Uranjanje u ledenu vodu: Najvreliji zimski trend

LIFESTYLE Forbes 25. jan 2025. 13:35
featured image

25. jan 2025. 13:35

Manija uranjanja u hladnu vodu širi se svijetom, dok poznate ličnosti i influenseri hvale ovu praksu kao „moćnu“ i „transformativnu“ za tijelo i duh. Da li je zaista zdrava?

Uranjanje u hladnu vodu, ledene kupke, polarni zaron, „vikinško plivanje“… kako god da ih zovemo, izgleda da naziv nije bitan sve dok je jedan od najvrelijih trendova ove zime izvođen na temperaturama daleko ispod nule.

Ni mjesto nije važno. Uranjanje u ledenu vodu može da se izvede u bazenu, rijeci, moru, kadi, rupi u ledu ili jezeru. Takođe, nije presudno ni šta nosite. Možete biti goli, u kupaćem kostimu, u kostimu, ali uglavnom uz toplu kapu jer, na kraju krajeva, ovo je ipak zimska aktivnost.

Uranjanje u ledenu vodu širom svijeta

Ali iako je uranjanje u hladnu vodu „jednostavno“ u praksi, to je i dalje aktivnost za hrabre i snažne. Upravo testiranje te izdržljivosti djeluje kao ono što privlači sve više ljudi širom svijeta, starijih od 16 godina, od Poljske i Kine, Portugala i Turske do Kanade i SAD-a.

Iako to nije novi koncept – seže do drevnog Rima i korišćen je za liječenje povreda još 2500. godine prije nove ere u Egiptu – uranjanje u hladnu vodu vjekovima se praktikuje u Sjevernoj i Istočnoj Evropi, posebno u skandinavskim zemljama.

Dugogodišnja tradicija uranjanja u ledenu vodu, poznata i kao „vikinško plivanje“, nastavlja da pridobija pristalice. Mnoge evropske zemlje, Rusija, Kanada, Kina i druge organizuju takmičenja, humanitarne akcije, festivale, kampove i programe u okviru ove aktivnosti.

Foto: Shutterstock

Tradicija i „novi“ trend

Ovaj obnovljeni trend uranjanja u hladnu vodu, osim izazovne prirode i „jednostavnog“ uzbuđenja koje pruža uranjanje u led za jedan ili dva minuta — a mnogi entuzijasti pomjeraju granice boravka u vodi — promovisano je kao „moćno“ i „trasformativno“, korisno za tijelo i duh.

Na mnogim mjestima postao je dio proslave Nove godine, dok je drugdje neraskidivo povezan sa tradicijom Bogojavljenja 19. januara. Uglavnom se praktikuje tokom zimskih mjeseci, dok poznate ličnosti, sportisti i brojni zdravstveni „eksperti“ hvale njegove osvježavajuće efekte.

Uranjanje u hladnu vodu takođe je postalo hit među influenserima na društvenim mrežama, koji ga promovišu kao sljedeće najbolje rješenje za probleme tijela i duha.

Fudbalska zvijezda Kristijano Ronaldo (Cristiano Ronaldo) izazvao je pažnju medija nedavno uronivši u ledenu vodu na temperaturi od -20°C u Laponiji u Finskoj.

Prema CBC-u, Lejdi Gaga (Lady Gaga), Hari Stajls (Harry Styles), Kim Kardašijan (Kim Kardashian) i Džo Rogan (Joe Rogan) su „skočili u ledenu avanturu“. Tokom posljednjih nekoliko godina, objave na društvenim mrežama koje prikazuju poznate ličnosti i influensere uronjene u kade pune leda naglo su porasle, što je dovelo do novog wellness trenda: terapije hladnom vodom.

Uranjanje u hladnu vodu: Trend putovanja za dobrobit tijela i duha

Zahvaljujući terapijskim prednostima, prirodno uranjanje u hladnu vodu postaje najnoviji wellnes trend u putovanjima. Prema magazinu Vogue, „popularnost ovog trenda u wellness industriji raste posljednjih pet godina“.

Članak pominje razne lokacije širom svijeta koje nude polarne zarone, uključujući jug Tasmanije, gdje ljubitelji hladne vode mogu da ustanu iz kreveta i odmah uskoče u kanal Dontrekestu (D’Entrecasteaux).

„Hoteli, brvnare i kampovi širom svijeta prilagođavaju se rastućoj potražnji za ovom velnes praksom“.

Odgovor turističke industrije

Turistička industrija odgovara na potražnju pružanjem raznovrsnih opcija. Prema Lonli planetu (Lonely Planet), „bilo da ste strastveni ljubitelj ledenih kupki sa bazenom u dvorištu ili želite da isprobate hladne zarone prvi put, mnoge destinacije kombinuju osvježavajuću hladnoću za zapanjujućim pejzažima.“

Najbolje destinacije za uranjanje

Lago di Braies, Južni Tirol, Italija, Foto: Shutterstock

Najbolje destinacije za uranjanje uključuju:

  • Jezero Joutolampi u Laponiji, Finska
  • Vodopade Akchour, Nacionalni park Talassemtane, Maroko
  • Jezero Superior, Minesota, SAD
  • Cold Lake, Alberta, Kanada
  • Lago di Braies, Južni Tirol, Italija
  • Forty Foot, Dablin, Irska

Fizičke i mentalne prednosti

Iako su istraživanja o efektima terapije hladnom vodom ograničena, entuzijasti tvrde da koristi uključuju i fizičke i mentalne prednosti. Osim poboljšanja raspoloženja, smatra se da pomaže u ublažavanju stresa, poboljšanju cirkulacije, smanjenju bola i upala, smanjenju anksioznosti, unapređenju sportske performanse i mentalne jasnoće.

Prva reakcija tijela na hladnu vodu, prema NPR-u, je „hladni šok“: „Srčani ritam skače. Hormon stresa se povećava. Naglo udahnete i možete da hiperventilirate. Kada prebrodite prve teške trenutke, tijelo počinje da drhti“. Tada je vrijeme da izađete.

Oni koji su prigrlili ovaj trend opisuju ga kao transformativan, ističući da donosi mentalnu snagu, budnost i osjećaj ispunjenja.

Odgovor na hladni šok

Zaron u ledenu vodu izaziva oslobađanje adrenalina, serotonina, kortizola i dopamina. To može rezultirati jačanjem imunog sistema, poboljšanjem cirkulacije, povećanjem libida i sagorijevanjem kalorija.

Kada tijelo iznenada uroni u hladnu vodu, „hladni šok“ aktivira fiziološke reakcije koje pomažu da se izborimo sa percipiranom opasnošću, poput povećanja srčanog ritma i krvnog pritiska.

Bolje oprezno

Efekti uranjanja zavise od vrste izlaganja, trajanja, intenziteta i fizičkog i mentalnog stanja pojedinca.

Iako društvene mreže veličaju prednosti ledenog plivanja, naučna literatura ukazuje na potencijalne rizike, uključujući srčani udar, utapanje i hipotermiju.

Za one koji žele da se oprobaju, stručnjaci savjetuju oprez. „Bezbjednost je važnija od ledenih selfija“, upozorava CBC.

„Posavjetujte se s ljekarom ako imate kardiovaskularne probleme. Isprobajte hladnu vodu kod kuće, a kada budete spremni za zaron na otvorenom, nikada to ne radite sami, posebno u nepoznatim vodama“.

Cecilia Rodriguez, saradnica Forbesa

Cold Plunges In Freezing Water: The Hottest Winter Trend, In Photos