Cijena zlata dostigla novi rekord

BIZNIS Forbes Slovenija 11. feb 2025. 19:40
featured image

11. feb 2025. 19:40

Geopolitička neizvjesnost i rastuća inflatorna očekivanja doveli su cijenu zlata do rekordnih nivoa.

Cijena zlata je danas ponovo porasla, dosegnuvši nove rekordne visine usred sve veće zabrinutosti o potencijalnim posljedicama američke carinske politike. Jutros je cijena 31,1 grama (unca) zlata na Londonskoj berzi prvi put porasla iznad 2.900 dolara, prenosi STA.

Konkretno, kasno jutros, 31,1 gram zlata se takođe trgovao po 2.906,3 dolara u Londonu. Prije godinu dana, jedinica plemenitog metala koštala je samo oko 2.000 dolara. Cijena je u stalnom rastu od sredine decembra prošle godine, a za to vrijeme je porasla otprilike 12 posto.

Cijena zlata je takođe rekordno visoka u eurima. Danas je jedna unca koštala 2.814,35 eura, što je više nego ikada prije.

Sigurno utočište

“Posljednje pooštravanje američke trgovinske politike izaziva neizvjesnost na tržištima”, rekao je trgovac plemenitim metalima Aleksander Cumfe (Alexander Zumpfe) iz njemačke kompanije Heraeus, prenosi Dpa. Povećanu potražnju za zlatom objasnio je time da se to smatra sigurnom investicijom.

Ricardo Evangelista, analitičar luksemburške kompanije Activtrades, procijenio je da potražnja za zlatom trenutno raste iz dva glavna razloga: zabrinutosti zbog potencijalnih efekata protekcionističkog stava nove američke administracije na globalnu ekonomiju i na inflaciju u SAD-u. Mnogi investitori vide zlato kao zaštitu od inflacije.

Centralne banke jačaju zlatne rezerve

Cumpfe je takođe ukazao na kontinuiranu potražnju za zlatom od strane centralnih banaka. Nekoliko centralnih banaka povećalo je svoje zlatne rezerve prošle godine kako bi postale nezavisnije od dolara kao svjetske rezervne valute. Cumpfe je naglasio da je kineska centralna banka u januaru ponovo povećala svoje zlatne rezerve, piše i STA.

Ako se nastavi geopolitička neizvjesnost i porastu inflaciona očekivanja, trend rasta cijene zlata bi se mogao nastaviti. “Vjerujemo da je moguć rast prema psihološki važnom nivou od 3.000 dolara po unci,” dodao je Cumpfe.