Milijarder iz Dubaija malo nervozan – hoće li dobiti odobrenje za Sunčani Hvar?

BIZNIS Forbes Hrvatska 23. jul 2024. 16:14
featured image

23. jul 2024. 16:14

Agencija za zaštitu tržišne utakmice pokrenula je postupak ocjene dopuštenosti koncentracije kompanija Eagle Hills, Sunčani Hvar te Sunčani Hvar nekretnine. Ocijenili su, naime, da bi preuzimanje Sunčanog Hvara od strane kompanije Eagle Hills u vlasništvu Muhameda Alabara moglo imati “značajan učinak na mjerodavnom tržištu”. Investitor iz UEA već je vlasnik lanca s više od 10 hotela u Dalmaciji koji je preuzeo od Jake Andabaka

U novembru prošle godine, arapski investitor Muhamed Alabar preuzeo je hotelsku kuću Sunčani Hvar. Ova transakcija sada čeka odobrenje Agencije za zaštitu tržišne utakmice (AZTN). Cijeli proces mogao bi potrajati, a čini se da Alabar postaje pomalo nervozan zbog višemjesečne procedure.

Alabar je svjetskoj javnosti poznat kao osnivač Emaar Properties, kompanija koja stoji iza kultnog Burdž kalife u Dubaiju, a hrvatskoj javnosti postao je poznat po svom neuspjelom pokušaju da realizuje projekat poznat kao “zagrebački Menhetn”, u saradnji s bivšim gradonačelnikom Milanom Bandićem. Projekat je obuhvatao izgradnju velikog kongresno-poslovno-stambenog kompleksa na području Velesajma i Hipodroma u Zagrebu.

Rješenje će biti u roku od tri mjeseca

Agencija je 11. jula objavila je da je pokrenula postupak ocjene dopuštenosti koncentracije preduzetnika Eagle Hills i Sunčani Hvar i Sunčani Hvar nekretnine. Naime, ocijenili su da bi preuzimanje Sunčanog Hvara od strane Alabarove kompanije Eagle Hills moglo imati “značajan učinak na mjerodavnom tržištu” i da je s obzirom na to potrebno sprovesti dubinsku pravnu i ekonomsku analizu, te da će rješenje biti doneseno i roku od tri mjeseca.

U ponedjeljak, otprilike 10 dana nakon te AZTN-ove objave, saopštenjem se oglasio i Alabar, u kojem poručuje da “razumije da se radi o dugotrajnom procesu koji zahtijeva strogo pridržavanje propisa, što u potpunosti poštujemo i vjerujemo da ćemo kroz ovaj proces osigurati integritet naše transakcije”. Usput se zahvaljuje Vladi, premijeru i nadležnim ministrima na “konstruktivnom odnosu i otvorenoj saradnji prilikom realizacije dosadašnjih ulaganja”.

Zapravo i ne čudi da AZTN namjerava detaljno analizirati šta će se dogoditi na hotelskom tržištu, ako Alabar preuzme Sunčani Hvar, s obzirom na to da je već od ranije vlasnik lanca s više od 10 hotela u Dalmaciji.

Naime, 2021. godine Albar je od Jake Andabaka kupio 70 posto dionice Sunce hotela koji posluju pod brendom Bluesun. Radi se o hotelskom lancu koji posluje na makarskoj rivijeri, otoku Braču te u Starigradu – Paklenici. imaju 11 hotela na vrhunskim lokacijama, ali i oko 50 posto dionica aerodroma na Braču. Hoteli su im uglavnom kategorije četiri i pet zvjezdica, a u Starigradu imaju i kamping naselja. Alabar je Andabakov paket dionica platio oko 100 miliona eura.

Preuzimanjem Sunčanog Hvara, ako dobije odobrenje, Alabar će se proširiti na jednu od najekskluzivnijih destinacija. U svom portfelju kompanija ima tri luksuzna hotela Amforu, Adrianu i Palace Elisabeth.

Sunce hoteli imaju prihode od 74, Sunčani Hvar 38 miliona eura

Sunce Hoteli, odnosno Bluesun, prošle godine imali su prihode od oko 74 miliona eura i dobit od oko 4,5 miliona. Zapošljavaju oko 890 ljudi. Što se, pak, Sunčanog Hvara tiče, oni su prošlu godinu ostvarili oko 38 miliona eura prihoda, i dobit od oko 5 miliona eura.

Upitali smo AZTN što će se tačno kontrolisati u postupku ocjene koncentracije. Odgovorili su nam da ne komentarišu postupke u toku, ali smo ipak dobili određeno pojašnjenje:

“…analiza će se sastojati u istraživanju hotelskog tržišta u proizvodnom smislu, odnosno obuhvatiće sve proizvode za koje potrošači smatraju da su međusobno zamjenjivi s obzirom na njihove bitne značajke, cijenu ili način upotrebe, odnosno navike potrošača, dok se u određivanja tržišta u geografskom smislu izrađuje analiza svih dimenzija tog tržišta temeljem opštih pokazatelja o tržišnim udjelima među konkurentima na tržištu, domaćim i stranim, kao i pokazatelja o cijenama i razlikama u cijenama”, piše u odgovoru AZTN-a.

Marko Repecki, Forbes Hrvatska