Trampova ideja o strateškoj rezervi naišla na neočekivanu reakciju “kripto kraljeva“

Najava predsjednika Donalda Trampa da će nadzirati stvaranje “strateške kripto rezerve” izazvala je primjetan skepticizam među nekim velikim imenima u svijetu kriptovaluta i tehnologije – ključnim djelovima Trampove baze prošle godine – dok se početni nagli rast trgovanja kriptovalutama u ponedjeljak vratio na prethodne nivoe.
Tramp je izjavio da će upravljati rezervom koja uključuje bitkoin, etirium, XRP, Solanu i Kardano (Cardano) kako bi “osigurao da SAD postane kripto prijestonica svijeta”, ponavljajući svoja predizborna obećanja da će biti najpro-kripto predsjednik u istoriji.
Najava je naišla na neobično veliku dozu skepticizma među vodećim ljudima u svijetu kriptovaluta i tehnologije. Većina kritika usmjerila se na odluku da se u fond uključe i drugi digitalni resursi osim “digitalnog zlata” bitkoina, kao i na pitanje prelazi li kupovina kriptovaluta od strane vlade granice tipično laissez-faire pristupa.

To nije uloga vlade
Izvršni direktor Koinbejsa (Coinbase) Brajan Armstrong (Brian Armstrong), najbogatiji Amerikanac u sektoru kriptovaluta s neto vrijednošću od 9,6 milijardi dolara, napisao je na platformi X da bi “najbolja opcija” za rezervu bila da “samo bitkoin” postane “nasljednik zlata” za vladu.
Džo Lonsdejl (Joe Lonsdale), milijarder i suosnivač kompanije Palantir, odbrambenog izvođača usmjerenog na vještačku inteligenciju, a ujedno i otvoreni Trsmpov pristalica, bio je još oštriji, odgovarajući na Trampovu objavu riječima da je “pogrešno oporezivati mene zbog kripto prevara” te da “nije uloga vlade” da finansira kripto rezervu.
Značajna reakcija stigla je i iz krugova povezanih s Trampovim “kripto carem” Dejvidom Saksom (David Sacks).

Dokaz “ludog profiterstva“
Džejson Kalakanis (Jason Calacanis), Saksov suvoditelj na podkastu “All-In” iz Silicijumske doline, nazvao je potez “Trampovim naduvavanjem” i dokazom “ludog profiterstva”, dok je Džef Park (Jeff Park), strateg u upravljaču kripto indeksnih fondova Bitwise, u kojem je Saksova kompanija rizičnog kapitala rani investitor, uključivanje kriptovaluta osim bitkoina ocijenio kao “veliku političku grešku Trampa”.
Trampova najava izazvala je početni rast cijena svih pet digitalnih valuta koje je pomenuo, predvođen bitkoinovim rastom od više od 10%, s približno 85.000 dolara na više od 95.000 dolara. Ali, bitcoin je do kasnog poslijepodneva pao ispod 86.000 dolara jer su finansijska tržišta reagovala na Trampova nova carinska obećanja. Globalno tržište kriptovaluta palo je oko 11%, odnosno 340 milijardi dolara, s vrhunca u nedjelju poslijepodne do najniže vrijednosti u ponedjeljak, prema podacima CoinGecka.
Nekoliko neriješenih pitanja
“Trumpova najava naišla je na podijeljene reakcije u kripto zajednici, uprkos snažnom tržišnom odgovoru u obliku rasta cijena”, napisali su analitičari iz Bernstein grupe u bilješci klijentima u ponedjeljak. Analitičari, predvođeni Gautamom Čuganijem (Gautam Chhugani), istakli su nekoliko “značajnih neriješenih pitanja” u vezi s rezervom, uključujući način na koji će fond odlučivati o alokaciji tokena, ima li Tramp pravno ovlašćenje za osnivanje rezerve i, najvažnije, kako će vlada finansirati rezervu.
Kupovina digitalnih valuta osim bitkoina sredstvima Federalnih rezervi ili Ministarstva finansija biće “teško opravdati”, navode analitičari, dodajući da je “razlog” za držanje tokena osim bitkoina “nejasan”.
Iako su analitičari Bernstein grupe generalno optimistični prema kriptovalutama, zaključili su da “kripto skeptici mogu negodovati koliko žele, ali to ostaje teško ignorisati”, zadržavajući svoju ciljanu cijenu bitkoina na 200.000 dolara.
Derek Saul, Forbes
Trump’s Crypto Reserve Hit With Unexpected Backlash From Billionaire Allies