Da li će se vratiti radna nedjelja u trgovinama ili će političari to ponovo spriječiti

BIZNIS Danijela Lasica 12. apr 2024. 12:40
featured image

12. apr 2024. 12:40

Ministarstvo ekonomskog razvoja spremilo je izmjene i dopune Zakona o unutrašnjoj trgovini, kojima je planirano da se ponovo uvede radna nedjelja u trgovinama tokom ljetnje i zimske sezone. Skoro identičan predlog prošle godine imala je i prethodna Vlada. Iako je tada postignut dogovor partnera u Socijalnom savjetu: Vlade, poslodavaca i sindikata, čitavu priču stopirali su političari. Podsjećamo da je prošla godina bila izborna. Da li će političari i ovog puta biti kočničari?

Trgovine bi nedjeljom radile tokom zimske sezone od 1. decembra do 31. januara i tokom ljeta od 1. juna do 31. avgusta. Zatim bi trgovine radile u prvoj ili drugoj smjeni, dok bi prodajni objekti u trgovačkim centrima bili otvoreni od 10 do 18 sati. Jedan trgovački lanac mogao bi da ima otvoren samo po jedan objekat u gradu, piše u izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjoj trgovini.

Nacrtom dokumenta predviđeno je da zaposleni koji budu radili nedjeljom imaju uvezanu dnevnicu i pravo na dodatni slobodan dan. Odnosno nakon radne nedjelje, sleduje ih slobodan vikend.

Skoro identičan model prdložen je i prošle godine kada je postignut konsenzus u Socijalnom savjetu. Vlada, poslodavci i sindikat bili su na istoj strani. Izmjene međutim nijesu imale podršku parlamenta, jer je većina poltičara bila protiv toga. 

Foto: Skupština

Kakav će raspored glasova u parlamentu biti ove godine još je neizvjesno. U vadajućem Pokretu Evropa sad čekaju zvaničan predlog Savjeta da bi se izjasnili, ali neki njihovi partneri u vlasti već imaju stav.

“Evo vidjećemo šta nose dani ispred nas, ali politička realnost je takva da smo mi jasno i javnosti i zaposlenima saopštili da smo protiv vraćanja radne nedjelje“, rekao je za Forbes magazin poslanik Demokrata Nikola Rovčanin.

Dejan Đurović iz Nove srpske demokratije smatra da bi u ovom trenutku možda bilo najsvrsishodnije da to budu manji marketi, jer oni su čini se u vrlo teškoj poziciji i nezavidnoj u odnosu na velike hipermarkete i trgovinske lance u Crnoj Gori.

Iz opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) nezvanično su nam kazali da još nijesu donijeli jasan stav o ovom pitanju, a iz GP URA kažu da im je obaveza da poslušaju glas svih zaposlenih i uopšte građana.

“Iskustvo je pokazalo i praksa da zaposleni u trgovinama žele da taj dan, tu nedjelju provedu sa porodicama, umjesto na radnom mjestu. Zakon postoji, ja ne vidim apsolutno potrebu da idemo u pravcu ukidanja radne nedjelje”, kaže poslanik GP URA Miloš Konatar.

„Dupli aršini poslanika“

Ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj koji je predložio izmjene Zakona, smatra  da bi trebalo svi da rade nedjeljom tokom sezone, a poslanicima poručuje, da imaju duple aršine, jer ako žele da zaštite zaposlene, zašto onda ne pokrenu incijativu da nedjeljom ne rade ni trafike pekare, pumpe, kafići. Sličan stav imaju I poslodavci.

Filip Lazović iz Unija poslodavaca Crne Gore podsjeća da je prošle godine bilo istovjetno rješenje, imali su podršku na Socijalnom savjetu, od strane svih socijalnih partnera.

„I na kraju smo onda imali ekspresnu reakciju od određenih poslanika da oni to neće podržati, da se oni zalažu za radnička prava, iako se ne radi o Zakonu o radu. I mi smo to doživjeli, ajde da kažem, kao nepovoljan tajming za rješavanje problema privrede, zato jer su se bližili parlamentarni izbori, a mi znamo da tada dođe do eskalacije nekih izjava i obećanja političara. Vidjećemo kako će se postaviti naši poslanici, nadamo se da će je razumjeti, ovo je prije svega testno, privremeno rješenje. Uvažava sve ono što su bile bojazni svakoga ko je smatrao da na taj način treba štiti prava zaposlenih”, kazao je Lazović.

Printscreen/Forbes Crna Gora

U svakom slučaju, Vlada će prema Skupštini sa novim rješenjem ići tek nakon sastanka sa socijalnim partenerima. Prije toga napraviće i konsultacije sa poslaničkim klubovima, kako bi pokušali da spriječe prošlogodišnji scenario.