i u najboljim uslovima, a u ovom novom svijetu biće puno pokušaja i grešaka,” rekao je za Forbes.
Rana rješenja
Bill Gross, osnivač i izvršni direktor ProRate, tvrdi da je pronašao rješenje za AI pretraživače. Razvio je ono što naziva “postotkom atribucije” – način izračuna koliki procenat AI-generisanog odgovora dolazi iz određenog izvora sadržaja i koliko prihoda treba podijeliti s tim izvorom. Kompanija koristi algoritam za raščlanjivanje AI izlaza na različite djelove, detektujući i rangirajući najunikatnije uvide u AI-generisanom odgovoru te plaćajući odgovarajućim vlasnicima sadržaja.
“Možemo utvrditi, ‘Hej, vaš je članak korišćen u ovom odgovoru otprilike 33 posto, i prema tome treba da dobijete 33 posto od 50-50 podjele prihoda,” izjavio je Gross.
ProRata je nedavno pokrenula vlastiti pretraživač pod nazivom Gist.ai, koji koristi isključivo licencirani sadržaj od oko 400 medijskih partnera, uključujući Fortune, The Atlantic i The Financial Times. Iako je projekt još u ranoj fazi, cilj je da na kraju svakog mjeseca svaki izdavač dobije izvještaj o tome koliko se puta njihov sadržaj pojavio u odgovorima četbotova, zajedno s uplatama za svoje doprinose.
Važnost transparentnosti
Druge kompanije poput ScalePost AI takođe omogućavaju korišćenje video i audio sadržaja izdavača za AI sisteme. Kompanija pomaže u sklapanju ugovora o monetizaciji s AI kompanijama i nudi američkim i međunarodnim medijskim kompanijama platformu za praćenje bot prometa na svakoj URL adresi. “Mi smo izvor istine o tome što se događa na nivou linkova,” kaže izvršni direktor Ahmed Mallik za Forbes.
ScalePost takođe pomaže povezati izdavače s osnivačima AI kompanija uživo putem zajedničkih događanja. U julu jekompanija sklopila partnerstvo s AI pretraživačkim startapom Perplexity na programu dijeljenja prihoda, omogućavajući izdavačima da sponzorišu povezana pitanja i dobiju udio u prihodima Perplexityja od odgovora koji navode izdavača kao izvor. Platforma ScalePosta pruža izdavačima učesnicima podatke o tome kako se njihov sadržaj pojavljuje u AI-generisanim odgovorima na Perplexityju. Perplexity je izjavio za Forbes da je ScalePost bio “vrijedan partner,” pomažući u povezivanju i širenju programa dijeljenja prihoda na otprilike 20 izdavača.
ScalePost je takođe razvio takozvani “modul za botove,” koji identifikuje i katalogizuje oko 800 različitih AI botova. “Svaka pojedina posjeta webu se evidentira, a to je transparentnost koja je (izdavačima) prirodno vrlo važna,” izjavio je Mallik. “Ako ih možemo pratiti, možemo ih i blokirati.”
Rashi Shrivastava, Forbes
These Startups Are Making Sure AI Companies Pay Up For Taking Content
(Prevela: Nataša Belančić)