Najpouzdanije kripto berze u svijetu

Kriptovalute ponovo doživljavaju procvat, ali investitori i dalje moraju biti oprezni gdje ulažu svoj novac.
Božić je ove godine došao rano za bitkoin. Zahvaljujući rekordnim lansiranjima ETF-ova koje podržavaju giganti poput Blekroka (BlackRock) i Fidelitija (Fidelity), koji su prikupili 112 milijardi dolara u bitkoinima, i ponovnom izboru Donalda Trampa za predsjednika SAD u novembru, ova digitalna imovina premašila je vrijednost od 100.000 dolara. Entuzijasti očekuju da će 2025. biti još bolja godina, jer na vlast dolazi pro-kripto kongres, sa obećanjima da će konačno usvojiti regulative koje će ovu industriju izvesti iz zone neizvjesnosti.
Hiper ciklusi poput ovog stvaraju neobuzdani optimizam i ozbiljan FOMO (strah od propuštanja), ali investitori bi trebalo da budu oprezni – i to ne samo pri odabiru tokena u koje ulažu. U svijetu postoji stotine kripto berzi – u suštini maloprodajnih brokerskih firmi – sa atraktivnim sajtovima, primamljivim ponudama i obećanjima o sigurnosti sredstava.
Međutim, nisu sve berze iste. Postoje značajne razlike u vrstama i broju licenci koje posjeduju, kao i u načinu na koji čuvaju digitalnu imovinu. Svako ko je pretrpio gubitke zbog kolapsa FTX-a 2022. zna koliko je to važno. Takođe, ne nude sve berze iste mogućnosti trgovanja niti naplaćuju iste provizije.
Forbes je u svojoj trećoj godišnjoj rang-listi najboljih kripto berzi analizirao preko 200 firmi. Na vrhu liste nalazi se CME Group, kompanija iz Čikaga vrijedna 85 milijardi dolara. Ova berza terminskih ugovora, osnovana 1898. godine za trgovinu puterom i jajima, nije namijenjena prosječnim malim investitorima, ali je visoko ocijenjena zbog svoje regulisanosti i sigurnosti.
CME Group je pod strogim nadzorom američke Komisije za trgovinu robnim fjučersima (CFTC). Iako je kripto i dalje mali segment njihovog poslovanja, u 2024. su trgovali sa 1,4 biliona dolara u fjučersima za digitalnu imovinu poput bitkoina. CME Group nudi takve stvari kao što su Micro Bitcoin i Micro Ether fjučers i opcije, sa minimumom od 300 dolara za najmanje fjučers ugovore, kojima klijenti mogu dobiti pristup preko tradicionalnih brokerskih firmi kao što su Čarls Švab (Charles Schwab) i Fideliti.
Za maloprodajne investitore, Coinbase, sa tržišnom kapitalizacijom od 70 milijardi dolara, zauzeo je drugo mjesto na rang-listi. To je jedina velika kripto berza za javno trgovanje u SAD-u, a korisnici su spremni da plate više za percepiranu sigurnost koju pruža. Sa osam miliona aktivnih naloga, Coinbase je najveći snabdjevač bitkoina u svijetu, držeći 2,4 miliona BTC-a, vrijednih oko 245 milijardi dolara po trenutnim cijenama.

Na trećem mjestu se našla britanska berza Bitstamp, koja ima značajno prisustvo u Evropi.
Binance, najveća kripto berza po obimu trgovanja, zauzela je četvrto mjesto, dok je na petom Robinhood, platforma iz Menlo Parka koja je prvobitno bila orjentisana na akcije i opcije, ali je postala poznata i kao centar za mim (meme) kriptovalute poput dodžkoina (dogecoin). Robinhood je u julu prošle godine kupio Bitstamp za 200 miliona dolara, što je možda početak trenda konsolidacije u ovoj fragmentiranoj industriji.
Binance, koji prošle godine nije bio na listi zbog pravnih problema, i dalje je dominantna firma. Sa 245 miliona registrovanih korisnika, Binance dnevno obrne oko 14 milijardi dolara, što čini gotovo četvrtinu od ukupnih 62 milijarde dolara koliko se dnevno trguje na svim berzama. Sljedeća najveća berza, Bibit sa sjedištem u Dubaiju, ima samo 8,2 milijarde dolara. Coinbase ima prosječan dnevni obim trgovanja kriptovalutama od 5,3 milijarde dolara.
Novi menadžment Binance-a obećava veću usklađenost sa regulativama, što bi moglo biti od koristi cjelokupnom sektoru.
Preostale firme na rang listi uključuju neke od najistaknutijih svjetskih kompanija. U SAD, vodeće kompanije uključuju Kraken, Gemini, Cripto.com i Fidelity. U Južnoj Koreji, dvije velike kompanije su Upbit i Bithumb, dok su u Japanu to Bitbank, bitFlyer i Coincheck, a u Evropi prepoznajemo Revolut, Bitpandu i Bitvavo.
Zajedno, ove kompanije drže procijenjenih 1,2 biliona dolara u imovini klijenata, a, prema firmi za web analitiku Similarweb, njihove web stranice je u novembru posjećivalo ukupno 438 miliona korisnika.
Najboljih 25 kripto berzi u 2025. godini
1. CME Group – Iako nije fokusiran na maloprodaju, CME je najveća regulisana berza bitkoin fjučersa u svijetu. Njen snažan učinak u 2024. doveo je do povećanja obima trgovanja kriptovalutama za 135%, a otvorene kamate na bitkoin – što je ukupna vrijednost kapitala vezanog u fjučers ugovorima – za 83% na više od 20 milijardi dolara.
2. Coinbase – Berza na kojoj se javno trguje čuva više od 12% svih postojećih bitkoina. U stvari, Coinbase Custody sada drži više od 300 milijardi dolara digitalne imovine kao što su bitkoin, eterium (ethereum) i solana. To nije najjeftinije mjesto za kupovinu ili prodaju kriptovaluta, ali njegova dugogodišnja reputacija za bezbjednost i sigurnost omogućava kompaniji da naplaćuje premiju. Krajem prošle godine takođe se registrovao na Bermudskim ostrvima kako bi mogao da se takmiči sa Deribitom u of-šor poslu sa kripto derivatima.

3. Bitstamp – Bitstamp sa sjedištem u Luksemburgu ima globalne operacije, ali je posebno jak u Evropi. Firma je primjer mnogih kriterijuma koji se vrednuju u metodologiji rangiranja: velika baza sredstava, jasnoća vlasništva, vjerodostojna istorija revizije i robusna ponuda kripto proizvoda. Firma je pristala da je kupi Robinhood, a odobrenja odbora se očekuju u narednim mjesecima.
4. Binance – Korektivni koraci koje je Binance preduzeo da bi riješio nedostataka u usaglašenosti sa regulativom zaslužili su da se vrate na Forbsovu rang listu 2025. i da se plasiraju u prvih pet. Firma je druga po veličini po imovini. Iako možda nije aktivna u SAD, ostaje najveća po obimu trgovine i lider je na tržištu u zemljama BRIKS-a i Evropi. Firma ima američku franšizu (Binance.US), koja ima zanemarljiv obim i nije rangirana. Binance neće otkriti detalje o vlasništvu, iako osnivač Čangpeng Žao (Changpeng Zhao), koji je nedavno pušten iz zatvora, vjerovatno ostaje kontrolni akcionar. Forbs procjenjuje da je Žao najbogatija osoba u kripto svijetu, sa neto vrijednošću od 65 milijardi dolara. Kompanija tek treba da izvrši reviziju.
5. Robinhood – Robinhood.com sa sjedištem u Menlo Parku bio je veliki dobitnik novembarskih izbora. Zabilježio je rast obima trgovanja od 780% u odnosu na godinu ranije. Šta daje? Firma je olakšala klađenje na ishode izbora kroz nova tržišta predviđanja i nudi besplatno trgovanje kroz različite klase imovine. Robinhood je glavno globalno tržište za mim koine kao što je dodžkoin, pri čemu je ova imovina porasla sa 6 milijardi dolara u oktobru na 15 milijardi dolara nakon izbora.
6. Bitbank – Jedna od top tri japanske berze, Bitbank (bitbank.cc) na svojoj početnoj stranici prikazuje fotografiju bacača zvijezde Dodžersa (Dodgers) Jošinobua Jamamota (Yoshinobu Yamamoto). Među tri kompanije iz istočnoazijske zemlje na rang listi, Bitbank nudi niske troškove trgovanja popularnim altkoinima (altcoins). Njegov stabilan visok rang takođe potiče od njegove transparentnosti, revidiranih finansija i kripto fondova.
7. Upbit – Jedna od dvije najveće južnokorejske kripto berze, koja opslužuje skoro 10 miliona klijenata. Jedan je od 10 najvećih vlasnika bitkoina. U vlasništvu Song Či-hiunga (Song Chi-hyung), jednog od najbogatijih investitora u Južnoj Koreji, berza se fokusira na trgovanje tokenima plaćanja KSRP i KSLM čak i preko bitkoina. Južnokorejski regulatori trenutno istražuju praksu kompanije koja poznaje svog klijenta nakon što su identifikovali veliki broj nepravilnosti u dokumentaciji kao dio Upbit-ove aplikacije za obnavljanje licence. Upbit je Forbsu odgovorio da se sve domaće berze preispituju, odluke nisu donijete i da navodni veliki broj nepravilnosti nije verifikovan.
8. Bitget – U genijalnom marketinškom potezu, Bitget je pokrenuo partnerstvo sa fudbalskom legendom Lionelom Mesijem (Lionel Messi) u oktobru 2022. prije nego što je postao kapiten argentinske ekipe da osvoji Svjetsko prvenstvo te godine i Kopa Amerika 2024. Rezultat te višegodišnje kampanje donio je desetine miliona računa na berzu. Iako je berza legalno osnovana na Sejšelima, većina zaposlenih se nalazi u regionu Singapura prema LinkedIn-u. Berza je takođe bila prva koja je popularizovala praksu kopiranja trgovanja u kripto okruženju, gdje klijenti mogu automatski da izvrše trgovine koje oponašaju najbolje izvođače. Ova aktivnost sada donosi 20% njenog ukupnog obima trgovanja.

9. Deribit – Sa sjedištem u Dubaiju ovo je gigant u oblasti ofšor derivata, gdje slično kao CME, trgovci mogu da se klade na buduću cijenu imovine sa leveridžom. Firma je specijalizovana za opcije, što kupcima daje pravo da kupuju ili prodaju tokene po određenim cijenama tokom određenog vremenskog perioda. Konkretno, opcije su instrument izbora za zaštitu od izloženosti promjenljivim instrumentima i izvršavanje jednostavnih strategija generisanja alfa prinosa, kao što je carrry trade. Deribit drži zamišljenu kripto otvorenu kamatu – kapital vezan u ugovorima o derivatima – vrijedan više od 30 milijardi dolara. Štaviše, 2024. njegov obim trgovanja je porastao 95% na 1,2 biliona dolara. Njegov prodor u spot, fjučerse i stalno trgovanje proširio se kako bi stvorio nešto poput „one-stop shop-a“ za svoje institucionalne klijente. Takođe, obezbijedio je licence za spot i derivate u Dubaiju, kredibilnom regulatoru derivata. Kompanija navodno razmatra ponude potencijalnih kupaca, uključujući Kraken, ali je za Forbes izjavila da ne traži kupce.
10. Gemini – rast predvođen bitkoinom povećao je sredstva Gemini-ja 34% u posljednjih šest mjeseci, dostigavši 19 milijardi dolara. Kompanija, u vlasništvu blizanaca milijardera Tajlera (Tyler) i Kamerona Vinklvosa (Cameron Winklevoss), dobila je licence u Francuskoj i Singapuru, čime je u 2024. godini ojačala svoje međunarodno prisustvo. Uprkos tim promjenama, berza je krajem 2024. smanjila broj zaposlenih 10% kako bi ostala efikasna.
11. Kraken – drži više od 30 milijardi dolara za klijente i ima široku ponudu proizvoda po nižim troškovima u poređenju sa berzama poput Coinbase-a. Kompanija traži strateške akvizicije, s posebnim fokusom na pokretanje offshore poslovanja s derivatima.
12. Revolut – Britanska privatna digitalna banka vrednovana na 45 milijardi dolara, koja je prikupila više investicionih rundi od firmi poput DST Global, TCV, Tiger Global i SoftBank. Drži više od 22 milijarde dolara klijentske imovine za preko 50 miliona korisnika kroz razne usluge, uključujući plaćanja, štednju, investiranje i kripto. Cilj joj je da postane JPMorgan Chase nove generacije, nudeći prvi mobilni pristup širokom spektru finansijskih usluga. Kripto trgovanje je dostupno putem ultra-jeftine web platforme ili znatno skuplje aplikacije. Većina klijenata i dalje koristi aplikaciju, ali su od kraja 2024. počeli da prelaze na povoljniju Revolut X platformu, gdje mogu da trguju i sa više od 200 tokena.
13. Crypto.com – U vlasništvu svojih osnivača Krisa Maršaleka (Kris Marszalek), Rafaela Mela (Rafael Melo), Bobija Baoa (Bobby Bao) i Gerija Ora (Gary Or), Crypto.com se može pohvaliti jednim od najprepoznatljivijih imena u svijetu kripta. Potrošio je 700 miliona dolara na 20-godišnja prava na imenovanje arene Los Anđeles Lejkersa (Los Angeles Lakers) i obnovio devetocifreno sponzorstvo sa Ligom šampiona u Evropi 2024. godine. Iako je veliki potrošač na marketing, postoje pokazatelji da njegov rast možda usporava. Podaci Similarweb-a pokazuju da je u novembru imao 2,3 miliona jedinstvenih korisnika, što je daleko od 100 miliona korisnika koliko tvrdi da ima. Informacije o cijenama naknada nisu vidljive na njegovom američkom sajtu, niti su dostavljene Forbsu, ali CoinGecko procjenjuje da su njegovi spridovi 52 bazna poena – više nego duplo širi od onih na Coinbase-u. CoinGecko takođe smatra da je prijavljeni obim trgovanja Crypto.com-a znatno naduvan i diskontuje ga 80% do 90%. Što je još važnije, Arkham podaci pokazuju da su se sredstva kompanije u bitkoinu, etiriumu i stejblkoinima (stablecoin) smanjila sa 10 milijardi dolara na Božić na 5,7 milijardi dolara sredinom januara.
14. Fidelity – Kakva godina za finansijskog giganta Fidelity ($15 biliona u klijentskoj imovini) i njegovu Fidelity Crypto ponudu. Spot bitkoin ETP FBTC kompanije Fidelity Investments proslavio je svoju prvu godišnjicu sa 20 milijardi dolara u AUM-u, dok Fidelity Digital Assets drži 35 milijardi dolara u kriptovalutama (pretežno bitkoinu), prema podacima Arkham-a. Iako se Fidelity ne smatra kripto berzom poput Coinbase-a, Fidelity Crypto omogućava klijentima trgovinu bitkoinom, eterom i lajtkoinom (litecoin) uz spread od 1% (100 baznih poena) po transakciji. Fidelity Crypto i Fidelity Investments posluju pod različitim regulatornim zahtjevima, a korisnici moraju imati odvojene naloge ako žele da kupe njegov ETF FBTC uz direktno držanje bitkoina ili etiriuma.
15. HashKey Exchange – Dio kompanije HashKey Digital Asset Group Limited sa sjedištem u Hong Kongu, jedna je od samo dvije kripto berze licencirane prema novom režimu digitalne imovine Hong Konga. Matična grupa je konglomerat firmi koje imaju pristup zasnovan na regulativi za poslovanje sa kripto imovinom i Web3 investiranjem. Iako je još mala – HashKey Exchange i sestrinska kompanija HashKey Global imaju manje od 150 zaposlenih – berze prijavljuju da imaju ukupno 145.000 maloprodajnih korisnika i skoro 300 institucionalnih klijenata. Međutim, postoje izražene razlike u cijenama usluga, pri čemu HashKey Exchange naplaćuje 29 baznih poena (bp) za trgovanje i prosječan spread od 16 bp, u poređenju sa 12 bp naknade i prosječnim spread-om od 206 bp kod HashKey Global-a, koji opslužuje korisnike izvan Hong Konga pod zasebnim licencama.
16. OKX – Velika kripto berza sa licencama u više država.
17. Bybit – Jedan od vodećih provajdera sa visokim prometom sa sjedištem u Dubaiju.
18. HTX (bivši Huobi) – Kripto berza iz Hong Konga sa kineskim korjenima.
19. BitFlyer – Najveća japanska kripto berza po imovini pod upravljanjem.
20. Swissborg – Evropska kripto platforma sa regulisanim pristupom.
21. Coincheck – Japanska berza sa preko 5 milijardi dolara u imovini.
22. Bitfinex – Povezana sa kompanijom Tether, ključnim igračem na tržištu stejblkoina.
23. Bitvavo – Holandska berza sa jakim prisustvom u Evropi.
24. Bithumb – Najveća kripto berza u Južnoj Koreji.
25. Bitpanda – Austrijska platforma za kripto i tradicionalne finansijske proizvode.
Ove berze zajedno drže imovinu vrijednu 1,2 biliona dolara, a prema podacima SimilarWeba, njihovi sajtove je u novembru posjetilo 438 miliona korisnika.
Javier Paz, Forbes
The World’s Most Trustworthy Crypto Exchanges