Kako da zaštitimo kosu i kožu od vrelih ljetnjih dana

LIFESTYLE Forbes Srbija 12. avg 2024. 23:29
featured image

12. avg 2024. 23:29

Ljeto donosi šansu za uživanje na suncu, a uz to i sjajan, bronzani ten. Međutim, sunce, slana voda i pijesak predstavljaju poseban izazov za očuvanje zdrave kože, ali i kose. Visoke temperature i intenzivni UV zraci mogu da stvore neželjene efekte.

A kako da te neželjene efekte spriječimo i koji su savjeti za njegu, razgovarali smo sa stručnjacima.

Efekti zračenja i prevencija

Dermatološkinja Milena Radojević u razgovoru za Forbes Srbija objašnjava da efekti sunčevih zraka na našu kožu mogu biti višestruki. Oni, navodi, nisu uvijek nužno negativni.

„Opšte je poznato da je sunčevo zračenje ključno za sintezu vitamina D u našem organizmu, što je veoma bitno za cjelokupno zdravlje organizma. Međutim, moramo uvijek imati u vidu i štetne efekte tog zračenja. Prije svega, tu se podrazumevaju efekti na prevremeno starenje kože, pojavu hiperpigmentacija, zatim smanjenje odbrambenih sposobnosti kože, i kao najznačajnije izdvajamo efekat UV zračenja na pojavu melanoma i drugih karcinoma kože“, kaže Milena.

Najčešći savjet za prevenciju je jasan – izbjegavajte izloženost direktnom sunčevom zračenju u najtoplijem dijelu dana, od 10 do 17 časova, ali i koristite adekvatnu zaštitu.

„Tu je i nošenje odgovarajuće garderobe, koja je potpuno adekvatna zaštita od sunca, šešira sa širokim obodom, kao i naočara za sunce, jer ne smijemo zaboraviti da i oko treba zaštititi. Apsolutni imperativ u pravilnoj zaštiti je i redovna primjena antisolarnih krema sa visokim SPF-om (najčešće 50)“, objašnjava Milena.

Kako nanijeti kremu

Ona dodaje i da takve kreme sadrže adekvatne filere koji ili mehanički reflektuju UV zrake sa površine naše kože ili ih prevode u bezbjedne forme energije. Takođe, ključ je i u pravilnom nanošenju koje podrazumijeva da se krema u odgovarajućem sloju nanese na kožu koja je izložena suncu, tridesetak minuta prije boravka na otvorenom, a potom je potrebno da se doda novi sloj na svakih dva sata.

„Treba uzeti u obzir i aktivnosti koje ćemo obavljati, te ukoliko je u pitanju plivanje ili fizičke aktivnosti koje dovode do pojačanog znojenja, to onda podrazumijeva i češću primjenu krema sa zaštitnim faktorom“, kaže ona.

Foto: Shutterstock

Sada su, kaže, sve prisutnije i specijalizovane majice i kupaći kostimi koji su pravljeni od specijalnih tkanina koje ne dozvoljavaju UV zracima da dopru do naše kože, te predstavljaju odličnu zaštitu, naročito tokom plivanja ili boravka u vodi.

Jedna od uloga kože je, kaže, i termoregulacija, odnosno održavanje adekvatne temperature organizma, te je preporuka da se njega kože prilagodi tim okolnostima, a da zaštita od sunčevog zračenja predstavlja i dio redovne njege.

„To podrazumijeva primjenu preparata za njegu kože laganijih tekstura bilo da su to laganije kreme, fluidi ili gel-kreme. Ukoliko imate neki od kožnih problema koji zahtijevaju terapiju, bilo da su u pitanju akne, rozacea ili bilo koja druga dermatoza, nikako nemojte prekidati propisanu terapiju. Eventualno se ona može prilagoditi u dogovoru sa dermatologom.

Ukoliko dođe do opekotina, najvažnije je, objašnjava, da se koža dodatno ne traumatizuje daljim sunčanjem, te je važno zaštititi je, rashladiti se i nanijeti nešto od preparata za poslije sunčanja.

„Ti preparati najčešće u sebi sadrže aloe veru, vitamin E, hijaluronsku kiselinu i druge komponente koje umiruju i hidriraju kožu. Ukoliko je došlo do zahvatanja velike površine kože opekotinama jačeg stepena, sa pojavom plikova, onda je definitivno savjet potražiti pomoć ljekara“, zaključuje ona.

Hidrirati kožu

Influenserka Jelena Pantelić koja na svom instagram profilu Biosskin dijeli preporuke za njegu kože i kose, kaže za Forbes Srbija da se nedovoljna pažnja posvećuje njezi kože tokom ljeta, a sa nama je podijelila na koje preparate, pored SPF-a, najviše treba obratiti pažnju.

„Što se tiče samih sastojaka koje treba da pronađete u kremama tokom toplih, ljetnjih dana, definitivno su sastojci koji umiruju i hidriraju kožu: hijaluronska kisjelina, ceramidi, skvalan, centela, aloe vera, niacinamid, pantenol. A lagana garderoba, naočare i šeširići uvijek su pravi izbor kao dodatna zaštita od sunca“, kaže Jelena.

Ona ističe da se njena ljetnja rutina njege kože bazira na jednostavnosti i hidrataciji. Dobar hidrirajući i umirujući serum, krema lagane gel teksture i SPF50.

„Double cleansing, lagane teksture seruma i kreme i obavezno SPF. Veoma mi je važno da čistači kojima se umivam budu njegujući i hidrirajući, a kako mi se koža više masti ljeti, često koristim i maske na bazi gline za dodatno čišćenje pora“, kaže Jelena.

Jelena Pantelić, Foto: Privatna arhiva

„Morska so i pijesak nisu najbolji prijatelji“

Koliko god proizvoda isprobala, kaže da uvijek postoje oni koji je oduševe u skinker svijetu. Trenutno, najspecifičniji koji mogu da upotpune rutinu i učine kožu čistijom, svežijom i blistavijom, ali ujedno i da je umire i pruže antiejdž efekat, su proizvodi koji su, kako kaže „neopravdano zanemareni“ – tonici/toneri za kožu.

Ona naglašava i da morska so i pijesak nisu naši najbolji prijatelji, naročito kada se udruže sa suncem, jer koža postaje suva, iziritirana, perutava i crvena. Međutim, to ne mora uvijek da bude slučaj.

„Prije svega je važno da i prije samog ulaska u morsku vodu, kožu dubinski hidriramo i dobro zaštitimo SPF-om, jer je tako štitimo od prodora soli, isušivanja i oštećenja, a tuširanje je obavezno nakon svakog izlaska iz vode. Najbolji načini za hidrataciju nakon izlaganja suncu i morskoj vodi su definitivno proizvodi na bazi hijaluronske kiseline, ceramida, ulja kao što su jojoba, argan ši puter, niacinamid, kao i unošenje dovoljne količine tečnosti“, objašnjava ona.

Na temu uticaja morske soli i pijeska na kožu, osvrnula se i dermatološkinja Milena koja za Forbes Srbija kaže da su efekti veliki budući da dovode do pojačanog gubitka vode, pri čemu se kao posljedica toga javlja dehidratacija kože.

„Izloženost kože prašini iz pijeska i nečistoćama iz morske vode mogu da dovedu do zapušenja pora sa posljedičnim nastankom akni i komedona, kao i potencijalnih bakterijskih infekcija. Htjela bih da naglasim da kombinovano djelovanje morske soli i pijeska na našoj koži mogu dovesti i do iritacije kože, što je naročito bitno za osobe koje imaju reaktivnu kožu ili atopijski dermatitis, jer se povećava mogućnost za dodatne iritacije i pojačanu osjetljivost kože na štetne efekte UV zračenja“, objašnjava Milena.

Milena kaže i da hidratacija počinje iznutra, što podrazumijeva konzumiranje adekvatne količine vode. Nije pametno ni koristiti previše preparata za njegu, kao ni previše gustih tekstura, jer dovode do pojave kožnog problema poznatijeg kao pomada akne.

A kako sunce utiče na kosu?

Kada je riječ o kosi, frizerka Ivana Imbronjev iz frizerskog salona Studio Ivana Kika preporučuje da se prije odlaska na more uradi obavezan dubinski tretman koji hidrira kosu, revitalizuje i štiti od UV zraka.

„Tretman prije odlaska na more je tretman koji dubinski hidrira kosu, vraća vitalnost i štiti od UV zraka. Kod nas u salonu se to zove koktel. A tretmane koje savjetujem za redovno njegovanje su detoks i celulla made, s tim da se svakom klijentu pristupa individualno pa mu preporučujemo tretman koji u tom trenutku odgovara potrebama kose“, objašnjava ona.

Ivana dodaje i da poslije izlaska iz mora hlor i so treba da se dobro isperu pod mlazom vode, a nakon toga treba naprskati ulje za zaštitu i nanijeti mleko. Osim toga, kosu konstantno treba štiti šeširom, a pri odlasku u smještaj podrazumijeva se pranje.

„Savjetujem i kolekciju namijenjenu za ljeto – šampon koji nježno čisti kosu od soli i hlora, regenerator sa UV filterima, kao i ulje ili mlijeko koje će ići sa vama na plažu“, kaže Ivana.

Sa ovim slaže se i influenserka Jelena koja koristi šampone bez sulfata kako kosu ne bi dodatno stresirala i isušivala, a sve češće koristi hidrirajuće maske.

„Obavezni su mi i UV zaštita kose, ulja za njegu nakon pranja, leave in proizvodi. Fen i ostale toplotne uređaje za stilizovanje skoro i da ne koristim, već pustim da prirodan, topao vazduh učini svoje. A kako mi je kosa veoma duga, tokom dana je uglavnom držim u niskoj pletenici, a noću u visokoj punđi“, objašnjava.

Od specifičnih proizvoda za njegu istakla bi leave in proizvode, bilo da je riječ o kremi, serumu ili spreju, jer sadrži sastojke za zaštitu od toplote i anti frizz efekat.

„Složiće se svaka žena da je uzaludno sve ukoliko kosa nije zaštićena, kada je neposlušna i kada ne želi da sarađuje tokom stilizovanja“, zaključuje ona.

Hristina Kovačević, Forbes Srbija