Trump smatra evropski PDV carinom

AKTUELNO Forbes 16. feb 2025. 18:59
featured image

16. feb 2025. 18:59

Predsjednik Donald Tramp rekao je u subotu da će se porezi na dodatu vrijednost (PDV) – koji se naplaćuju na robu u svakoj fazi proizvodnje i široko su korišćeni u Evropi – smatrati carinama u okviru njegovog plana recipročnih carina, za koji tvrdi da bi izjednačio uslove u globalnoj trgovini. Ekonomisti predviđaju da bi ovaj potez mogao povećati inflaciju ove godine.

Tramp je na Truth Socialu naveo da će PDV, koji je nazvao “daleko strožim od carine”, biti tretiran kao carina u okviru njegovog plana recipročnih carina. Istakao je: “Šta god druge zemlje naplaćuju Sjedinjenim Američkim Državama, mi ćemo naplaćivati njima.”

Evropa će uzvratiti

Nije jasno kako će Evropa odgovoriti, ali predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Ursula von der Leyen) kazala je na konferenciji za novinare prošle sedmice da je “spremna” pozabaviti se Trampovim planom carina.

Tramp je ranije, u četvrtak, u Bijeloj kući potpisao memorandum, prema pisanju Njujork tajmsa (The New York Times), formalizujući plan recipročnih carina, koji je ranije najavio kao “veliku stvar”.

Prema Trampovim riječima, memorandum poziva njegove glavne trgovinske savjetnike da “brzo” osmisle konkretne mjere.

“Odlučio sam, u interesu pravednosti, uvesti recipročnu carinu,” rekao je Tramp novinarima, dodajući: “U gotovo svim slučajevima, oni nama naplaćuju daleko više nego mi njima, ali ti dani su gotovi.”

Analiza gotova do 1. aprila

Trampova administracija će “intenzivno raditi na suzbijanju ne-recipročnih trgovinskih aranžmana s trgovinskim partnerima određivanjem ekvivalenta recipročnih carina za svakog stranog trgovinskog partnera”, navodi se u tekstu memoranduma koji je upućen medijima.

Analiza recipročnih carina biće dovršena do 1. aprila, rekao je u četvrtak ministar trgovine Hauard Latnik (Howard Lutnick), prema izvještaju Reutersa.

Tramp je takođe rekao da namjerava uvesti dodatne carine “iznad i izvan” recipročnih mjera na neke ključne uvozne proizvode, uključujući poluprovodnike i automobile.

“Vrlo jednostavno, ako oni naplaćuju nama, mi ćemo naplaćivati njima”, sažeo je Tramp svoju politiku. Recipročni carinski sistem je u teoriji jednostavan: SAD bi nametnuo iste carine na uvoz robe iz određene zemlje koje ta zemlja naplaćuje američkom izvozu. Međutim, u praksi je situacija daleko složenija, jer zemlje često naplaćuju različite carine za različite kategorije proizvoda, a porezi mogu imati različite oblike.

Tri Trampova pristupa

Ekonomisti Goldmen Saksa (Goldman Sachs), Alek Filips (Alec Phillips) i Elsi Peng (Elsie Peng), u bilješci klijentima u utorak naveli su tri moguća pristupa koja bi Tramp mogao preduzeti.

“Reciprocitet na nivou zemlje” bio bi “najjednostavnija” strategija, gdje bi SAD uvele prosječne carine koje njihovi trgovinski partneri već nameću američkim proizvodima.

“Reciprocitet na nivou proizvoda po zemlji” značio bi da SAD uvodi carine na pojedinačne proizvode, zavisno od zemlje porijekla.

“Reciprocitet koji uključuje necarinske barijere” bio bi “najteži” pristup, jer bi uključivao složenu mrežu dodatnih nameta, uključujući inspekcijske naknade i poreze na dodatu vrijednost.

Derek Saul, Forbes

Trump Says Value-Added Taxes Will Be Considered Tariffs: What To Know About His Reciprocal Tariff Plan—And Its Inflation Impact