Ko će izmještati korito Ćehotine: Posao dobio konzorcijum iz Srbije

Konzorcijum koji čine preduzeće HSV Vlasotince, beogradski Opticus ing i Kolubara Mionica, izabran je za sprovođenje projekta izmještanja korita rijeke Ćehotine, saopšteno je iz Rudnika uglja Pljevlja.
Konzorcijum je izabrala tenderska komisija, u skladu sa tenderskim pravilima, navodi se u saopštenju.
Međunarodni tender za dio poslova na projektu izmještanja rijeke Ćehotine, u vrijednosti od 16,2 miliona eura bez poreza na dodatu vrijednost (PDV), Rudnik uglja je raspisao krajem prošle godine.
Na konkurs su se prijavlia dva regionalna konzorcijuma.
Višečlana komisija Rudnika uglja obavila je evaluaciju prispjelih ponuda i donijela adekvatnu odluku o rangiranju i izboru ponuđača.
“Komisija je drugoprijavljeni konzorcijum isključila iz postupka javne nabavke zbog nepotpune dokumentacije o ispunjenosti uslova sposobnosti privrednog subjekta koji su predviđeni tenderskom dokumentacijom”, navodi se u saopštenju.
Nije navedeno ime drugog konzorcijuma.
Iz Rudnika uglja su kazali da izabrani konzorcijum predstavlja kompanije sa iskustvom u toj oblasti, koje posljednjih godinu realizuju projekat izgradnje obaloutvrda na rijeci Lim u Beranama i Bijelom Polju, koji je finasirala Svjetska banka (SB).
Šta znamo o članovima konzorcijuma
Prema podacima iz regionalnih registara, koji su dostupni preko platforme BI Consulting, vlasnica preduzeća HSV je Dušica Đokić.
Preduzeće je na kraju 2023. godine imalo poslovne prihode od oko 9,95 miliona eura i neto dobit od oko 898 hiljada eura. Kompanija je u 2023. imala 125 zaposlenih (podataka za 2024. još nema).
Na sajtu preduzeća piše da mu je osnovna djelatnost izgradnja hidrograđevinskih, kao i svih objekata niskogradnje i visokogradnje.
Navodi se da preduzeće posjeduje najmoderniju građevinsku mehanizaciju, kompletno opremljenu radionicu i osoblje za servisiranje građevinskih mašina.
Ističe se da je 2010. godine preduzeće počinje saradnju sa JVP “Srbijavode” i tu saradnju uspješno održava i danas.
Opticus ing je registrovano kao mikro preduzeće, koje je imalo tri zaposlena u 2023. Poslovni prihodi preduzeća u 2023. iznosili su 28 hiljada eura, a neto dobit 2,3 hiljade. Osnivač preduzeća i direktor je Mileta Gajić.
Na sajtu kompanije piše da je dugogodišnji ekskluzivni zastupnik za područje Srbije njemačkog proizvođača geosintetičkih materijala „NAUE GmbH & Co.KG“. i da nabavljaju, isporučuju, pružaju tehničku podršku i ugrađuju sve geosintetičke materijale koji se ugrađuju prilikom izvođenja najrazličitijih projekata.
Preduzeće za projektovanje, inženjering i izvodjenje radova Kolubara iz Mionice na kraju 2023. je imalo poslovni prihod od 5,3 miliona eura i neto dobit od oko 158,6 hiljada eura. Na kraju 2023. je imalo 45 zaposlenih. Osnivači pteduzeća su Miroslav Stefanović, Branislav Čičarević, Aleksandar Đorđević, Dušan Rajnović, Dragan Stefanović i Matija Davidović.
Projekat moraju ranije završiti
Rudnik uglja je saopštio da je projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine od najvećeg državnog značaja, jer bez stabilnog rada Rudnika uglja i Termoelektrane (TE) Pljevlja nema ni energetske stabilnosti Crne Gore.
Zbog toga, kako kažu, očekuju da ubrzo privedu kraju sve tenderske procedure, kako bi navedeni kozorcijum što prije ušao u posao, jer se projekat mora završiti u znatno kraćem roku u koordinaciji sa projektom ekološke rekonstrukcije do kraja građevinske sezone ove godine.
Shodno uslovima, rok izvršenja radova na projektu je 210 dana od uvođenja izvođača radova u posao.
Iz Rudnika uglja su podsjetili da se sa projektom uveliko kasnilo, zbog neadekvatnih odluka u prethodnom periodu i urbanističko-tehničkih uslova iz 2019. godine, po kojima projekat nije mogao biti realizovan.
“Stoga smo ubrzali radove, a po dobijanju dozvole, novi menadžment je krenuo sa radovima i tenderski procedurama kako bi na vrijeme završili ovaj izuzetno važan projekat”, rekli su iz kompanije.
Projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine je podijeljen u tri faze.
Tenderom je predviđeno da kompanija koja bude uvedena u posao obavi, između ostalog, inženjerske i građevinske radove, izgradnju mostova i saobraćajnica, cjevovoda, konstrukcija, komunikacijskih i energetskih vodova, hidrograđevinskih vodova, rječnih zidova i vodnih puteva, te ostalih poslova deifisanih tenderskom dokumentacijom.
Rudnik uglja je, kako je navedeno u saopštenju, prošle godine, u cilju smanjenja troškova projekta, samostalno i uspješno izveo radove u vrijednosti od 2,96 miliona eura.
Ističu da će ova godina biti najteža za Rudnik uglja i elektroenergetski sistem Crne Gore, zbog realizacije dva važna investiciona projekta – izmještanje korita rijeke Ćehotine i ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja, koje treba da bude završena u ovoj godini.
“I pored navedenih izazova, menadžment Rudnika uglja jasno je definisao investicione ciljeve za budući uspješni razvoj kompanije i energetskog sektora”, poručili su iz kompanije.