Aquamont odustao od žalbe, mogu početi finalni radovi na projektu izmještanja Ćehotine

Konzorcijum kojeg predvodi kompanija „Aquamont“ iz Herceg Novog, odustao je od podnijete žalbe na odluku o izboru najpovoljnije ponude za za projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine, saopšteno je iz Rudnika uglja Pljevlja.
„Ovom zvaničnom informacijom iz Komisije za javne nabavke stekli su se uslovi za finalne radove na projektu koji je od ključne važnosti za cjelokupan elektroenergetski sistem Crne Gore“, rekli su iz Rudnika.
Međunarodni tender za dio poslova na projektu izmještanja rijeke Ćehotine, u vrijednosti od 16,2 miliona eura bez poreza na dodatu vrijednost (PDV), Rudnik uglja je raspisao krajem prošle godine. Na konkurs su se prijavlia dva regionalna konzorcijuma, a u martu je Tenderska komisija prihvatila ponudu konzorcijuma koji čine preduzeće HSV Vlasotince, beogradski Opticus ing i Kolubara Mionica. Konzorijum Aquamont je isključen iz postupka javne nabavke zbog, kako je saopštio Rudnik, nepotpune dokumentacije o ispunjenosti uslova, sposobnosti privrednog subjekta koji su predviđeni tenderskom dokumentacijom (sposobnost za obavljanje djelatnosti, ekonomsko finansijska sposobnost, stručna i tehnička sposobnost).
Aquamont je krajem marta uložio žalbu na odluku Tenderske komisije.
Iz Rudnika kažu da se žalbeni navodi hercegnovske kompanije uopšte nisu odnosili na razloge iz kojih je njihov konzorcijum isključen iz postupka javne nabavke, već se osporavala dokumentacija izabranog ponuđača.
„Žalbeni postupak dodatno bi prolongirao i potencijalno mogao da dovede do toga da se projekat ne sprovede u neophodnom roku, što bi izazvalo nesagledivu štetu po elektroenergetski sistem Crne Gore“, naveli su iz Rudnika.
„Veliki pritisci za odlaganje tendera“
Iz Rudnika tvrde da, iako je ovaj postupak sada okončan na potpuno zakonit i transparentan način i u najboljem interesu kompanije i države, od raspisivanja tendera preduzeće i izvršni direktor Nemanja Laković, bili izloženi velikim pritiscima za odlaganje tendera, a o svim uslovljavanjima obaviješteni su i nadležni organi.
„Da li je vršen pritisak na ostale aktere ovog procesa, a prije svega kompaniju Aquamont, oko podnošenja ali i povlačenja žalbe, kao su naveli pojedini mediji, pitanje je za njih ali i za nadležne institucije“, kazali su iz Rudnika.
Podsjećaju da se sa ovim projektom uveliko kasnilo zbog neadekvatnih odluka u ranijem periodu i UT uslova iz 2019. godine po kojima projekat nije mogao biti realizovan.
„Novi menadžment Rudnika uglja je odmah po stupanju na dužnost preduzeo odgovarajuće mjere, pa je došlo do značajnog ubrzanja radova na projektu, kao i velikih finansijskih ušteda budući da je Rudnik uglja samostalno i uspješno izveo radove u vrijednosti od 2,96 miliona eura. Nakon potpisivanja ugovora sa odabranim izvođačem radova ulazimo u trku sa vremenom, jer projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine moramo završiti do kraja ove građevinske sezone, što je duplo manje vremena u odnosu na projektovano“, rekli su iz kompanije.
Ohrabruje ih, kako kažu, činjenica da je najpovoljniji ponuđač kompanija sa velikim iskustvom u ovoj oblasti, koja između ostalog, posljednjih godinu realizuju projekat izgradnje obaloutvrda na rijeci Lim u Beranama i Bijelom Polju – projekat finansira Svjetske banke.

Ko su članovi pobjedničkog konzoricijuma
Prema podacima iz regionalnih registara, koji su dostupni preko platforme BI Consulting, vlasnica preduzeća HSV, je Dušica Đokić.
Preduzeće je na kraju 2023. godine imalo poslovne prihode od oko 9,95 miliona eura i neto dobit od oko 898 hiljada eura. Kompanija je u 2023. imala 125 zaposlenih.
Na sajtu preduzeća piše da mu je osnovna djelatnost izgradnja hidrograđevinskih, kao i svih objekata niskogradnje i visokogradnje.
Navodi se da preduzeće posjeduje najmoderniju građevinsku mehanizaciju, kompletno opremljenu radionicu i osoblje za servisiranje građevinskih mašina.
Ističe se da je 2010. godine preduzeće počinje saradnju sa JVP “Srbijavode” i tu saradnju uspješno održava i danas.
Opticus ing je registrovano kao mikro preduzeće, koje je imalo tri zaposlena u 2023.
Na sajtu kompanije piše da je dugogodišnji ekskluzivni zastupnik za područje Srbije njemačkog proizvođača geosintetičkih materijala „NAUE GmbH & Co.KG“. i da nabavljaju, isporučuju, pružaju tehničku podršku i ugrađuju sve geosintetičke materijale koji se ugrađuju prilikom izvođenja najrazličitijih projekata.
Preduzeće za projektovanje, inženjering i izvođenje radova Kolubara iz Mionice na kraju 2023. je imalo poslovni prihod od 5,3 miliona eura i neto dobit od oko 158,6 hiljada eura. Na kraju 2023. je imalo 45 zaposlenih. Osnivači preduzeća su Miroslav Stefanović, Branislav Čičarević, Aleksandar Đorđević, Dušan Rajnović, Dragan Stefanović i Matija Davidović.