Vrhovni sud omogućio Trampu da privremeno obustavi stranu pomoć

AKTUELNO Forbes Crna Gora 27. feb 2025. 20:19
featured image

27. feb 2025. 20:19

Glavni sudija Vrhovnog suda SAD Džon Roberts (John Roberts) u srijedu je privremeno obustavio odluku saveznog sudije kojom se administraciji predsjednika Donalda Trampa nalaže da isplati sredstva za stranu pomoć ugovaračima i primaocima grantova.

Roberts je izdao privremenu naredbu kojom se stavlja na čekanje odluka okružnog sudije SAD u Vašingtonu, Amira Alija (Amir Ali), koji je prethodno postavio krajnji rok za isplatu do 23:59 časova u srijedu uveče. Roberts nije naveo razlog za ovu odluku, poznatu kao administrativna suspenzija, koja će sudu omogućiti dodatno vrijeme da razmotri formalniji zahtjev administracije da blokira Alijevu presudu. 

Roberts je zatražio odgovor od tužilaca – organizacija koje sklapaju ugovore sa ili primaju grantove od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i Stejt dipartmenta – do petka u podne, prenosi Reuters. 

Ova naredba je uslijedila nakon što je Trampova administracija u sudskom podnesku u srijedu saopštila da je donijela konačne odluke o ukidanju većine ugovora i grantova za stranu pomoć SAD, uz tvrdnju da ne može da ispuni rok koji je sudija Ali odredio. 

Administracija ukida više od 90% ugovora o stranoj pomoći USAID-a i preko 58 milijardi dolara ukupne pomoći SAD širom svijeta, rekao je portparol Stejt dipartmenta, nazvavši ove rezove dijelom Trampove politike „Amerika na prvom mjestu“. 

Spor oko finansiranja strane pomoći

Spor oko finansiranja strane pomoći proizašao je iz dvije tužbe koje su podnijele organizacije za pružanje pomoći, tvrdeći da su agencije nezakonito zamrzle sve isplate strane pomoći. 

Trampova administracija je suspenziju ovih isplata u velikoj mjeri zadržala, uprkos privremenoj zabrani sudije Alija od 13. februara da sredstva moraju biti oslobođena, kao i brojnim naknadnim nalozima da administracija postupi po sudskoj odluci, koji su kulminirali krajnjim rokom u srijedu uveče. 

Advokati Ministarstva pravde SAD tvrdili su da administracija ima pravo da suspenduje svoje ugovore dok ih ne pregleda kako bi utvrdila da li su u skladu sa politikom administracije. 

Administracija je u svom novom podnesku saopštila da je taj pregled sada završen. USAID je donio konačne odluke da otkaže skoro 5.800 ugovora, dok je zadržao više od 500, a Stejt dipartment je otkazao oko 4.100 ugovora, dok je zadržao oko 2.700. 

Zvaničnik administracije ranije je u sudskom podnesku naveo da su osnove za raskid ugovora bile njihova povezanost sa inicijativama vezanim za raznolikost, jednakost, inkluziju i pristupačnost, ili su ocijenjeni kao rasipnički. 

Tramp je zauzeo čvrst stav prema programima vezanim za raznolikost, jednakost i inkluziju, potpisujući izvršnu naredbu drugog dana svog mandata prošlog mjeseca, kojom je naložio šefovima federalnih agencija da ukinu DEI (Diversity, Equity, Inclusion) politike. 

Foto: Reuters/Carlos Barria

Administracija je u srijedu saopštila da je državni sekretar Marko Rubio (Marco Rubio) naložio da se zakašnjeli računi tužilaca za rad prije 24. januara, kada je počela obustava isplata, „hitno obrade za plaćanje bez uobičajenih procedura provjere, u nastojanju da se postupi po Alijevom nalogu“. Administracija je navela da će neka sredstva biti isplaćena u srijedu, ali da bi puna isplata mogla trajati nedjeljama, navodi Reuters. 

Zamrzavanje finansiranja ugrožava humanitarnu pomoć 

Tramp, republikanac, naložio je 90-dnevnu obustavu sve strane pomoći prvog dana svog mandata prošlog mjeseca. Ta odluka, zajedno sa naredbama o obustavi rada USAID-a širom svijeta, dovela je u opasnost isporuku hrane i medicinske pomoći koja spašava živote, bacajući globalne humanitarne napore u haos. 

USAID upravlja sa oko 60% strane pomoći SAD i raspodijelio je 43,79 milijardi dolara u fiskalnoj 2023. godini. Prema izvještaju Kongresne istraživačke službe ovog mjeseca, njegova radna snaga od 10.000 zaposlenih, od kojih oko dvije trećine radi u inostranstvu, pomogla je u oko 130 zemalja. 

Trampova administracija je u nedjelju saopštila da šalje sve zaposlene u USAID-u, osim rukovodstva i ključnog osoblja, na plaćeno administrativno odsustvo i da ukida 1.600 radnih mjesta. Sindikati zaposlenih podnijeli su tužbe kako bi osporili ove rezove, ali je sudija prošle nedjelje dozvolio da se sprovedu. 

Sudija Ali, kojeg je imenovao Trampov demokratski prethodnik, bivši predsjednik Džo Bajden (Joe Biden), izdao je svoju privremenu zabranu kako bi spriječio nepopravljivu štetu tužiocima dok razmatra njihove zahtjeve. 

Tužioci tvrde da je Tramp prekoračio svoja ovlašćenja prema saveznom zakonu i Ustavu SAD tako što je suštinski demontirao nezavisnu agenciju i ukinuo sredstva koja je Kongres odobrio. 

Tužioci su naveli da administracija nije učinila ništa kako bi se pridržavala sudske zabrane, a neki su izjavili da će morati da obustave rad u roku od nekoliko dana ako ne dobiju isplate. 

Alison Ziv (Allison Zieve), advokatica koja zastupa dvije organizacije tužioca, Koaliciju za zagovaranje vakcina protiv AIDS-a i Mrežu za razvoj novinarstva, rekla je u srijedu da je zapanjujuće dokle je vlada spremna da ide kako bi ignorisala sudski nalog, sve u cilju okončanja humanitarne pomoći koja spašava živote.

Ostali tužioci uključuju međunarodnu razvojnu kompaniju DAI Global i organizaciju za pomoć izbeglicama HIAS. 

I Ali i jedan savezni sudija na Roud Ajlendu u odvojenom slučaju koji se odnosi na šire zamrzavanje federalnih isplata kritikovali su Trampovu administraciju zbog nepoštovanja njihovih naloga. Administracija je u oba slučaja tvrdila da u dobroj vjeri pokušava da tumači i postupi po sudskim odlukama.