Elektroprivreda obezbijedila zamjensku električnu energiju za Termoelektranu

Elektroprivreda Crne Gore već je obezbijedila zamjensku električnu energiju za Termoelektranu Pljevlja, što je oko 75% potreba tokom ljetnjeg perioda, kazao je rukovodila Direkcije za upravljanje energijom, Darko Krivokapić.
On je za list Elektroprivreda rekao da će preostala električna energija za pokrivanje potreba potrošnje, oko 250 GWh, biti ugovorena tokom maja, dok će se manje, dodatne količine nabavljati na operativnom nivou.
TE Pljevlja je trenutno van pogona zbog ekološke rekonstrukcije. Treća faza ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja počela je 1. aprila, kada je obustavljen rad energetskog objekta, i trajaće do 15. novembra.
Na pitanje lista EPCG koliko će koštati nabavka oko 800 GWh, koliko ukupno treba za „pokriće“ potrošnje u trećem kvartalu, Krivokapić je odgovorio da se radi o iznosu od oko 80 miliona eura.
„Operativnom trgovinom i optimizacijom naših resursa u Direkciji za upravljanje energijom, pokušaćemo da ovaj negativni finansijski uticaj smanjimo na najmanju moguću mjeru“, kaže Krivokapić, prenosi Bankar.
Iako su akumulacije na preko 80%, dotoci na rijekama nijesu dobri, dodao je.
„Kada pričamo o hidrološkoj situaciji, moramo je sagledati sa dva aspekta: kad je riječ o dotocima na našim rijekama, situacija nije povoljna – trenutni dotoci su na nivou od 75% od prosjeka, a sve zbog male količine padavina tokom aprila, kada je palo 65 lit/m3, što je 38% od prosjeka. Prognoze za maj su optimistične, tako da očekujemo veće dotoke na našim rijekama“, rekao je Krivokapić.

Dodaje da je situacija sa akumulacijama već mnogo bolja, obzirom da su na nivou od 85% od maksimuma.
„U akumulacijama HE Perućica imamo na raspolaganju oko 160 GWh, dok u akumulaciji HE Piva imamo oko 245 GWh, zahvaljujući izdašnim padavinama tokom marta, ali i odluci menadžmenta da se tokom aprila akumulacije ‘čuvaju’, kako bi se spremno dočekala ljetnja sezona“, kazao je.
Krivokapić je naveo da je proizvodnja u hidroelektranama, od januara do aprila, na nivou od 558 GWh (76% od plana), a da će se proizvodnja tokom maja i juna svesti na proizvodnju iz dotoka, dok će se akumulacije trošiti samo u izuzetnim situacijama – „za pokrivanje naše potrošnje ili prodaje po visokim cijenama, radi bolje valorizacije“.
Ukazao je na veliki značaj TE Pljevlja, kada je proizvodnja energije u pitanju, i smatra da treba istaći da oko 140 GWh električne energije, koliko ona prosječno mjesečno proizvede, na tržištu vrijedi oko 14 miliona eura, po trenutnim cijenama.