Mask kaže da ne planira da kupi TikTok: Ne gorim od želje

Milijarder i „car“ za unapređenje efikasnosti vlade, Ilon Mask (Elon Musk), rekao je na virtuelnom samitu krajem januara, koji je objavljen na internetu u subotu, da nije zainteresovan za kupovinu TikToka. To je suprotno ranijim izvještajima koji su sugerisali da je Kina zainteresovana da proda ovu aplikaciju izvršnom direktoru Tesle.
Mask je govorio na WELT ekonomskom samitu 28. januara, njemačkoj konferenciji koju organizuje medijski konglomerat Aksel Špringer (AxelSpringer). Naveo je da nije podnio ponudu za kupovinu aplikacije i da „ne gori od želje da preuzme TikTok“.
„Nemam nikakve planove šta bih radio da posjedujem TikTok“, rekao je Mask. Nagovijestio je da da bi mogao da procijeni koliko su algoritmi aplikacije štetni ili korisni.
Twitter kupio zbog slobode govora
Mask je uporedio preuzimanje TikToka sa svojom kupovinom Twittera, koji se sada zove X. Naveo je da smatra da je kupovina Twittera važna jer je želio da „očuva slobodu govora“. Dodao je da nije siguran da se ista logika može primijeniti na TikTok. Jedini razlog za potencijalnu akviziciju bio bi ekonomski.
Međutim, Mask je ranije javno iznosio protivljenje zabrani TikToka u nekoliko objava na društvenim mrežama. Nazvao je suprotnom slobodi govora.

Blumberg (Bloomberg) i Vol strit džurnal (Wall Street journal) su u januaru izvijestili da su kineski zvaničnici razmatrali mogućnost prodaje TikToka Masku kako bi izbjegli zabranu u Sjedinjenim Američkim Državama. Prema Blumbergu, Kina je razmatrala potencijalnu prodaju Masku kao način saradnje sa tada nadolazećom Trampovom administracijom. Jedna od ideja bila je da Maskova kompanija X preuzme vlasništvo nad TikTokom. Međutim, TikTok je demantovao ove izvještaje. Portparol je za više medija izjavio da je ideja o prodaji Masku „čista fikcija“.
Rok za prodaju do aprila
SAD i dalje pokušavaju da postignu dogovor sa Kinom kako bi omogućile da se nastavi korišćenje aplikacije prije isteka roka u aprilu. Nakon što je TikTok privremeno bio nedostupan više od 12 sati u januaru, aplikacija se vratila uz poruku zahvalnosti Trampu za njegove napore – prije nego što je stupio na dužnost – jer je obećao da će produžiti rok za zabranu. Tramp je prvog dana na funkciji potpisao izvršnu naredbu kojom je produžio rok za Bajtdens (ByteDance) da se povuče iz aplikacije za 75 dana. Tramp je kasnije sugerisao da bi SAD i Kina mogli zajednički posjedovati TikTok, iako je takođe zagovarao „licitacioni rat“.
Više strana je izrazilo interesovanje za kupovinu TikToka. To uključuje sudiju iz emisije „Shark Tank“ i investitora Kevina O’Lirija (Kevin O’Leary). On je izjavio da je stavio „na sto“ 20 milijardi dolara zajedno sa milijarderom i osnivačem neprofitne organizacije Project Liberty, Frenkom Mekortom (Frank McCourt).
Najpraćenija Jutjub (YouTube) zvijezda MrBeast, pravog imena Džimi Donaldson (Jimmy Donaldson), takođe je pokazao interesovanje za kupovinu TikToka. On je dio grupe investitora predvođene Džesijem Tinslijem (Jesse Tinsley), osnivačem i direktorom kompanije Employer.com. Tramp je takođe tvrdio da Majkrosoft (Microsoft) pregovara o kupovini aplikacije.
Conor Murray, Forbes
Elon Musk Says He Has No Plans To Buy TikTok