Najveća jahta-parobrod ide na aukciju, početna cijena pola miliona eura

Najveća jahta-parobrod izgrađena u Americi, 78-metarski SS Delphine uskoro će se naći na aukciji.
Riječ je o brodu izgrađenom 1921. godine za Horasa Dodža (Horace Dodge), suosnivača automobilske kompanije Dodž (Dodge). Izgradilo ga je tada renomirano detroitsko brodogradilište Great Lakes Engineering Works, a Dodž ga je nazvao po svojoj jedinoj kćeri Delfin (Delphine). U vrijeme gradnje bio je najveća jahta izgrađena u SAD-u prema broju bruto-registarskih tona, a još je najveća jahta-parobrod ikad izgrađena u SAD-u.
Horas Dodž nije doživio porinuće svoje jahte
Megayacht News navodi da je to bila treća jahta koju je naručio Horas Dodž, ali njeno porinuće nažalost nije dočekao. Preminuo je četiri mjeseca prije njega od pandemije gripe, ali njegova porodica krstarila je njom po Velikim jezerima, duž istočne obale do Kariba, Havaja i pacifičkih ostrva kad god su imali priliku.
Dodž je lično dizajnirao pogonski sistem jahte koji je uključivao tri Babcock & Wilcox kotla koji su pokretali dva motora s četvorostrukom ekspanzijom od 1500 konjskih snaga. Troškovi njene gradnje iznosili su tada visokih dva miliona dolara. Ima deset ekstravagantnih kabina, muzičku sobu s orguljama vrijednim 60.000 dolara, kartašku sobu, veliku trpezariju za 77 osoba, tursko kupatilo i frizerski salon. Sve je to čini oličenjem glamura istočne obale 1920-ih.



Od potonuća preko drugog svjetskog rata do obnove i čartera
U Njujorku ju je zahvatio požar 1926. godine, nakon čega je i potonula. Ali, porodica Dodž naručila je njeno izvlačenje i popravak uz izradu novog interijera iz trgovine Tifani (Tiffany).
Za vrijeme drugog svjetskog rata poslužila je mornarici, a nakon toga je ponovo bila u rukama porodive Dodž do 1967. godine kad je doniraju. Tada je bila ponešto zapuštena, ali i dalje ispravna. Evropska kruzing kompanija kupuje je 1990. godine, ali tek sedam godina kasnije spašava je džins mogul Žak Bruinogi (Jacques Bruynooghe). On naručuje šestogodišnju restauraciju vrijednu 45 miliona eura, nakon čega dobija nekadašnji sjaj. Kuma prilikom ponovnog krštenja broda bila je princeza Stefani (Stephanie) od Monaka.
Sljedećih godina koristi se u čarteru po tjednoj cijeni od 470.000 dolara. Sljedeći vlasnici kupuju je 2015. godine, ali ostaje na čarter tržištu. U kabine može primiti 26 gostiju, odnosno 100 ljudi u slučaju da se događaj na njoj organizuje u luci.
Početna cijena na aukciji 5. februara iznosiće 500.000 eura i po njoj će se moći i preuzeti ako ne bude viših ponuda. Organizovao ju je francuski sud, jer trenutni vlasnik nije platio brodogradilištu.
Bojan Bajgorić Šantić, Forbes Hrvatska