Najvrijedniji fudbalski timovi u svijetu 2025 – Real Madrid imao desetocifreni prihod

LISTE Forbes 1. jun 2025. 11:55
featured image

1. jun 2025. 11:55

Krunisanje počinje da djeluje kao rutina: već četvrtu godinu zaredom, i deveti put u posljednjih 12 izdanja Forbesove liste, Real Madrid iz Španije je najvrijedniji fudbalski tim u svijetu, sa procijenjenom vrijednošću od 6,75 milijardi dolara — što je rast od 2% u odnosu na 2024. godinu. Ovaj put, međutim, klub ima novi dragulj u svojoj kruni.

Tokom sezone 2023-24, Los Blankos (Los Blancos) su ostvarili prihod od 1,13 milijardi dolara, postavši prvi fudbalski tim koji je dostigao desetocifreni prag prihoda u jednoj godini. Zapravo, samo je još jedan tim u bilo kojem sportu prešao prag od milijardu dolara prihoda: Dalas Kaubojs (Dallas Cowboys) iz NFL-a (National Football League), koji su to prvi put učinili 2021. godine, a potom dostigli 1,2 milijarde dolara u 2023. godini, prema procjenama Forbesa. Mančester Siti (Manchester City) iz engleske Premijer lige sa prihodom od 901 milion dolara u sezoni 2023-24, najbliži je ovom dostignuću među fudbalskim timovima.

Međutim, najbliži Real Madridu po ukupnoj vrijednosti je drugi mančesterski tim — Mančester Junajtid (Manchester United), sa procijenjenih 6,6 milijardi dolara, zadržavajući prednost nad još jednim španskim gigantom, Barselonom (Barcelona), koja zauzima treće mjesto sa 5,65 milijardi dolara.

Amad Diallo, Mančester Junajtid: Foto: Reuters/Tyrone Siu

Ukupno gledano, 30 najvrijednijih fudbalskih timova vrijedi više od 72 milijarde dolara, odnosno prosječno 2,4 milijarde dolara po timu, što je 5% više u odnosu na prošlogodišnji rekord od 2,26 milijardi dolara. Na listi se nalazi 12 timova iz Premijer lige, četiri iz italijanske Serije A, tri iz španske La Lige, dva iz njemačke Bundeslige i jedan iz francuske Lige 1. Takođe, na listi je i osam timova iz MLS-a (Major League Soccer), iako nijedan nije bolje rangiran od LAFC-a (Los Angeles Football Club), na 15. mjestu, sa vrijednošću od 1,25 milijardi dolara.

Prednosti evropskih klubova i izazovi

Evropski klubovi imaju koristi od kontinentalnih takmičenja koja nude značajne novčane nagrade u zavisnosti od toga koliko daleko timovi doguraju. Na primjer, finansijska mašina Real Madrida prošle godine je dobila podsticaj nakon što je klub osvojio UEFA Ligu šampiona, što im je donijelo 154 miliona dolara nagrade. Nagrada u Ligi Evrope nije tako visoka, ali je šampion 2024. godine, Atalanta, zaradio oko 38 miliona dolara — što je dobra vijest za Mančester Junajtid, koji je ove sezone pao na 16. mjesto u Premijer ligi, ali je ipak uspio da se plasira u finale evropskog takmičenja.

Crveni đavoli (Red Devils) takođe imaju korist od jedne od najjačih sportskih brendova i ogromne globalne baze navijača, izgrađene tokom dvije decenije dominacije 1990-ih i 2000-ih. Slično tome, Real Madrid uživa međunarodnu popularnost i unosna komercijalna partnerstva, a jednako važno je što je klub nedavno završio renoviranje svog stadiona Santjago Bernabeu (Santiago Bernabéu) za oko 1,9 milijardi dolara, što će značajno povećati prihode od prodaje ulaznica i ostalih prihoda sa utakmica.

Razlike u vrednovanju

Iako su ukupni prihodi Real Madrida slični prihodima Dalas Kaubojsa, vrijednost kluba zaostaje za Dalasovih 10,1 milijardi dolara za više od 3 milijarde Razlika u vrijednostima proizilazi iz različitih koeficijenata prihoda koji se primjenjuju u svakoj ligi. Ti koeficijenti odražavaju koliko su investitori u sport spremni da plate danas, na osnovu očekivanja da će prihodi klubova rasti u budućnosti.

Prema najnovijim procjenama Forbesa za NFL (objavljenim u septembru), prosječan tim u toj ligi vrijedi 9 puta više od svojih godišnjih prihoda. U NBA ligi je taj koeficijent još veći, 11,7 puta.

Nasuprot tome, 22 evropska fudbalska kluba koje je Forbs procijenio, u prosjeku vrijede 2,9 milijardi dolara, uz prosječne godišnje prihode od 570 miliona dolara — što daje znatno niži koeficijent od samo 5,1.

Različiti timovi, zemlje i lige širom Evrope suočavaju se sa sopstvenim izazovima, uključujući značajne dugove, restriktivne zahtjeve za vlasništvo, nedovoljan rast (ili čak pad) prava na medijske prenose, i birokratske prepreke koje otežavaju poboljšanja stadiona. Takođe, na cijelom kontinentu ne postoji ograničenje plata koje bi držalo troškove pod kontrolom; timovi stalno strahuju od ispadanja u nižu ligu nakon loše sezone, a sportska kultura generalno je otporna prema komercijalizaciji klubova, pri čemu navijači često protestuju protiv povećanja cijena ulaznica. Na primjer, u decembru su navijači Liverpula (Liverpool), Evertona, Mančester Junajtida i Mančester Sitija zajednički protestovali protiv povećanja cijena, a Liverpul i Siti su kasnije najavili zamrzavanje cijena za narednu sezonu.

Koefcijenti u MLS-u, gdje je prosječna vrijednost tima 9,3 puta prihod, ukazuju na veći optimizam i objašnjavaju zašto su LA Galaksi (LA Galaxy), sa vrijednošću od milijardu dolara, vrijedniji od Aston Vile (Aston Villa) iz Premijer lige za 100 miliona dolara, iako su prošle sezone ostvarili tri puta manji prihod (95 miliona naspram 343 miliona dolara).

Ipak, iako je rast u Evropi sporiji nego u nekim sjevernoameričkim ligama, vrijednost evropskih timova nastavlja da raste. Predvode ih Arsenal i Njukasl Junajtid (Newcastle United) iz Premijer lige, koji su povećali prihode i sada vrijede 31% i 38% više nego na listi iz 2024. godine, odnosno 3,4 milijarde i 1,1 milijardu dolara.

Svi timovi se nadaju dodatnom podsticaju od proširenog Klupskog svjetskog prvenstva (Club World Cup), koje počinje narednog mjeseca u Sjedinjenim Američkim Državama, i od Svjetskog prvenstva 2026. godine (FIFA World Cup), koje će se takođe igrati u Sjevernoj Americi i dodatno povećati globalno interesovanje za fudbal. Među pojedinačnim klubovima, Inter Milan i Pari Sen Žermen (Paris Saint-Germain) bi mogli ostvariti značajan skok naredne godine — pobjednik finala Lige šampiona u jučerašnjoj utakmici (Pari Sen Žermen) dobiće dodatnih 28 miliona dolara.

Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach

U međuvremenu, Barselona slijedi primjer Real Madrida, s renoviranjem stadiona Kamp Nou (Camp Nou), koje bi trebalo da bude završeno do narednog ljeta. Ovo unapređenje bi moglo pomoći klubu da takođe pređe granicu od milijardu dolara prihoda.

Na terenu i van njega, El Klasiko (El Clásico) ostaje najveće rivalstvo u svijetu fudbala.

Evo 30 najvrijednijih klubova u svijetu:

#1. Real Madrid (Real Madrid)
Vrijednost: $6,75 milijardi
Promjena u posljednjih godinu: +2%
Liga: Španska La Liga
Vlasnici: Članovi kluba
Prihod: $1,129 milijardi


#2. Mančester Junajted (Manchester United)
Vrijednost: $6,6 milijardi
Promjena: +1%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnici: Porodica Glejzer (Glazer family), Džim Ratklif (Jim Ratcliffe)
Prihod: $834 miliona


#3. Barselona (Barcelona)
Vrijednost: $5,65 milijardi
Promjena: +1%
Liga: Španska La Liga
Vlasnici: Članovi kluba
Prihod: $821 milion


#4. Liverpul (Liverpool)
Vrijednost: $5,4 milijardi
Promjena: +1%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnici: Džon Henri (John Henry), Tom Verni (Tom Werner)
Prihod: $773 miliona


#5. Mančester Siti (Manchester City)
Vrijednost: $5,3 milijardi
Promjena: +4%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnik: Šeik Mansur bin Zajed Al Nahjan (Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan)
Prihod: $901 milion


#6. Bajern Minhen (Bayern Munich)
Vrijednost: $5,1 milijardi
Promjena: +2%
Liga: Njemačka Bundesliga
Vlasnici: Članovi kluba
Prihod: $827 miliona


#7. Pari Sen Žermen (Paris Saint-Germain)
Vrijednost: $4,6 milijardi
Promjena: +5%
Liga: Francuska Liga 1 (Ligue 1)
Vlasnik: Qatar Sports Investments
Prihod: $870 miliona


#8. Arsenal (Arsenal)
Vrijednost: $3,4 milijardi
Promjena: +31%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnik: Stenli Kroenke (Stanley Kroenke)
Prihod: $771 milion


#9. Totenhem Hotspur (Tottenham Hotspur)
Vrijednost: $3,3 milijardi
Promjena: +3%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnici: Porodični fond Džozefa Luisa (Joseph Lewis Family Trust), Danijel Levi (Daniel Levy)
Prihod: $666 miliona


#10. Čelsi (Chelsea)
Vrijednost: $3,25 milijardi
Promjena: +4%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnici: Tod Boeli (Todd Boehly), Clearlake Capital
Prihod: $591 milion


#11. Juventus (Juventus)
Vrijednost: $2,15 milijardi
Promjena: +5%
Liga: Italijanska Serija A (Serie A)
Vlasnik: Porodica Anjeli (Agnelli family)
Prihod: $389 miliona


#12. Borusija Dortmund (Borussia Dortmund)
Vrijednost: $2,05 milijardi
Promjena: +4%
Liga: Njemačka Bundesliga
Vlasnici: Bernd Geske, Evonik Industries
Prihod: $555 miliona


#13. Atletiko Madrid (Atlético de Madrid)
Vrijednost: $1,7 milijardi
Promjena: +6%
Liga: Španska La Liga
Vlasnici: Migel Hil (Miguel Gil), Enrike Serezo (Enrique Cerezo), Ares Management, Idan Ofer
Prihod: $442 miliona


#14. AC Milan (AC Milan)
Vrijednost: $1,5 milijardi
Promjena: +5%
Liga: Italijanska Serija A
Vlasnik: RedBird Capital Partners
Prihod: $433 miliona


#15. LAFC (LAFC)
Vrijednost: $1,25 milijardi
Promjena: +4%
Liga: MLS
Vlasnici: Benet Rosental (Bennett Rosenthal), Brendon Bek (Brandon Beck), Leri Berg (Larry Berg), Piter Guber (Peter Guber)
Prihod: $150 miliona


#16. Inter Majami (Inter Miami)
Vrijednost: $1,2 milijardi
Promjena: +17%
Liga: MLS
Vlasnici: Horhe Mas (Jorge Mas), Hose Mas (Jose Mas), Dejvid Bekam (David Beckham)
Prihod: $180 miliona


#17. Inter Milan (Inter Milan)
Vrijednost: $1,15 milijardi
Promjena: +15%
Liga: Italijanska Serija A
Vlasnik: Oaktree Capital Management
Prihod: $430 miliona


#18. Vest Hem Junajted (West Ham United)
Vrijednost: $1,125 milijardi
Promjena: +2%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnici: Dejvid Salivan (David Sullivan), 1890s Holdings, David Gold Family Trust
Prihod: $349 miliona


#19. Njukasl Junajtid (Newcastle United)
Vrijednost: $1,1 milijardi
Promjena: +38%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnik: Državni investicioni fond Saudijske Arabije (Saudi Arabia Public Investment Fund)
Prihod: $403 miliona


#20. LA Galaksi (LA Galaxy)
Vrijednost: $1 milijarda
Promjena: +5%
Liga: MLS
Vlasnik: Filip Anšuc (Philip Anschutz)
Prihod: $95 miliona


#21. Atlanta Junajtid (Atlanta United)
Vrijednost: $975 miliona
Promjena: +8%
Liga: MLS
Vlasnik: Artur Blank (Arthur Blank)
Prihod: $105 miliona


#22. Aston Vila (Aston Villa)
Vrijednost: $900 miliona
Promjena: +13%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnici: Ves Edens (Wes Edens), Nasif Saviris (Nassef Sawiris)
Prihod: $343 miliona


#23. Njujork Siti FC (New York City FC)
Vrijednost: $875 miliona
Promjena: +3%
Liga: MLS
Vlasnici: Šeik Mansur bin Zajed Al Nahjan, porodica Stajnbrenner (Steinbrenner family)
Prihod: $78 miliona


#24. Brajton & Houv Albion (Brighton & Hove Albion)
Vrijednost: $860 miliona
Promjena: +18%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnik: Toni Blum (Tony Bloom)
Prihod: $280 miliona


#25. Fulam (Fulham)
Vrijednost: $850 miliona
Promjena: +8%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnik: Šad Kan (Shad Khan)
Prihod: $229 miliona


#26. Ostin FC (Austin FC)
Vrijednost: $825 miliona
Promjena: +10%
Liga: MLS
Vlasnici: Entoni Prikort (Anthony Precourt), Edi Mardžan (Eddie Margain)
Prihod: $90 miliona


#27. AS Roma (AS Roma)
Vrijednost: $810 miliona
Promjena: novi na listi (nije bio rangiran 2024)
Liga: Italijanska Serija A
Vlasnik: Friedkin Group
Prihod: $273 miliona


#28. Sijetl Saunders (Seattle Sounders)
Vrijednost: $800 miliona
Promjena: +2%
Liga: MLS
Vlasnik: Adrijan Hanauer (Adrian Hanauer)
Prihod: $83 miliona


#29. Kristal Palas (Crystal Palace)
Vrijednost: $790 miliona
Promjena: +1%
Liga: Engleska Premijer liga
Vlasnici: Igl Futbol (Eagle Football), Džoš Haris (Josh Harris), Dejvid Blicer (David Blitzer), Stiv Pariš (Steve Parish)
Prihod: $221 milion


#30. DiSi Junajtid (D.C. United)
Vrijednost: $785 miliona
Promjena: +1%
Liga: MLS
Vlasnici: Džejson Levin (Jason Levien), Stiven Kaplan (Steven Kaplan)
Prihod: $90 miliona


Justin Teitelbaum, Brett Knight, Forbes

The World’s Most Valuable Soccer Teams 2025