Najmlađi vlasnik firme u Srbiji ima dvije godine

Tačno 171 firma u Srbiji u vlasničkoj strukturi ima makar jedno dijete. Podatak sa kraja prošle godine pokazuje da je to tek oko 0,001 odsto svih privrednih društava u Srbiji. Broj maloljetnih suvlasnika je nešto veći. S obzirom na to da u pojedinim firmama dijele vlasništvo sa braćom i sestrama, njih je oko 250.
Mladi vlasnici biznisa, u ubjedljivoj većini slučajeva, u kompaniju su ušli nasljedstvom. Mnogo češće posjeduju tek dio kompanije, dok se svega desetak njih može pohvaliti stoodstotnim vlasništvom. I kada su sami i kada dijele imovinu, ove mlade gazde nemaju prava da poslom upravljaju.
Ova situacija je moguća jer Zakon o privrednim društvima ne predviđa eksplicitno položaj maloljetnika u privrednim društvima. Mogu ih naslijediti ili dobiti na poklon kao i bilo koju drugu imovinu. Zakon je stroži po pitanju preduzetnika, pa tu titulu mogu da imaju samo – sa poslovnom sposobnošću. Ona se, izuzev rijetkih izuzetaka, stiče sa navršenih 18 godina.
Najmlađi u biznisu
Trenutno vjerovatno najmlađi vlasnik firme, tačnije suvlasnik, je jedan dvogodišnji dječak iz Ćuprije. On, njegov petogodišnji brat i mama posjeduju po trećinu firme.
Sljedeći najmlađi vlasnik je trogodišnjak u čijim je rukama firma za prodaju auto-djelova iz Beograda. On posjeduje svih 100 odsto preduzeća. Vlasnik je postao kada je imao tek godinu i po. O firmi vodi računa i njome upravlja odrasli rođak.

Drže svih 100 odsto
Među oko 250 maloljetnih vlasnika i suvlasnika firmi, uspjeli smo da nađemo svega njih devet da posjeduju svih 100 odsto udjela. Pored trogodišnjaka čija se firma bavi auto-djelovima, tu ih je još osam.
Jedan od njih je dvanaestogodišnjak iz Čačka. On je naslijedio, nažalost, rano preminulog vlasnika.
Jedan petogodišnjak vlasnik je ozbiljnog posla sa prihodima od gotovo 20 miliona eura. Moglo bi se reći da je u biznisu već „dugo“ jer je firmu iz okoline Novog Sada dobio kada je imao 3,5 godine. I u ovom slučaju zakonski zastupnik je stariji rođak.
Firma iz okoline Beograda, takođe, ima jednu, maloljetnu vlasnicu, dok je još jedan trogodišnjak sam svoj gazda u kompaniji iz Beograda registrovanoj za konsultantske usluge.
Biznisom prevoza tereta se bavi firma jednog šesnaestogodišnjaka iz Beograda, koji je jedini vlasnik. Na obroncima Zlatibora se nalazi samostalni biznis četrnaestogodišnjaka.
Vlasnik sin bivšeg ministra
Među malim brojem firmi čiji su vlasnici ili suvlasnici maloljetnici, naišli smo i na one koje pripadaju djeci bivših ili sadašnjih funkcionera. Tako je jedna od njih u vlasništvu djeteta bivšeg ministra.
U dvije firme sadašnjeg funkcionera vladajuće stranke, vlasnici su djeca. Do vlasništva ih je dovelo nasljeđe stečeno od bake.
Jedno dijete, više firmi
I među najmlađim vlasnicima srpskih preduzeća ima onih koji su prisutni u više firmi. Baš kao što su bili i njihovi prethodnici. Tako je na prostoru južnog Banata jedan petogodišnjak stekao udjele, doduše manjinske, u tri firme.
Jedan dvanaestogodišnjak posjeduje takođe manjinske udjele u dvije kompanije. Suvlasništvo dijeli sa druga dva starija nasljednika.
U Beogradu jedan osmogodišnjak dijeli po pola dvije firme sa majkom.
Dva brata, šestogodišnjak i desetogodišnjak, vlasnici su po 50 odsto u jednoj novosadskoj firmi, a u drugoj po 25%. Mali Nišlija od 12 godina nije sam svoj gazda, ali ima manjinski udio u čak tri preduzeća.
U tri IT firme suvlasnici su dva brata i sestra – od devet, šest i tri godine. Možda i sad pomalo programiraju, ali zasad to vjerovatno radi neko za njih.
U biznisu sa hranom su druga dva brata, od 14 i 17 godina. Imaju po 25 odsto u dvjema firmama koje trguju poljoprivrednim proizvodima.
Ima i blizanaca među vlasnicima. Bliznakinje od šest godina vlasnice su po 16 odsto firme u Sremu. Brat i sestra blizanci od 10 godina vlasnici su po 17 odsto jedne porodične firme.
Uspješni i neuspješni
Vjerovatno najmlađi vlasnik odnosno suvlasnik u cijeloj priči jeste jedan sedamnaestogodišnjak koji ima udio u poznatoj tekstilnoj grupaciji. On je vlasnik svega 0,01 odsto kompanije.
Ono što je primjetno jeste da u pojedinim firmama čiji su vlasnici maloljetnici, njihovi zastupnici obavljaju dobar posao. Tako je u 2023. jedna od takvih kompanija imala gotovo 34 miliona eura poslovnih prihoda i neto dobit veću od dva miliona.
Međutim, naišli smo i na firme čiji novi vlasnici nisu uspjeli da održe posao na nivou njihovih prethodnika i bore se sa gubicima i blokadama. Iza mnogih od ovih kompanija su bili ljudi čije su se životne, pa i poslovne priče iznenada i prerano zaustavile.
Aleksandra Bulatović, Forbes Srbija