U Crnoj Gori trenutno ima deset privatnih škola – licencu dobila i Gimnazija Podgorica
U Crnoj Gori trenutno ima deset privatnih škola, pokazuju podaci koje je Forbes Crna Gora dobio od Ministarstva prosvjete i nauke. Od toga su tri za osnovno obrazovanje, četiri za osnovno i srednje i tri za srednje obrazovanje.
Najviše privatnih škola je u Podgorici, šest, a po jedna u Budvi, Herceg Novom, Kotoru i Tivtu.
U Podgorici radi jedna privatna škola za osnovno obrazovanje, Francuska evropska škola, a ostalih pet su za osnovno i srednje obrazovanje – Obrazovni centar ,,QSI International School of Montenegro“, United Kids International, Gimnazija ,,Sveti Sava“, Umjetnička škola osnovnog i srednjeg muzičkog obrazovanja za talente ,,Andre Navara“ i Gimnazija Podgorica, koja je licencu dobila nedavno.
Francuska evropska škola u Podgorici (EFEP) osnovana je 2018. godine na inicijativu Ambasade Francuske u Crnoj Gori. EFEP je, kako piše na njihovom sajtu, dio mreže francuskih škola koje su namijenjene djeci svih nacionalnosti, uzrasta od 2 do 18 godina. Program koji se primjenjuje u školi je u potpunosti u skladu sa programom Ministarstva nacionalnog obrazovanja Francuske.
Osnivači škole su, prema podacima iz Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), NVO Prijatelji francuske škole u Podgorici.
Iz Francuske evropske škole su za Forbes Crna Gora rekli da su otvoreni za djecu svih nacionalnosti.
„Ovo je privatna obrazovna ustanova za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje. Školu pohađa oko 100 đaka. Školarina se kreće između 4.000 i 6.500 eura“, kazali su.
The International School of Podgorica – United Kids International Montenegro je prva Pearson Edexcel internacionalna škola u Crnoj Gori, a jedina britanska internacionalna škola u Podgorici, rekli su za Forbes Crna Gora iz te škole.
„Mi smo takođe jedina internacionalna škola u Podgorici koja je obavezno nošenje uniformi uvela od septembra 2023. godine“, kazali su i dodali da su za sljedeću školsku godinu upisali 250 učenika iz 32 države.
Učenici uzrasta od 3 do 18 godina plaćaju školarinu od 6.000 do 12.000 eura na godišnjem nivou, zavisno od uzrasta.
„Tu je uključen sav školski materijal, topli ručak i korišćenje interaktivnih školskih sredstava. Na društvenim mrežama redovno prikazujemo školske aktivnosti i dešavanja“, naveli su iz škole, čiji je vlasnik prema podacima CRPS, Manny Azar.
Obrazovni centar ,,QSI International School of Montenegro“ je, kako piše na njihovom sajtu, neprofitna institucija koja koristi američki, međunarodni model obrazovanja. Osnovana je 2006. godine u Podgorici.
„Pruža visokokvalitetno obrazovanje na engleskom jeziku za predškolske, osnovne i srednjoškolske učenike do mature. Primarni cilj škole je zadovoljavanje potreba djece stranih državljana koji žive u Podgorici i kojima je potrebno ovakvo obrazovanje kako bi sa minimalnim problemima prilagođavanja nastavili svoje obrazovanje u matičnim zemljama po povratku“, piše na sajtu škole.
Nijesu odgovorili na pitanja Forbesa o školarini i broju učenika. Vlasnik škole je kompanija QSI Asia limited.
Gimnazija „Sveti Sava“ osnovana je 2022. godine kao srednja vjerska škola. Prva generacija đaka upisana je školske 2023/24. godine.
„Naša ustanova radi po programu opštih gimnazija koji je odobrio Nacionalni savjet za obrazovanje na osnovu mišljenja Zavoda za školstvo i po licenci dobijenoj od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta“, piše na sajtu Gimnazije čiji je osnivač Mitropolija crnogorsko-primorska.
Nijesu odgovorili na pitanja Forbesa o iznosu školarine i broju učenika.
JU Umjetnička škola osnovnog i srednjeg muzičkog obrazovanja za talente Andre Navarra osnovana je 1992. godine kao osnovna škola, a 1999. godine kao srednja muzička škola u Podgorici. Školu su 1992. osnovali u mješovitoj svojini Vlada Crne Gore, Ministarstvo prosvjete i nauke i profesor Aleksa Asanović koji je dao porodičnu kuću i opremu na besplatno korišćenje.
Iz škole nijesu odgovorili koliko imaju učenika i koliko iznosi godišnja školarina.
Na ta pitanja nijesu odgovorili ni iz Gimnazije Podgorica koja je licencu dobila 20. juna ove godine. Kako piše u rješenju, licenca za rad je izdata za upis najviše 20 učenika.
Na sajtu Centralnog registra privrednih subjekata nema podataka o novoj školi.
Kako su „Vijesti“ objavile krajem maja, osnivač privatne škole je “fizičko lice, a sjedište je u podgoričkom naselju Tološi”.
U Budvi, Tivtu i Kotoru po jedna privatna škola
Privatna škola Adriatic College otvorena je u Budvi 2014. godine.
Na sajtu škole piše da u 2024. godini Adriatic college već ima više od 400 učenika „i to – nije granica“.
„Škola nastavlja razvijati programe, usavršavati i dopunjavati nastavne planove, tražiti i zapošljavati najbolje pedagoge. Adriatic College – najveća privatna škola u Crnoj Gori, koja iz godine u godinu potvrđuje svoje liderske pozicije, jačajući svoje mjesto u obrazovnom sistemu Crne Gore i zemalja Balkanskog regiona“, navedeno je u sajtu.
Na sajtu škole se mogu naći i podaci o školarinama, tako ona iznosi od 5.600 eura do 14.000 u zavisnosti od uzrasta i programa.
Vlasnici škole su, prema podacima CRPS, Milan Komljenović (60 odsto) i Tatiana Tsoi (40 odsto).
Boka School International ima međunarodno akreditovani predškolski i program osnovne škole i nalazi se u rizortu Portonovi kod Herceg Novog. Vlasnik škole je preduzeće Boka school international, u vlasništvu Ivane Helgesen (70 odsto) i Jelene Vučetić (30 odsto).
British International School Arcadia Academy je britanska međunarodna škola za dječake i djevojčice uzrasta od 3-18 godina. Nalazi se u Kotoru i, kako se navodi na sajtu škole, je prva i jedina Cambridge International škola u Crnoj Gori i punopravni član COBIS (Council of British International Schools).
Osnivač škole je kompanija Arcadia academy limited, registrovana u Londonu.
Obrazovni centar Knightsbridge Schools Montenegro otvoren je 2010. godine u Tivtu. Vlasnici su kompanije Adriatic Marinas (36,6 odsto) i Knightsbridge schools international Malta limited (63,4 odsto).
Školu može da otvori domaće i strano pravno ili fizičko lice
Iz Ministarstva prosvjete su za Forbes magazin rekli da privatnu obrazovno-vaspitnu ustanovu može da osnuje domaće i strano pravno ili fizičko lice.
„Sadržaj i postupak donošenja obrazovnog programa u privatnoj ustanovi određuje se aktom o osnivanju ustanove. Obrazovni program koji izvodi privatna ustanova, prema posebnim pedagoškim načelima, dobija javnu važnost kada Nacionalni savjet utvrdi da je priznat od strane odgovarajućeg međunarodnog udruženja i da obezbjeđuje minimalna znanja koja omogućavaju uspješan završetak obrazovanja“, rekli su.
Uslovi za osnivanje i rad ustanova iz oblasti obrazovanja propisani su Opštim zakonom o obrazovanju i vaspitanju i Zakonim o osnovnom obrazovanju i vaspitanju.
Pored uslova koji su propisani navedenim zakonima, naophodno je ispuniti i uslove utvrđene Pravilnikom o bližim uslovima za osnivanje ustanova u oblasti obrazovanja i vaspitanja.
Uz zahtjev za izdavanje licence za rad, Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija potrebno je dostaviti i:
- akt o osnivanju u skladu sa čl. 23, 44 i 45 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju;
- statut;
- dokaz da postoji dovoljan broj učenika;
- dokaz da je donesen, odnosno odobren obrazovni program u skladu sa zakonom, ili je odobren strani obrazovni program;
- dokaz da je obezbijeđen stručni kadar (nastavni i nenastavni);
- dokaz da je obezbijeđen odgovarajući prostor (u vlasništvu ili zakup prostora), nastavna sredstva, oprema i drugo, u skladu sa normativima i standardima;
- dokaz da su obezbijeđena finansijska sredstva za osnivanje i rad;
- dokaz da su obezbijeđeni higijensko-tehnički uslovi u skladu sa posebnim propisima;
- dokaz o obezbijeđenoj finansijskoj garanciji u skladu sa članom 46a Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju.
Prilikom predaje zahtjeva potrebno je uplatiti i administrativnu taksu od 1.000 eura za licenciranje i/ili 500 eura za dopunu licence.
„Ustanova može početi da radi kada Ministarstvo utvrdi da ista ispunjava uslove za osnivanje i donese rješenje o licenciranju“, naveli su iz Ministarstva.
U Luči prije 20 godina školarina bila 5.900 eura
Najpoznatija privatna škola u Podgorici i u Crnoj Gori bila je gimnazija ”Luča” koja je radila samo šest godina. Otvorena je 2004. godine u potpuno renoviranim prostorijama, a osim toga što je riječ o prvoj privatnoj gimnaziji, ostala je upamćena i po godišnjoj školarini od 3.900 do 5.900 eura.
U prvoj generaciji od 30 učenika bio je i sin bivšeg predsjednika države Mila Đukanovića, Blažo Đukanović. Gimnazija je zatvorena u jesen 2010. godine, a dvadesetak đaka bilo je prinuđeno da školovanje nastavi uglavnom u podgoričkoj gimnaziji “Slobodan Škerović”.
Osnivač Luče je bila kompanija “Edu Cons”, koja je osnovana u maju 2004, a suvlasnik je tada bio nekadašnji ministar prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja u Vladi Srbije Mladen Šarčević.