Gući bilježi pad prihoda: Brigu donosi usporavanje kineskog rasta i – tihi luksuz

BIZNIS Forbes 25. apr 2024. 23:13
featured image

25. apr 2024. 23:13

Francuski konglomerat Kering, vlasnik Gućija /Gucci), Iv San lorana (Yves Saint Laurent), Bottega Veneta i drugih luksuznih marki, izvijestio je u utorak kako mu je prodaja u prvom tromjesečju pala deset posto. Njegova perjanica Gući suočava se s usporavanjem ekonomije na kineskom tržištu i trendovima koji mu ne idu u korist.

Kering je u prvom tromjesečju ostvario prodaju od 4,8 milijardi dolara (4,5 milijardi eura), što je pad od deset posto na godišnem nivou. Prodajni rezultat u skladu je s procjenama analitičara, a grupa predviđa da će joj operativni prihod u prvoj polovini ove godine pasti između 40 i 45 posto.

Gucci, zaslužan za gotovo polovicu Keringove prodaje i više od dvije trećine dobiti, zabilježio je pad prihoda od 18 posto. Prihodi su mu iznosili 2,2 milijarde dolara (2,1 milijardu eura). Na italijansku modnu kuću snažno je uticalo usporavanje ekonomije u azijsko-pacifičkoj regiji.

Kering ostvaruje 35 posto prodaje u Aziji, u to nije uključeno japansko tržište. Kineski potrošači, međutim, posustali su s kupovinom Gućijevih kultnih kaiševa i torbica.

Foto: Shutterstock

Posljednjih godina Gući je prošao kroz značajnu transformaciju. Iako je dugi niz godina njegovao minimalistički imidž, okrenuo se modnom trendu “tihog luksuza“. U 2022. godini imenovali su i novog kreativnog direktora, a prošle godine na poziciju je došao i novi izvršni direktor.

Najveći Keringov konkurent, francuska luksuzna grupacija koja stoji iza Luj Vitona (Louis Vuitton) LVMH u vlasništvu Bernara Arnoa (Bernard Arnault) izvijestila je prošle sedmice o uspješnijem prvom kvartalu. Prihodi od prodaje porasli su im tri posto.

Objava grupacije kako se očekuje pad prodaje i dobiti u prvom tromjesečju ove godine prošlog je mjeseca izbrisala 8,1 milijardi dolara (7,5 milijardi eura) Keringove tržišne vrijednosti. Vrijednost dionica pala je oko 14 posto, što je bio njihov najveći dnevni pad od marta 2020. godine.

Forbes procjenjuje da bogatstvo Fransoa Pinoa (François Pinault), osnivača i počasnog predsjednika Keringa, vrijedi 27,2 milijarde dolara te je rangiran na 65. mjesto liste najbogatijih ljudi svijeta. Kering je prošle godine bio rangiran na 328. mjestu Forbesove Globalne liste 2000 s tržišnom vrijednošću od oko 74 milijarde dolara, zahvaljujući nizu luksuznih kuća, od mode i kožne galanterije do nakita i naočara.

Gući se borio s dva izazova – padom kineskog luksuznog tržišta koje je nekad bilo u procvatu i pomakom prema “tihom luksuzu”, obilježenom suptilnijom i profinjenijom estetikom. Kering je ta promjena ukusa na kineskom tržištu koštala više nego njegove luksuzne rivale.

Umjesto da se odluče za Gućijevu istorijski glasnu, maksimalističku privlačnost, potrošači su počeli favorizovati brendove kao što su Erme (Hermès) i Prada zbog njihove nenametljive elegancije. Obje su kompanije objavile kako su u prošloj godini ostvarile jako dobre rezultate.

Sve stratificiranije kinesko tržište igralo je u tome svoju ulogu. Ultrabogati su gravitirali prema ekskluzivnosti proizvođača Birkin torbi, dok su ambiciozni potrošači, dotadašnja pokretačka snaga uspjeha Gućija, pod ekonomskim pritiskom.

“Kinesko tržište postaje sve polarizovanije, što je u skladu s Keringovom objavom o prodaji Gućija u Kini”, napisali su analitičari Barclaysa u bilješci klijentima.

Usred značajnih promjena, Gući se upustio u kreativnu i lidersku reviziju, za koju se tek treba vidjeti je li bila uspješna. S odlaskom Gućijeve zvijezde, dizajnera Alessandra Michelea, čiji su raskošni dizajni prethodno podigli brend do novih visina, italijanski brend imenovao je Sabata De Sarna za novog kreativnog direktora.

Sarno je utjelovio trend “tihog luksuza” s prigušenijom i minimalističkom modom, ali uspješnost toga tek treba vidjeti u Kini, tržištu na kojem ostvaruje više od trećine prodaje. “Žiri odlučuje hoće li se Kinezima svidjeti tihi luksuz Sabata De Sarna”, napisao je Bernsteinov analitičar Luca Solca u bilješci.

Prošle je godine kompanija zamijenila izvršnog direktora Marca Bizzarrija s upravnim direktorom Keringa Jean-Françoisom Palusom. To je promjena o kojoj se raspravljalo. Time se “i dalje odlaže oživljavanje Gućija i riskira zaostajanje”, napisao je Solca.


Hyunsoo Rim, Forbes
Gucci Sales Drop 18% In Q1 Amid China’s Slowdown And Demand For ‘Quiet Luxury’
(Prevela: Nikolina Oršulić)