Proizvodi od zlata iz EU moći će u Crnu Goru i bez potpune usklađenosti sa domaćim pravilima

BIZNIS Forbes Crna Gora 9. jun 2025. 20:12
featured image

9. jun 2025. 20:12

Nakon pristupanja Evropskoj uniji, Crna Gora će biti u obavezi da prizna predmete od dragocjenih metala koji su zakonito stavljeni na tržište bilo koje druge države članice koje imaju isti nivo zaštite potrošaća – čak i ako ne ispunjavaju u potpunosti sve crnogorske tehničke zahtjeve, saopšteno je danas na  radionici „Princip uzajamnog priznavanja u EU“.

To znači da inspektori više neće zabraniti plasman takvih proizvoda, osim, izuzetno, u slučajevima kada postoji opravdan razlog javnog interesa, poput zaštite potrošača i poštene trgovine, saopštili su organizatori radionice – Zavod za metrologiju i projekat Centar za strateško-pravno savjetovanje za Crnu Goru (PLAC), koji finansira Evropska unija.

Upravo o ovom i drugim ključnim aspektima funkcionisanja jedinstvenog tržišta EU govorilo se na radionici „Princip uzajamnog priznavanja u EU“, koju su organizovali Zavod za metrologiju i projekat Centar za strateško-pravno savjetovanje za Crnu Goru (PLAC), koji finansira Evropska unija.

„Uzajamno priznavanje je temelj funkcionalnog jedinstvenog tržišta EU. Njegova suština je jednostavna: ako je neki proizvod zakonito stavljen na tržište jedne članice EU, on mora imati pravo pristupa tržištima drugih članica. Time se izbjegava dvostruko ispitivanje, nepotrebne dozvole i dodatni troškovi za privredu“, objasnila je Natalija Jovanović, ekspertkinja projekta PLAC.

Za Crnu Goru, kako je dodala, to znači da se mora već sada pripremati administracija, posebno inspekcijske službe u cilju pravilne primjene principa uzajamnog priznavanja proizvoda u oblasti predmeta od dragocjenih metala.

“Važno je znati da se ne radi o snižavanju standarda, već o uzajamnom prihvatanju različitih tehničkih rješenja država članica koja zadovoljavaju isti cilj – zaštitu potrošača i javnog interesa“, rekla je Jovanović.

Foto: Zavod za metrologiju

Tokom predavanja, učesnici su se upoznali sa članovima 34–36 Ugovora o funkcionisanju Evropske unije, Direktivom (EU) 2015/1535, Uredbom (EU) 2019/515, kao i praktičnim koracima koje Crna Gora treba da sprovede kako bi bila spremna za efikasnu primjenu ovih propisa u oblasti predmeta od dragocjenih metala. Obrađeni su i izazovi u praksi, kao i obaveza Crne Gore da u budućnosti uspostavi sistem notifikacije tehničkih propisa prema EU, kako bi se izbjegle barijere za slobodnu trgovinu.

Posebna pažnja posvećena je i praksi Suda pravde EU, uključujući važne presude koje se odnose na uzajamno priznavanje u specifičnoj oblasti predmeta od dragocjenih metala. Na radionici je analizirano kako se pravna tumačenja ovih presuda mogu odraziti na inspekcijski nadzor u Crnoj Gori, kao i koje proceduralne promjene će biti potrebne u budućnosti kako bi se osigurala njihova dosljedna primjena.

Ova radionica predstavlja još jedan korak u jačanju kapaciteta domaćih institucija za primjenu evropskih pravila, posebno u kontekstu priprema za punopravno članstvo Crne Gore u EU, navodi se u saopštenju.