Ukinuto rješenje o izručenju Do Kvona Južnoj Koreji

featured image

5. apr 2024. 15:01

Vrhovni sud ukinuo je rješenja o izručenju kripto-tajkun Do Kvona (Do Hyeong Kwon) Južnoj Koreji i predmet vratio podgoričkom Višem sudu na ponovno odlučivanje.

Sud je saopštio da je na taj način uvažen zahtjev za zaštitu zakonitosti Vrhovnog državnog tužilaštva čime su ukinuta rješenja Višeg suda u Podgorici i Apelacionog suda Crne Gore.

„U situaciji kada se radi o konkurenciji zahtjeva dvije države za izručenje istog lica, a ne o sukobu zahtjeva za izručenje istog lica, kako to nalaze nižestepeni sudovi, obaveza suda je da u skladu sa svojim ovlašćenjima utvrdi da li su ispunjeni zakonski uslovi za izručenje okrivljenog u odnosu na svaku zamolnicu po naosob, nakon čega nadležni ministar, a ne sud, odlučuje o dozvoli i redu prvenstva izručenja“, saopštio je Vrhovni sud.

U konkretnom slučaju, kako se dodaje, prvostepeni sud nije mogao donijeti rješenje u skraćenom postupku, a posebno nije mogao donijeti rješenje o izručenju, kojim dozvoljava, odnosno odbija izručenje, „o čemu shodno odredbi čl.22 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima odlučuje ministar pravde, kako se to osnovano zahtjevom za zaštitu zakonitosti ukazuje.“

Podsjećaju da je identičan stav je imao i Apelacioni sud Crne Gore koji je iskazao u svojim ranijim odlukama.

Kripto-tajkun je prema rješenju Višeg suda u Podgorici trebalo da bude izručen Južnoj Koreji koja ga potražuje zbog vođenja krivičnog postupka, ali je ekstradiciju odložila odluka Vrhovnog suda. Vrhovni sud je u martu donio rješenje o odlaganju izručenja Do Kvona Južnoj Koreji, do donošenja odluke po podnijetom zahtjevu Vrhovnog državnog tužilaštva za zaštitu zakonitosti.

Tužioci u Južnoj Koreji optužili su Kvona za kršenje Zakona o kapitalnim tržištima, dok su investitori u Singapuru podnijeli tužbu u iznosu od 57 miliona dolara protiv Kvona i drugih suosnivača Teraform Labsa. Kvon je nestao iz stana u Singapuru prije nego što mu je mogao biti uručen nalog za hapšenje.

Kvona su kasnije optužili i tužioci u južnom distriktu Njujorka za prevaru sa hartijama od vrijednosti, prevaru putem interneta i prevaru sa robom.

Do Kvon i njegov poslovni partner Han Čen Džun (Haan Chang Joon) uhapšeni su 23. marta prošle godine na aerodromu u Podgorici kada su prilikom pasoške kontrole, na letu za Dubai, upotrijebili falsifikovane pasoše. Do Kvon je u Crnoj Gori osuđen na četiri mjeseca zatvora – dok su Sjedinjene Američke Države i Južna Koreja počele da insistiraju na njegovom izručenju.

Nakon puštanja iz zatvora u Spužu 23. marta, policajci su Do Kvona sproveli kod inspektora za strance, a potom, nakon petosatnog saslušanja, odveli u Prihvatilište za strance. U tom objektu on će boraviti do donošenja novog rješenja o izručenju, a postupanje nadležnih njegov pravni zastupnik, advokat Goran Rodić, ocijenio je nezakonitim i najavio žalbu Upravnom sudu.

Građanski sudski proces protiv Do Kvona i njegovu kompaniju Teraform Labs (Terraform Labs) počelo je 25. martaa pred sudom na Menhetnu (Njujork) po tužbi američke Komisije za hartije od vrijednosti i berze (SEC). Proces je počeo skoro dvije godine nakon što je njegov stejblkoin (stablecoin) (kriptovaluta čija je vrijednost vezana za drugu imovinu poput američkog dolara) naglo izgubio vrijednost i izbrisao 40 milijardi dolara koje su uložili investitori.