Akcije Tesle ponovo padaju, još jedna finansijska kuća upozorava na „probleme sa prodajom”

Akcije Tesle nastavile su da padaju, oslabivši gotovo 5% na 238 dolara po akciji u ponedeljak, što je loš početak nedjelje za kompaniju, nakon što je u petak završila trgovinu na najnižem nivou zabilježenom krajem sedmice još od prije američkih izbora.
Akcije proizvođača električnih vozila na čelu sa najbogatijim čovjekom u svijetu Ilonom Maskom (Elon Musk) suočile sa daljim pritiskom sa Vol strita (Wall Street), dok je Mask sve više povezan sa Bijelom kućom.
Akcije Tesle prošle najgore, negativni komentari sa Vol strita
Tesla je prošla najgore u ponedeljak među oko 100 kompanija u S&P indeksu vrijednih 100 milijardi dolara ili više, pokazuju podaci FactSet-a.
Pad je uslijedio nakon što je Maskova firma ponovo naišla na negativne komentare analitičara sa Vol strita.
U nedjeljnom izvještaju klijentima, analitičari finansijske grupe Mizuho predvođeni Vijajem Rakešom (Vijay Rakesh) smanjili su ciljnu cijenu akcija Tesle za 85 dolara, na još optimističnih 430 dolara.
Takođe su smanjili prognozu u vezi isporuka vozila za 2025. godinu sa 2,3 miliona na 1,8 miliona. To je smanjenje od više od 20%, što je daleko ispod ranijih prognoza od dva miliona isporuka.
Rakeš smatra da su problemi sa prodajom uslijedili usled slabljenja „percepcije brenda” u SAD-u i Evropskoj uniji, „pogoršanjem geopolitičke situacije” i sve većom konkurencijom iz Kine.

Analitičari Mizuhoa navode da je Teslina prodaja u SAD-u prošlog mjeseca pala 2% u poređenju sa prethodnom godinom, dok je šire tržište električnih vozila poraslo 16%.
Teslina prodaja u Kini srušila se 49%, dok je tržište električnih vozila u toj zemlji poraslo 85%.
Prodaja u Njemačkoj pala je 76%, dok je njemačko tržište električnih vozila poraslo 31%.
Akcije Tesle pale 41% od početka 2025.
Akcije Tesle su pale 41% od početka godine, što je drugi najveći gubitak među svim kompanijama na S&P listi.
Mizuho se pridružio kompanijama kao što su Goldmen Saks (Goldman Sachs), DžejPi Morgan (JPMorgan) i UBS u smanjenju prognoza za Tesline isporuke.
„Teško je zamisliti nešto slično u istoriji automobilske industrije, u kojoj je neki brend izgubio toliku vrijednost toliko brzo“, rekli su analitičari.
Prošle nedjelje, analitičari Džej Pi Morgana opisali su nedavni pad Teslinog imidža, posebno u djelovima svijeta gdje je Mask postao umiješan u desničarsku politiku, kao što je Njemačka.
Iako je Mask vjerovatno najbliži saveznik predsjednika Donalda Trampa, posljednji ekonomski protekcionizam i visoke carine predstavljaju veliki problem za Maskov glavni izvor bogatstva – Teslu.
U pismu od prošlog utorka, Tesla je lobirala kod Trampove administracije da usvoji „postepeni pristup prema carinama i razmotri da Teslina električna vozila sadrže određene djelove i komponente koje je teško ili nemoguće nabaviti unutar Sjedinjenih Država,” što je odstupanje od Trampovih čestih promjena u vezi sa rokovima i ciljevima carina.
Oko 53% ispitanika u CNN anketi objavljenoj prošle nedjelje dalo je negativno mišljenje o Masku, u poređenju sa otprilike 35% koji imaju pozitivno mišljenje, dok je oko 11% imalo neutralan stav.
Akcije Tesle su ipak porasle 7% u odnosu na prošli ponedeljak, kada su pale 15%, što je najgori pad u posljednje 4,5 godine, usljed šireg pritiska sa prodajom povezanog sa strahovima od ekonomske nesigurnosti i Trampovih carina.
Maskova neto vrijednost od 329 milijardi dolara čini ga najbogatijom osobom na planeti, iako je to smanjenje od više od 130 milijardi dolara u poređenju sa vrhuncem od 464 milijarde dolara, postignutim u decembru, kada su akcije Tesle trgovane u iznosu od oko 480 dolara nakon rasta poslije izbora.
Derek Saul, Forbes
Tesla Stock Slides Another 5% As More Firms Warn Of Musk-Led Company’s ‘Sales Woes’