Šta piše u sporazumu sa Arapima koji je Vlada pripremila – zeleno svjetlo za Alabara

BIZNIS Forbes Crna Gora 22. mar 2025. 08:42
featured image

22. mar 2025. 08:42

Vlada Crne Gore pripremila je predlog sporazuma o saradnji sa  Ujedinjenim Arapskim Emiratima kojim je predviđeno unapređenje ekonomske saradnje u oblastima telekomunikacija, vazduhoplovstva, investicija, inftastrukture, izgradnje, trgovine robom i uslugama, turizma, malih i srednjih preduzeća, poljoprivrede, elektronske uprave.

Predviđene su i druge oblasti ekonomske, tehničke i trgovinske saradnje koje će, kako je navedeno, biti uzajamo dogovorene.

„Navedene oblasti saradnje će se konkretizovati kroz posebne protokole, sporazume, programe, aranžmane i/ili različite ugovore između nadležnih organa strana“, piše u predlogu sporazuma koji je juče usvojila Vlada.

Njime se otvara put kompaniji Emmar, Mohameda Alabara (Mohamed Alabbar) da gradi turistički kompleks u Crnoj Gori.

Alabar spreman da uloži 30 milijardi eura

Premijer Milojko Spajić rekao je juče na konferenciji za novinare da je Alabar spreman da uloži do 30 milijardi eura u izgradnju turističkog kompleksa u Ulcinju, koji bi bio namijenjen za turiste iz Zapadne Evrope.

„Ogroman projekat koji je tek na nivou ideje i donio bi benefite Crnoj Gori. Godišnje bismo imali investicije od dvije ili tri milijarde eura, dok bi država imala pola milijarde prihoda po završetku projekta, a Opština Ulcinj 50 do 60 miliona prihoda. Od dana današnjeg država više nikada neće prodavati strateška parčad zemlje, već će uvijek koinvestirati sa najvećim investitorima“, kazao  je Spajić i dodao da bi cijeli proces bio transparentan jer bi se radio putem međudržavnih ugovora.

Naveo je da je sporazumom proširena saradnja među državama, pa će ekonomska saradnja biti i u infrastrukturi, poljoprivredi, inovacijama i finansijama. Ovaj dokument kako je kazao, mora ratifikovati i Skupština.

Najavio je da će 24. marta pozvati sve predsjednike primorskih opština, kako bi se izjasnili da li su zainteresovani za megaprojekte i šta bi mogli da ponude. Dodao je da će isto uraditi i za opštine na sjeveru, pošto su investitori zainteresovani za slična ulaganja i u toj regiji.

Alabar je i predsjednik firme „Eagle Hills Properties“, koja je dala najveće ponude za više kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju, što je izazvalo oštre reakcije dosadašnjih zakupaca iz Ulcinja i lokalne uprave.

Alabar, Foto: Beograd na vodi

Arapskoj kompaniji pripašće devet od 19 kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju za koje je podnijela ponudu ukupno vrijednu oko 1,8 miliona eura.

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobro je tender za zakup ulcinjskih plaža raspisalo 19. februara, rok za dostavljanje ponuda je bio 4. mart, ali je produžen za još sedam dana. Nakon produženja roka Alabar je registrovao svoju kompaniju u Crnoj Gori i javio se na tender za zakup plaža.

Alabar je najavio da će plaže vratiti na korišćenje dosadašnjim zakupcima po istoj cijeni.

Spajić nije potvrdio informaciju koju je iznio poslanik i predsjednik Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmed Zenka, da arapski investitori traže zakup cijele Velike plaže na 99 godina – od Port Milene do ušća Bojane.

Naglasio je da su se sa investitorima i Alabarom upoznali na sastanku Vlada u Dubaiju, da je ideja tek u začetku i da razmatraju da li će uopšte graditi u Crnoj Gori, jer je povoljnu ponudu dala i jedna sjevernoafrička zemlja, odnosno 20 kilometara obale.

Istraživaće konkretne strateške i projekte od javnog interesa

Kao ključni razlozi zaključivanja sporazuma između vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata o ekonomskoj saradnji u predlogu se izdvajaju: preduzimanje neophodnih mjera za jačanje ekonomske saradnje, promovisanje saradnje između malih i srednjih preduzeća, promovisanje povoljne investicione klime, razmjena informacija o ekonomskim programima, promovisanje i razmjene posjeta privrednih delegacija, ohrabrivanje učešća fizičkih i pravnih lica i privatnog sektora na međunarodnim sajmovima i izložbama.

“Prepoznaju se strateški projekti od javnog interesa u smislu da, nakon zajedničkih diskusija o prioritetima ekonomskog razvoja i dobrobiti svojih građana, strane potpisnice mogu identifikovati i istražiti konkretne strateške projekte i projekte od javnog interesa koji se smatraju važnim za postizanje ciljeva Sporazuma“, navedeno je.

Sporazumom je predviđeno i osnivanje Zajedničke ekonomske komisije koje je sastavljeno od predstavnka obje strane, i kada je to potrebno, predstavnika drugih subjekata javnog ili privatnog sektora, koji će koordinirati i promovisati ekonomsku, trgovinsku i tehničku saradanju. Imaće zadatak da prate sprovođenje sporazuma, razvijaju saradnju u oblastima koje su predviđene samim sporazumom, kao i da, u slučaju da se pojave određena ograničenja predlažu rješenja za njegovo prevazilaženje.

Sporazum se zaključuje na period od pet godina i automatski će se obnavljati za uzastopne periode od pet godina, sve dok jedna od strana ne odluči da ga raskine.

“Takođe strane, uz uzajamnu saglasnost, mogu dopunjavati i mijenjati ovaj sporazum u formi posebnih protokola koji će činiti sastavni dio ovog sporazuma“, piše u predlogu.

U uvodu se navodi da je UAE jedan od ključnih stranih investitora u Crnu Goru i ove investicije imaju izuzetnu vrijednost za crnogorsku ekonomiju, “jer afirmišu Crnu Goru kao bezbjednu, stabilnu i atraktivnu destinaciju za ulaganja, ne samo na Balkanu, već i na širem međunarodnom tržištu.

“Osim toga, saradnja se kontinuirano širi na nova područja, uključujući obnovljive izvore energije, razvoj infrastrukturnih projekata, kao i nove oblasti inovacija i tehnologija. Takođe, u sklopu daljeg unapređenja odnosa, prepoznat je značajan potencijal za razvoj saradnje u sektoru saobraćaja, zdravstva, kao i drugih strateških oblasti koje mogu doprinijeti obostranom interesu. Svi ovi napori imaju čvrstu podršku kroz bogatu normativno-pravnu osnovu, koja obuhvata već potpisane sporazume u različitim oblastima“, navedeno je.

Podsjeća se da je do sada između dvije države potpisano 13 sporazuma, a još niz se nalazi u fazi finalizacije, što dodatno potvrđuje duboku predanost država u izgradnji i jačanju međusobnih veza.