Plutajući grad samo za milijardere: Najbogatiji kupuju stan na brodu
Zamislite da na pitanje gdje stanujete, odgovorite – na brodu. Ono nije u statistici nemogućih pitanja, jer postoje stanovnici koji zaista žive na brodu, i to ne bilo kakvom, već ultra luksuznom. The World (Svijet) je najveća privatna jahta za stanovanje na zemlji, a u čijoj ljepoti i raskoši uživa 1 posto svjetske populacije, petpostavljate – najimućnije.
Brod „Svijet“ je porinut prvi put u okean 2002 godine. Njegove performanse su zadivljujuće, od sigurnosti plovidbe do stila. Sve što u njemu vidite i što je vezano za njega predstavlja vrhunac udobnosti, sofisticiranosti, i brojnih drugih pogodnosti. Kada je lansiran, predstavio je životni stil rezidencijalne luksuzne avanture koja je prije bila nezamisliva.
Na brodu živi oko 200 stanovnika
Na brodu postoji 165 rezidencija i obično na njemu živi oko 200 stanovnika. Brod ima veličinu i snagu za udobnu prekookeansku plovodbu (čak i polarna istraživanja), dok je istovremeno dovoljno malen za pristajanje u rijetko posjećenim lukama, koje su nedostupne masovnim kruzerima i krstarenjima.
Većina stanovnika na brodu „Svijet“ koristi svoj stan kao neku vrstu kuće za odmor. U svom vlasništvu sigurno imaju više rezidencija u više zemalja.
Da biste kupili stan na brodu, morate imati pozivnicu, što znači da vas za kupovinu treba predložiti, odnosno nominovati postojeći vlasnik stana na brodu. Neto vrijednost koju biste trebali posjedovati je 10 miliona dolara.
Piter Antonući (Peter Antonucci) je penzonisani advokat koji je pet godina živio na brodu. Naravno, nije svih pet proveo na vodi, jer u slučaju da je brod prolazio rutama po Evropi Antonucci bi redovno dolazio i odlazio, uživajući u luksuzu The World-a svaki drugi vikend, a u međuvremenu bi odlazio kući u Njujork.
Ukoliko bi brod plovio dalekim rutama, poput Sejšela, Australije ili drugih dalekih i egzotičnh destinacija, on i supruga bi se duže zadržavali na brodu, gdje su ih nerijetko posjećivala i njihova djeca.
„Nekoliko puta sam s ovim brodom oplovio svijet, vidio sam što sam želio vidjeti, jer sam želio u životu probati nešto novo“, ispričao je za CNN Travel Antonucci, koji je nakon što se vratio životu na kopnu pregledao dnevnike koje je pisao na brodu i zaključio da je atmosfera “country club i sestrinstvo“ savršena inspiracija za fikciju, te je napisao tri romana.
Antonucci je svoj prvi stan na brodu kupio za oko 1,6 miliona dolara.
Tokom pet godina života na brodu, bio je vlasnik četiri stana, te su ga koštali oko četiri miliona dolara. Jedan koji bi bio prazan ostavljao je za prijatelje koje bi kao goste pozvao na brod.
Stanovnici svake tri godine renoviraju stan
Zanimljivo za brod „Svijet“ je to što njegovi stanovnici stan mogu renovirati i urediti prema vlastitoj želji. Svaka promjena mora proći odobrenje i detaljno planiranje.
Svaka od 165 rezidencija na brodu „The World“ u privatnom je vlasništvu, i odaju dojam izuzetno luksuzne kuće. Od elegantnih studija do golemih Ocean rezidencija sa dvije ili tri spavaće sobe i prostranim prostorima za zabavu.
Od aktivnosti na brodu stanovnici mogu uživati u igranju golfa, vožnji kajaka u brodskoj marini, prijateljskoj utakmici tenisa ili kriketa ili jednostavno šetnji.
„Naši stanovnici zajednički su vlasnici broda i neprestano ulažu u održavanje i poboljšanje svakog aspekta njegovih zajedničkih prostora kao i svojih privatnih domova na brodu. Svake tri godine, ‘The World’ ulazi u veliki suvi dok, kako bi uradio opsežna renoviranja i redizajn restorana, salona i drugih sadržaja broda“, navodi se u službenom opisu „Svijeta“.
Ukoliko ovakvo nesvakidašnje iskustvo stanovanja budi vašu znatiželju, na ovom brodu možete isprobati probni period stanovanja i biti potencijalni rezident.
Upravo to su učinili Antonući i njegova supruga, kada su se ukrcali na brod u Belizeu, odakle su zaplovili Panamskim kanalom na probno putovanje.
“Kada sam prvi put ušao, mislio sam da je smiješno skupo. Nisam mogao vjerovati da stanovi koštaju toliko. Nisam mogao vjerovati da su troškovi održavanja toliki i nisam mogao zamisliti zašto bi iko to radio. Ali, već drugog dana sam pitao: Koliko stanova imate na raspolaganju i kada se mogu prijaviti?“, sjeća se on i hvali posadu broda kao njegovu najveću vrijednost jer su obučeni tako da mogu predvidjeti svaku potrebu stanovnika.
Kako se planira put kojim će stanovnici ploviti, pitanje je od milion dolara. Jer, svi njegovi stanovnici su prebogati ljudi i svaki od njih ima svoje mišljenje i ubjeđenje da je u pravu u vezi neke stvari, pa tako i određivanja rute. Zašto jednostavno ne kupe jahtu i plove svijetom?
„Nautičar sam cijeli život. Razlog zašto biste išli na ‘The World’ je da se ne morate baviti zapošljavanjem posade, smišljanjem gdje kupiti gorivo, ispisivanjem čekova za svaku sitnicu. Svake godine samo napišete jedan veliki debeli ček. I sve je sređeno”, kaže on.
A kake su zabave bile na brodu, prisjetio se za CNN Travel nekadašnji stanovnik „Svijeta“.
Iako su djeca dobro došla na brod, kaže on, mnoge ponude na brodu namijenjene su odraslima, kao što su: teniski teren pune veličine, veliki spa i fitness centar. Na brodu se nalazi i opsežna zbirka vina.
“Puno se pije, puno se tulumari. I to je zabavno”, kaže on.
Život na brodu zasigurno je zanimljiv, a stan na „Svijetu“ bez sumnje najneobičniji dom koji ćete ikada posjedovati. Pitanje je samo koliko ste spremni da probate ovo iskustvo i postanete rezident luksuznog doma na vodi.
Amela Keserović Polić, Forbes BiH