Nekada radio na otkrivanju članova ISIS-a, danas vlasnik startapa koji pomaže policiji

BIZNIS Forbes 16. avg 2024. 07:00
featured image

16. avg 2024. 07:00

Sredinom 2021. godine, Nik Nun (Nick Noone) je u sudnici u okolini zaliva San Francisko svjedočio kao stručni svjedok u suđenju za ubistvo. Softver njegove kompanije, Peregrine, povezao je podatke o lokaciji mobilnih telefona, podatke sa registarskih tablica, istorijske policijske zapise i snimke sa nadzornih kamera kako bi pomogao istražiteljima Policijske uprave San Pabla da povežu više osumnjičenih sa mjestom zločina, predstavljajući dokaze.

Porota je smatrala da su dokazi ubjedljivi. Ubrzo nakon toga, optuženi su dobili dugotrajne zatvorske kazne.

„Peregrine je bio zaista moćan, konkretno za tu tužbu“, prisjetio se načelnik Policijske uprave San Pabla, Brajan Bubar (Brian Bubar).

To je bio uspueh za softver, koji su Nun i suosnivač Ben Rudolf (Ben Rudolph) razvili nakon što su proveli 18 mjeseci unutar Policijske uprave San Pabla. Tamo su radili na velikim slučajevima zajedno sa iskusnim detektivima kako bi naučili kako lokalne policijske stanice mogu bolje da koriste podatke koje imaju za rješavanje zločina.

Iskoristili su to iskustvo za razvoj nečega što je suštinski supermoćan Gugle (Google) za policijske podatke. Unesite ime ili adresu u web aplikaciju, i Peregrine brzo pretražuje sudske zapise, izvještaje o hapšenjima, policijske intervjue, transkripte snimaka sa policijskih kamera – bilo koji policijski podatak – kako bi pronašao podudarnost.

Spojio je podatke koji su bili razbacani u nizu starih i sporih sistema, a učinio ih je dostupnim u jednostavnoj, brzoj aplikaciji koja može da se koristi i putem internet pretraživača.

Jedan od razloga zašto smo zadobili povjerenje ove zajednice je taj što, iako smo autsajderi, ne sjedimo samo u kulama Silicijumske doline
Nik Nun, suosnivač i direktor Peregrine Technologies

Bez mnogo marketinga, glas o Peregrinu i njegovim suosnivačima proširio se među policijskim snagama.

Samo godinu dana prije suđenja, Nun je dao otkaz na izvršnoj poziciji u Palantiru za koji je godinama radio na Bliskom Istoku sa američkom vojskom, koristeći različite obavještajne skupove podataka kako bi pomogao u identifikaciji članova ISIS-a u Siriji.

Ubrzo nakon toga, udružio se sa Rudolfom, bivšim tehnologom pri Agenciji Ujedinjenih nacija za izbeglice, kako bi napravili Peregrine, sa idejom da tehnologiju koju je Palantir koristio za pronalaženje članova ISIS-a donesu lokalnoj policiji i da povežu različite nadzorne sisteme i baze podataka za bržu i bolju policijsku akciju. Povezivanje vojne obavještajne tehnologije sa lokalnim policijskim snagama često izaziva zabrinutost kod boraca za građanska prava.

Šefovi policije odmah su bili impresionirani pristupom suosnivača Peregrina, koji su duboko ušli u policijska odjeljenja kako bi razumjeli njihove potrebe.

„Jedan od razloga zašto smo zadobili poverenje ove zajednice je to što, iako smo autsajderi, ne sjedimo samo u kulama Silicijumske doline”, rekao je Nun (35), tokom dvosatnog intervjua za Forbes u centru Londona ovog maja. Taj način razmišljanja potiče iz vremena kada je boravio na Bliskom Istoku, gdje je naučio da umjesto da „teoretišu o tome šta svijetu treba“, tehnolozi treba direktno da rade na tome.

„Nik zaista ispunjava ono što obećava”, rekla je Morgan Hicig (Morgan Hitzig), koja se pridružila Peregrinu ubrzo nakon povratka iz Avganistana, gdje je pomagala mornarici u povlačenju američkih snaga iz te zemlje 2021. godine.

„On duboko želi da razumije problem koji svaka agencija za sprovođenje zakona rješava“. (Hitcig je napustila kompaniju ranije ove godine kako bi postala investitor u Venrocku).

Do sada, Peregrine je sklopio 57 ugovora sa velikim brojem policijskih odjeljenja i agencija za javnu bezbjednost u SAD-u, od Atlante do Los Anđelesa. Prihod se utrostručio u 2023. godini, sa tri miliona na 10 miliona dolara.

Nun očekuje da će ove godine ponovo utrostručiti prihod na 30 miliona, uz podršku investicija od 60 miliona dolara od firmi poput Frends & Femili Kapital (Friends & Family Capital) i Faunders Fond (Founders Fund) (dvojica njegovih bivših kolega iz Palantira, bivši finansijski direktor Kolin Anderson (Colin Anderson) i bivši inženjer Trej Stivens (Trae Stephens), predvodili su odvojene runde finansiranja).

Nakon najnovije investicije od 30 miliona dolara, vrijednost Peregrin je procijenjen na 360 miliona dolara, a kompanija je uvrštena u Forbes listu startapova vrijednih milijardu dolara za 2024. godinu, na kojoj se nalaze kompanije koje bi mogle da postanu jednorozi.

Uspon u realnom vremenu

Nun, FOTO: CODY PICKENS FOR FORBES

Lokalne policijske stanice koje nemaju dovoljno sredstava rijetko mogu da priušte tehnologiju koju koriste veće agencije. Visokotehnološki nadzorni centri, poznati u industriji kao „centri za borbu protiv kriminala u realnom vremenu“ (RTCC), zahtijevaju skupu hardversku i softversku opremu, zbog čega su uglavnom dostupni većim odjeljenjima. Međutim, tehnologija kompanije Peregrine sada RTCC je pristupačniji i manjim agencijama.

Za Nuna, što su niži troškovi, to je bolje.

„Kad vidim ugovor vrijedan milion dolara, pomislim da je to malo previše”, rekao je. „Naša prosječna vrijednost ugovora je 280.000 dolara godišnje. Ako bi bila niža, bio bih zadovoljan. Imamo klijenta koji sada plaća 32.000 dolara godišnje, i to je bila velika pobjeda”.

To ne znači da dobro opremljena odjeljenja ne prihvataju jeftinije rješenje kompanije Peregrine. U posljednja dva mjeseca, kancelarija šerifa okruga Oranž sklopila je ugovor od 900.000 dolara sa kompanijom Peregrine kako bi pokrenula svoj RTCC.

Krajem jula, policijska uprava Los Anđelesa, jedna od najvećih u zemlji, potpisala je ugovor vrijedan 2,8 miliona dolara sa kompanijom Peregrine kako bi podržala Prodžekt blu lajt (Project Blue Light), inicijativu za borbu protiv organizovanog kriminala u maloprodaji.

Kompanije ove vrste će prirodno imati problema sa zaštitom privatnosti
Beril Lipton, viša istraživačica u Electronic Fortier Foundation (EEF)

Međutim, niži troškovi RTCC-a izazivaju zabrinutost među zagovornicima privatnosti zbog mogućnosti neselektivnog nadzora.

„Svjedoci smo kako mnogo policijskih stanica različitih veličina sada dobija pristup centrima za borbu protiv kriminala u realnom vremenu, što definitivno omogućava znatno širi pristup nadzornim snimcima za neke od ovih manjih odjeljenja koja su ranije smatrala da je to preskupo“, rekla je Beril Lipton (Beryl Lipton), viša istraživačica u Electronic Frontier Foundation (EFF).

„Kompanije ove vrste će prirodno imati problema sa zaštitom privatnosti“.

Lipton prati rast centara za borbu protiv kriminala u realnom vremenu (RTCC) kroz EFF-ov Atlas nadzora, koji pokazuje da danas postoji najmanje 150 RTCC-ova u funkciji. Prema njenim riječima, taj broj je vjerovatno i veći, jer su centri rasli toliko brzo da je teško zadržati tačan broj. I RTCC-ovi i tehnologija kompanije Peregrine može omogućiti „softversko policijsko djelovanje“, koje je dugo kritikovano zbog nepravednog ciljanja siromašnijih, nebjelačkih zajednica, dodala je Lipton.

Kako bi ublažio ove zabrinutosti, Peregrine je angažovao Adama Klajna (Adam Klein), bivšeg predsjednika Odbora za nadzor privatnosti i građanskih sloboda SAD-a, agencije koja je nastojala da osigura da antiteroristički programi NSA, FBI, CIA i DHS nisu neustavni. Kao savjetnik kompanije, Klajn je objasnio zaposlenima Peregrine kako da izbjegnu greške koje su pravile ove tri agencije, kao i kako da kreiraju „arhitekturu“ koja štiti privatnost i građanske slobode u vezi sa prikupljanjem podataka.

„Ako te stvari ne ugradite od samog početka, kasnije će biti veoma teško da to uradite kada nešto pođe po zlu,“ rekao je Klajn za Forbes.

U kompaniji, to se ogleda u stalno ažuriranoj, detaljnoj evidenciji, reviziji i kontrolama pristupa za osjetljivije podatke. Na primjer, kako bi korisnici pretražili lokacije vozila kroz sisteme za očitavanje registarskih tablica, moraju da unesu broj slučaja ili da pruže jasan razlog.

Prepoznavanje lica nije dozvoljeno, nakon slučajeva u kojima je prekomjerno oslanjanje na tu tehnologiju dovelo do pogrešnih hapšenja. Kako bi se pratili znaci zloupotrebe, Peregrine može da generiše grafike o policijskom ponašanju i da nadgleda upotrebu sile kod policajaca. U ugovorima, Peregrine uključuje odjeljak pod nazivom „Zaštita privatnosti i građanskih sloboda“, u kojem podsjeća policiju da su oni čuvari „osjetljivih podataka u ime javnosti“.

Nun ne želi da njegova tehnologija bude samo alat za nadzor. Nakon što je Peregrine pomogao da se osude dva čovjeka osumnjičena za ubistvo, prisjetio se da je pomislio: „To svakako nije pobjeda. Gledate te ljude i razmišljate, ovo su dvije osobe. Šta se desilo? Zašto su oni ovdje? Kako su dospjeli u ovu situaciju? Kako prekinuti lanac kriminala?“

Nun se nada da će Peregrine na kraju pomoći policijskim odjeljenjima i drugim državnim agencijama da se pozabave društvenim problemima koji dovode do kršenja zakona. On želi da proširi set alata na druge lokalne agencije, kako bi mogli da analiziraju urbane podatke i razumiju zašto se kriminal događa na određenom mjestu i u određeno vrijeme.

„Kada djeca izlaze iz škole? Da li su biblioteke otvorene? Šta je zapravo dostupno u tim programima poslije škole? Postoje veoma interesantna pitanja koja grad može postaviti samom sebi“, rekao je.

Thomas Brewter, Forbes

How A Former Palantir Exec Built A Google-Like Surveillance Tool For The Police