Planirate svoje prvo krstarenje? Deset grešaka koje možete da izbjegnete

Planirate svoje prvo krstarenje? Novi putnici često prave skupe ili greške koje su mogli lako da izbjegnu. Obratite pažnju na ovih deset stvari prije nego što isplovite prvi put.
Rezervisanje vašeg prvog krstarenja može biti uzbudljivo, jer brodarske kompanije nastavljaju da proširuju svoju ponudu većim brodovima, raznovrsnijim rutama i novim iskustvima na moru.
Ali za putnike koji prvi put idu na krstarenje, ova raznovrsnost može biti zbunjujuća. Lako je upasti u uobičajene zamke koje mogu uticati na uživanje – i na vaš budžet.
Evo deset najčešćih grešaka koje prave putnici na prvom krstarenju, zajedno sa praktičnim savjetima kako da ih izbjegnete.

1. Rezervisanje pogrešne kruzing kompanije
Nisu sve kruzing kompanije iste. Neke su fokusirane na aktivnosti za porodice, dok su druge za starije putnike ili one koji traže sofisticiranije iskustvo.
Birati isključivo na osnovu cijene ili rute je greška koju mnogi početnici prave. Istražite tipičnu klijentelu svake kompanije, stil zabave na brodu, ponudu hrane i opštu atmosferu.
Na primjer, Royal Caribbean i Norwegian Cruise Line nude velike brodove u stilu rizorta sa bogatom zabavom na brodu, poput tobogana i šou programa. Dok se Cunard i Holland America više oslanjaju na tradicionalna krstarenja sa tišom i formalnijom atmosferom.
Čak i unutar iste kompanije, brodovi mogu značajno da se razlikuju po veličini, stilu i atmosferi na brodu.
Na primjer, P&O Cruises upravlja i brodovima Arvia i Iona, koji su veliki porodični megabrodovi, ali i Aurorom, manjim brodom samo za odrasle, koji nudi mnogo tradicionalnije iskustvo krstarenja.
2. Dolazak na dan polaska
Iako je moguće da stignete u grad iz kog kreće krstarenje, ujutru na dan polaska, to nosi veliki rizik.
Kašnjenja ili otkazivanja letova, propuštene konekcije, pa čak i saobraćajne gužve mogu dovesti do stresnog dana, ili čak do toga da propustite polazak broda.
Osim ako ne živite blizu luke, planirajte da stignete barem dan ranije. Ovo je posebno važno kada je u pitanju međunarodno putovanje.
Elizabet Rajt (Elizabeth Wright) iz Cruise Blog-a kaže da je miran početak odmora vrijedan troška jedne noći u hotelu.
„Umjesto da se oslanjam na sreću i nadam da će moj let biti na vrijeme, radije letim veče prije. Na taj način mogu da imam opušteno jutro za ukrcavanje, bez strepnje da li ću stići na brod.“
3. Greške prilikom pakovanja
Prekomjerno pakovanje je česta greška među onima koji prvi put idu na krstarenje.
Kabine obično imaju ograničen prostor za odlaganje, a mnogi početnici pretjeraju, misleći da će im trebati više odjevnih kombinacija dnevno.
„Većina krstarenja danas je u opuštenom stilu, i zaista vam treba samo nekoliko kombinacija koje možete da rotirate tokom putovanja“, objašnjava Džin Sloun (Gene Sloan) sa portala „The Points Guy“.
Dodaje da je u najgorem slučaju uvijek moguće oprati veš na brodu.
Ipak, postoje ključne stvari koje ne smijete da zaboravite. Ponesite ručni prtljag sa osnovnim stvarima za dan ukrcavanja, kao što su ljekovi, kupaći kostim i rezervna odjeća. Može proći nekoliko sati dok vaš čekirani prtljag ne stigne u kabinu.
Takođe, unaprijed provjerite pravila vaše kruzing kompanije. Stvari poput putnih pegli, kuvala za vodu i produžnih kablova sa zaštitom od viskog napona obično su zabranjene.
4. Ignorisanje aplikacije kruzing kompanije
Većina velikih kruzing kompanija danas nudi mobilne aplikacije koje su neophodne dok ste na brodu.
Te aplikacije vam omogućavaju da pogledate dnevni raspored, rezervišete mjesto za obroke, zakažete aktivnosti, pratite svoj račun na brodu, a ponekad čak i otključate vrata kabine.
Preuzmite i ulogujte se u aplikaciju prije nego što stignete u luku. Pristup internetu može biti ograničen na moru, ali većina aplikacija funkcioniše preko interne mreže broda, bez potrebe da kupujete skupi internet paket.
5. Automatska kupovina „paketa“ pića
Sve kruzing kompanije široko promovišu uzimanje paketa pića, što može djelovati kao dobra ponuda.
Međutim, oni nisu uvijek najbolji finansijski izbor.
Cijena ovih paketa varira u zavisnosti od kompanije i rute. U mnogim slučajevima, potrebno je da dnevno popijete veliki broj alkoholnih pića da bi se isplatilo.
Uzmite u obzir svoje uobičajene navike u pijenju, koliko dana ćete provesti na moru, kojim danima ćete vjerovatno piti više, i koja pića su već uključena u cijenu karte.
Neki paketi takođe uključuju bezalkoholna pića, specijalne kafe i flaširanu vodu, što može povećati vrijednost za neke putnike.
6. Konzumiranje svih obroka u bifeu
Bife restorani su praktični, ali oslanjanje isključivo na njih znači da propuštate vrhunska gastronomska iskustva.
Većina kruzing kompanija nudi trpezarije sa uslugom za stolom, menijima sa više jela i često hranom višeg kvaliteta.
Ovi obroci su uključeni u cijenu i mogu pružiti opuštenije i prijatnije iskustvo obroka. U nekim slučajevima nije ograničeno da poručite samo jedno predjelo ili glavno jelo.
Ne zaboravite da su trpezarije obično otvorene i za doručak, a često i za ručak tokom dana na moru. Atmosfera u njima je često mnogo mirniji način da počnete dan nego gužva na doručku u bifeu.
7. Rezervisanje izleta u svakom pristaništu
Kruzing kompanije nude širok spektar izleta na kopnu. Ali često po višim cijenama.
Iako ovo može biti praktično u komplikovanim ili udaljenim destinacijama – nije za svako pristanište neophodno uzimati vođene ture.
Istražite svoje destinacije unaprijed.
U nekim slučajevima, atrakcije su na pješačkoj udaljenosti ili se lako mogu stići javnim prevozom, taksijem ili lokalnim turističkim autobusom. Možete isplanirati svoj dan na kopnu za znatno manji trošak.
8. Nepraćenje troškova na brodu
Iako je mnogo toga na krstarenju uključeno u cijenu karte, dodaci mogu brzo da se saberu.
To uključuje specijalne restorane, pića, spa tretmane, pristup WiFi mreži, usluge pranja veša i napojnice.
Većina kruzing kompanija omogućava praćenje troškova putem aplikacije ili televizora u kabini.
Redovno provjeravajte svoj račun kako bi izbjegli neprijatna iznenađenja na kraju putovanja i da bi na vrijeme uočili eventualne greške u naplati.
9. Propuštanje promocija i popusta na dane kada je brod u luci
Kruzing kompanije često imaju posebne ponude za spa tretmane, časove fitnesa i specijalne restorane.
Međutim, ove ponude su često dostupne na dane kada brod pristaje u luku, kada je većina putnika na kopnu.
Ako vas zanima neka ekskluzivnija usluga, provjerite promocije na dan ukrcavanja ili u periodima manje gužve. Rezervacija masaže ili večere na dan kada je brod u pristaništu može uštedjeti novac i omogućiti mirnije iskustvo.
10. Pretrpavanje rasporeda
Sa toliko dešavanja, od predstava i kvizova do tobogana i degustacija vina, lako je da pretrpate raspored.
Mnogi putnici koji prvi put idu prave grešku pokušavajući da prisustvuju svakom događaju i jedu u svakom restoranu, da bi se već na pola puta iscrpjeli.
Zlatno pravilo je da idete polako i odmjereno.
Ako vam određeno pristanište ne djeluje interesantno, razmislite da ostanete na brodu i uživate u mirnijoj atmosferi.
Sporiji tempo vam omogućava da zaista cijenite iskustvo krstarenja, umjesto da žurite kroz njega.
Krstarenje može biti opuštajući i prijatan način putovanja, ali samo ako ga dobro isplanirate.
Izbjegavanjem ovih čestih grešaka bićete bolje pripremljen da uživate u vremenu na moru i maksimalno iskoristite svoje prvo krstarenje.
David Nikel, saradnik Forbesa
Avoid These 10 Rookie Mistakes On Your First Cruise