Velike razlike u penzijama širom Evrope – Crna Gora i nakon povećanja u donjem dijelu liste
Penzije, koje zavise od prethodnih primanja pojedinca, uglavnom su glavni izvor prihoda za Evropljane starije od 65 godina. Međutim, manje od polovine potrošača u EU misli da će imati dovoljno novca da udobno žive u penziji.
U nekoliko evropskih zemalja ovaj nivo povjerenja je samo 30% ili čak niži. To izaziva zabrinutost za adekvatnost penzija, piše portal Euronews.
Konačno, jedna od svrha penzionih sistema je da zaštite starije od siromaštva. Starosna penzija je stoga periodična isplata namijenjena održavanju prihoda korisnika ili izdržavanju prihoda starijih osoba.
Prema Eurostatu, koji objavljuje godišnji prihod od penzije po zemljama, penzije u Evropi se veoma razlikuju. I u nominalnim vrijednostima i uzimajući u obzir kupovnu moć. Euronews Business je pojednostavio podatke i konvertovao godišnji prihod od penzije u mjesečne iznose.
Iako je riječ o podacima za 2021. oni su dovoljno indikativni da pokažu razlike među zemljama.
Prosječni bruto mjesečni izdaci za starosne penzije po korisniku u EU su, na primjer, 2021. godine u Luksemburgu iznosili 2.575 eura, a u Bugarskoj 226 eura. Prosjek u EU je bio 1.224 eura.
Ako se uzme u obzir šire Evropsko udruženje za slobodnu trgovinu (EFTA) i zemlje kandidati za članstvo u EU, najveći prosek je prijavio Island, 2.762 eura. Najniži prosjek imala je Albanija, tačnije 131 euro.
Velika četvorka Evrope
Penzija po primaocu je takođe premašila prosjek u svim zemljama „velike četvorke“ EU. Među njima, Italija je prijavila najveću penziju, 1.561 euro, dok su Francuska, Španija i Njemačka pokazale skoro iste vrijednosti, svaka oko 1.450 eura.
Nordijske zemlje su u samom vrhu. Njihove prosječne penzije su čak premašile i prosječne penzije Velike četvorke.
Znatno iznad prosjeka je i penzija u susjednoj Austriji, gdje je 2021. iznosila 1.962 eura.
Balkanske zemlje na dnu rang liste
Zemlje Balkana zauzimaju donji dio rang liste. Prosječna potrošnja na penzije u Luksemburgu bila je skoro 11 puta veća nego u Bugarskoj, što ukazuje na velike razlike. Čak i ako isključimo Luksemburg kao izuzetak, prosjek EU je i dalje skoro šest puta veći od bugarskog.
Neke od razlika u penzijama mogu se pripisati različitim nivoima cijena u državama članicama EU. Opšti troškovi života u regionu značajno variraju.
Prosječna penzija u Crnoj Gori je 2021. godine, prema podacima Eurostata, iznosila 291 euro. Od ove godine minimalni iznos penzije povećan je na 450 eura, tako da je prosječna penzija za januar iznosila 509,3 eura. Ova prosječna penzija je 20 odsto veća od prosjeka u decembru prošle godine.