Podgorica na listi srećnih gradova – Dobra ocjena za upravljanje, slaba za saobraćaj

LISTE Forbes Crna Gora 4. jun 2025. 08:00
featured image

4. jun 2025. 08:00

Istraživači londonskog Instituta za kvalitet života (Institute for the Quality of Life) uvrstili su Podgoricu na listu srećnih gradova za 2025. godinu (2025 Happy City Index).

Podgorica je zauzela 191. mjesto na listi od 200 srećnih gradova, sa ukupno 561 poenom.

Londonski Institut je analizirao više desetina kategorija, između ostalog, životnu sredinu (prisutnost zelenih površina i upravljanje otpadom) privredu (inovacije, srednje plate, prisustvo međunarodnih kompanija), saobraćaj i kako se upravlja gradom.

Za upravljanje gradom Podgorica je dobila ocjenu 134, dok je najgore ocijenjena za saobraćaj (saobraćajnu infrastrukturu), sa 61 bodom.

Dva mjesta za Sloveniju

Ljubljana, Foto: Shutterstock

Na listi srećnih gradova za 2025. našla su se još tri grada iz bivših jugoslovenskih republika: Ljubljana i Maribor (Slovenija) i Pula (Hrvatska).

BBC piše da Ljubljana važi za najzeleniju prijestonicu u Evropi, a njenu policu je sada upotpunila još jedna medalja. Ljubljana je na 41. mjestu liste srećnih gradova, ispred mnogih evropskih prijestonica.

Smještena je u srcu Slovenije, između Alpa i Jadranskog mora, na rijeci Ljubljanici.

Nezvanični simbol Ljubljane je zmaj, kojeg možete da vidite na grbu grada, dok je spomenik Zmajski most jedan od bisera secesijske arhitekture.

Ljubljana je i prvi evropski grad koji se obavezao da će postati mjesto bez otpada.

Na listi srećnih našao se još jedan slovenački grad – Maribor.

Foto: Shutterstock

Pozicija mu je zlatna sredina – 104. mjesto, a njegovu stanovnicu Magdu to ne iznenađuje.

„Prava je oaza mira, na rijeci Dravi, pun zelenila i prelijepe prirode. Dobro se živi, nezaposlenost je niska, a i osjećamo se bezbjedno“, kaže z70-godišnja Magda Mekina za BBC na srpskom.

Tu sliku upotpunjuje Pohorje, jedno od omiljenih mjesta za vikend uživanje njenih sugrađana.

„Ulice duž Pohorja su tihe, nema saobraćaja, sve što se čuje je pjevanje ptica“, dodaje ona.

Mirna i opuštena Podgorica

To što se nekadašnji Titograd izborio se za 191. mjesto na listi srećnih gradova pomalo je začudilo Milenu Jovanović, majku dvoje dece, koja posljednjih deset godina živi u glavnom gradu Crne Gore.

„Uh, ne znam šta bih rekla“, odgovora posle kraće pauze.„Mogao bi da bude srećan grad za život, samo kad bi se malo više pažnje posvetilo urbanističkom razvoju“.

Na urbanistički problem Podgorice ukazuju i mnoge arhitekte, aktivisti, ali i članovi akademske zajednice.

Među ključnim problemima istakli su prekomjernu gradnju i da više podsjeća na zbir zgrada nego zajedniči prostor.

„Ali mirno je i opušteno, svuda se stiže brzo i lako, dovoljno je razvijen i ima sve što je potrebno za kvalitetan život“, kaže Jovanović za BBC na srpskom.

Ako želite da upoznate Podgoricu ona preporučuje šetnju glavnom ulicom, a ako želite da upoznate mještane najbolje je da sjednete u neki od omanjih kafića u sporednim ulicama, kaže u šali.

Posljednje, ali podjednako važno

Foto: Shutterstock

Iako je na posljednjem, 200. mjestu, to nije umanjilo oduševljenje u hrvatskom primorskom gradu Puli.

„Pula – jedini hrvatski grad na popisu najsrećnijih svjetskih gradova“, ponosno su napisali na zvaničnoj Fejsbuk (Facebook) stranici grada.

Nekadašnja glavna ratna luka Austrougarske je na jugu poluostrva Istre, a njene strme kamenite stijene uranjaju u tirkizno more.

Grad čuva i antičko nasljeđe – u centru su Zlatna vrata, takozvani luk Sergijevaca, a malo dalje i Arena, rimski amfiteatar, gdje se često održavaju koncerti.

Za mnoge ljude iz svijeta filma, posebno na Balkanu, Pula je asocijacija na filmski festival, jedan od najstarijih u Hrvatskoj, podsjeća BBC.

I dok je za neke bilo iznenađenje što se hrvatski gradić Pula našao na listi srećnih gradova, prvih pet nisu bili veliko iznenađenje:

1. Kopenhagen, Danska

Prvo mjesto Kopenhagena, glavnog grada Danske, donekle je i očekivano, jer je Danska godinama na listi najsrećnijih zemalja u svijetu.

2. Cirih, Švajcarska

Redovan gradski prevoz, čiste ulice, dobra organizacija i osjećaj sigurnosti bili su parametri da Cirih, najveći švajcarski grad, zasluži srebrnu, drugu poziciju.

3. Singapur

Bronzano mjesto pripalo je Singapuru – drugoj najvećoj luci u svijetu. Nekada malo ribarsko selo, danas je jedan od najmodernjih gradova.

Najviše poena pobrao je u kategoriji zdravlja – stanovnici su zadovoljni dostupnošću ljekara i vakcina. Visoke ocjene dobio je i za gradsko upravljanje.

4. Orhus, Danska

U prvih pet je još jedan danski grad – Orhus.

Četvrto mjesto donijele su mu visoke ocjene u gotovo svim kategorijama: zelene površine, besplatni javni događaji koji podstiču zajedništvo, uređen saobraćaj i prije svega biciklističke staze, navodi BBC.

5. Antverpen, Belgija

Pouzdan javni prevoz, bezbjedna i jedinstvena vožnja biciklom, podrška radničkim porodicama, ulaganje u socijalo stanovanje, pregršt kulturnog sadržaja donijele su belgijskom gradu Antverpenu peto mjesto.